Άρης-Παναθηναϊκός 0-0: Αλώβητοι με ψυχή μαχητική!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 6:56:0 3/20/2022,

Δεν λύγισε από τις απουσίες ο Παναθηναϊκός, που θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη.

Τι κι αν είχε όχι 1, όχι 2, όχι 3, αλλά 11 συνολικά απουσίες, ο Παναθηναϊκός παίζοντας σχεδόν όλο τα ματς με την αρχική του ενδεκάδα, ήταν ανώτερος του Άρη και έφυγε με το βαθμό από το Χαριλάου. Παραμένει στο -2 από το ευρωπαϊκό εισιτήριο το «τριφύλλι», που δεδομένου των συνθηκών πήρε ισοπαλία σαν... νίκη απέναντι στους «κίτρινους» στη Θεσσαλονίκη. Κακός διαιτητής ο Ούγγρος, δύο μεγάλες στιγμές για γκολ είχαν οι «πράσινοι», έναντι μόλις μίας των γηπεδούχων.

Το ματς

Σε αντίθεση με το τι ενδεχομένως πολλοί θα περίμεναν, ο Παναθηναϊκός παρά τις 11(!) απουσίες με τις οποίες πήγαινε στο ματς, ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο στο χορτάρι. Ναι μεν τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή τη διατηρούσε ο Άρης, ωστόσο οι «πράσινοι» ούτε απειλούνταν, ενώ στο πρώτο μέρος ήταν οι ίδιοι που είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για γκολ.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε επιλέξει να μην πιέσει ψηλά την άμυνα του Άρη και να περιμένει τους «κίτρινους» από το κέντρο και πίσω. Ο βασικότερος λόγος που το έκανε, ήταν διότι γνώριζε πως από τον πάγκο είχε στην ουσία μόνο μία αξιόπιστη ενναλακτική λύση, τον Μαουρίσιο. Η επόμενη πιο... ορθολογική επιλογή ήταν ο Βαγιαννίδης.

Πρώτη τελική στο ματς ήταν ένα σουτ του Σάσα στο 14', το οποίο δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι. Δέκα λεπτά μετά (σ.σ. 24') το «τριφύλλι» βρήκε τη δική του πρώτη καλή στιγμή, με τον Παλάσιος να βγαίνει σε εν δυνάμει τετ-α-τετ, αλλά στο «κόψιμο» της μπάλας για να εκτελέσει με το αριστερό γλίστρησε και δεν έπιασε γεμάτα έτσι το σουτ.

Στο 26ο λεπτό ο Κώτσιρας έκανε μία επικίνδυνη σέντρα-σουτ από τα δεξιά, αναγκάζοντας τον Κουέστα να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Από τη στημένη φάση ο Πούγγουρας στο 27' πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη (βλ. φωτό παρακάτω), με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει ξανά, κρατώντας το μηδέν!

Με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να αγγίξει το 1-0. Συγκεκριμένα ο Εντιαγέ έπειτα από εκτέλεση φάουλ στο 48' βρέθηκε μόνος σχεδόν στη μικρή περιοχή του «τριφυλλιού», έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Μπρινιόλι έκανε μία συγκλονιστική απόκρουση και έδιωξε σε κόρνερ!

Γενικώς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι «κίτρινοι» ήταν πολύ πιο επιθετικοί, πίεσαν τον Παναθηναϊκό και ήταν προφανές, ότι ήθελαν να φτάσουν με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος σ' ένα γκολ. Όσο συνεχιζόταν αυτό από πλευράς Άρη, βέβαια, οι «πράσινοι» θα είχαν αντίστοιχα περισσότερους χώρους στο ανοιχτό γήπεδο.

Για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε δουλέψει πάρα πολύ η τριάδα στην άμυνα. Και σημαντικό ρόλο έπαιξε η πολύ καλή εμφάνιση που είχαν δίπλα στον Σένκεφελντ τόσο ο Σάρλια, όσο και ο Πούγγουρας ο οποίος έχει αγωνιστεί ελάχιστα φέτος. Το ζήτημα, πάντως, ήταν να αντέξουν σε υψηλο ρυθμό μέχρι το φινάλε. Και τα κατάφεραν.

Στο 66' ο Παναθηναϊκός έφτασε εκείνος μία ανάσα από το 0-1. Από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον προωθημένο Σάντσες, ο Αργεντινός έκανε το πλάσε όντας σε εξαιρετική θέση (σ.σ. μπροστά ακόμα κι από το σημείο του πέναλτι), με την μπάλα να κοντράρει όσο χρειάζεται και να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα! Το 0-0 δεν μεταβλήθηκε μέχρι το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει παλικαρίσια ισοπαλία κόντρα σε όλα. Παραμένει στο -2 από το ευρωπαϊκό εισιτήριο το «τριφύλλι».

Οι ενδεκάδες:

Άρης (Xερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σάσα, Ματίγια, Εντιαγέ (67' Μπερτόλιο), Καμαρά, Ιτούρμπε (86' Ματέο Γκαρσία), Μπρούνο Γκάμα (86' Πάλμα).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Αϊτόρ, Βιγιαφάνιες (74' Μαουρίσιο), Παλάσιος, Καρλίτος (83' Βαγιαννίδης).