Όταν ο Βαζέχα «πάγωσε» το Άμστερνταμ - «Ο Δώνης άρχισε την κούρσα...» - Όσα έγιναν εκείνο το ονειρικό βράδυ στην Ολλανδία (vids)

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 0:39:0 4/3/2022,

Ο Πράσινος Τύπος δεν μπορεί να μην θυμηθεί την μεγαλύτερη νίκη του «Τριφυλλιού», αλλά και ελληνικής ομάδας, τα τελευταία 25 χρόνια, σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η κούρσα του Δώνη, το πλασέ του Βαζέχα και όλα όσα έγιναν εκείνο το βράδυ στο Άμστερνταμ που όσοι το έζησαν ακόμα και σήμερα νομίζουν ότι βίωσαν ένα… όνειρο.

Ο Παναθηναϊκός περνώντας από το εμπόδιο της Λέγκια ένιωσε τα πόδια του να… κόβονται. Μπορεί η πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League μετά από 11 χρόνια να ήταν μια τεράστια επιτυχία, όμως όπως και το 1985 με τη Λίβερπουλ, το όνομα του αντιπάλου προκαλούσε… τρόμο. Ο Άγιαξ εκείνη την περίοδο ήταν κάτι σαν τη σημερινή Μάντσεστερ Σίτι, με τη διαφορά ότι οι Ολλανδοί είχαν πρωτοκλασάτους παίκτες σε νεαρή ηλικία, διψασμένους, αλλά και… γηγενής πράγμα που τους έκανε ακόμα πιο παθιασμένους για τη διάκριση. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έβλεπε την κλήρωση σαν πρόκληση και σε καμία περίπτωση δεν μπήκε στη διαδικασία να παρατήσει το ευρωπαϊκό όνειρο.

Από την ώρα που οι «Πράσινοι» έμαθαν τον αντίπαλό τους όλοι μίλαγαν για μια ήττα με… τιμητικό σκορ για την ομάδα του Ρότσα. Ο αντίπαλος ήταν Πρωταθλητής Ευρώπης, αλλά και κόσμου και αήττητος σε 19 συνεχόμενους αγώνες στο Champions League, όμως το κλίμα στο «πράσινο» στρατόπεδο ήταν αισιόδοξο. Οι πάντες έλεγαν ότι σέβονται απόλυτα τους Ολλανδούς, όμως σε καμία περίπτωση δεν τους φοβόντουσαν κάτι που φάνηκε και στο γήπεδο άλλωστε.

Ο μεγάλος ημιτελικός γίνεται στις 3 Απριλίου 1996 σε ένα κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο του Άμστερνταμ, που έδινε την τελευταία του… παράσταση μιας και ο Άγιαξ θα «μετακόμιζε» στο «Amsterdam Arena» τη νέα χρονιά. Ο ιστορικός αγώνας θα ξεκινήσει και οι Ολλανδοί θα είναι… καταιγιστικοί όπως οι πάντες περίμεναν. Όμως για ακόμα μια φορά οι παίκτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα θα είναι στημένοι άψογα στον αγωνιστικό χώρο πράγμα που όσο χρόνος περνούσε εκνεύριζε τους τους ποδοσφαιριστές του Άγιαξ.

Ο Παναθηναϊκός μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έχοντας κρατήσει το 0-0, όμως η ιστορία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Το χρονόμετρο δείχνει το 86ο λεπτό και τότε τα πάντα παγώνουν, κάτι που συμβαίνει ακόμα και σήμερα όταν δει κάποιος το βίντεο του αγώνα. «Ο Δώνης άρχισε την κούρσα. Ο Βαζέχα δεν είναι οφσάιντ άμα του τη βγάλει ο Δώνης. Ναι, ο Βαζέχα δεν είναι οφσάιντ, ο Παναθηναϊκός αν πετύχει το γκολ είναι… ΓΚΟΛ! Ο Παναθηναϊκός τρία λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι, παγώνει το Άμστερνταμ…». Ανατριχίλα και ένα μακρόσυρτο γκολ ακούγεται σε όλη την Ελλάδα. Ο «τρελός» Πολωνός δεν πανηγυρίζει… Σηκώνει απλά τα χέρια του, σαν να μην πιστεύει κι αυτός τι έχει συμβεί. Η αλήθεια πάντως είναι ότι έγινε! Ο Παναθηναϊκός τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη ήταν μπροστά στο σκορ, εναντίον του Άγιαξ, μέσα στο Άμστερνταμ. Τα υπόλοιπα λεπτά δεν τα θυμάται κανείς, ούτε καν ο γράφοντας που την επόμενη μέρα το πρωί προσπαθούσε με συμμαθητές του να κάνουν αναπαράσταση το γκολ και ζούσε με το όνειρο ότι αν ο Παναθηναϊκός προκριθεί στον τελικό της Ρώμης θα είναι εκεί.

Το «Τριφύλλι» θα κάνει το… απίστευτο. Θα είναι αυτός που θα σπάσει το σερί του Άγιαξ και θα πάρει προβάδισμα για να περάσει στο μεγάλο τελικό 25 χρόνια μετά το έπος του Γουέμπλεϊ. Το γκολ του Κριστόφ Βαζέχα θα το δουν ζωντανά 73 χώρες στον κόσμο, ενώ στην Ελλάδα θα το παρακολουθήσουν ζωντανά 2,7 εκατομμύρια άνθρωποι. Ήταν εκείνη ημέρα που οι ιστορική ομάδα του 1971, παρέδιδε τη σκυτάλη σε αυτούς του 1996. Ήταν εκεί που ο Παναθηναϊκός τιμούσε την παράδοσή του και συνέχιζε να γράφει ιστορία στην Ευρώπη. Ήταν η μέρα που  το «Εκεί που έχω ταξιδέψει εγώ, μαζί με τον Παναθηναϊκό…» έπαιρνε σάρκα και οστά…