Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 0-2: Παλάσιος τρανός τον οδηγεί... φουριόζο στα πλέι-οφ!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :53:00 3/6/2022,

Δύο γκολ και το «διπλό» στο Περιστέρι ήρθε από τον Αργεντινό παικταρά!

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην επανάληψη και με MVP τον Παλάσιος, που πέτυχε 2 γκολ φτάνοντας συνολικά τα 10, έφυγε άνετα με το τρίποντο από το Περιστέρι! Δεν έχασαν βαθμούς ΑΕΚ και Άρης (σ.σ. κόντρα σε Αστέρα και Ολυμπιακό αντίστοιχα), με τους «πράσινους» να μπαίνουν στα πλέι-οφ από την 5η θέση (42 β.), στο -3 από τον τέταρτο Άρη (45 β.) και στο -4 από την τρίτη Ένωση (46 β.). Έχασε και πέναλτι το «τριφύλλι» με τον Αϊτόρ στο 0-0.

Το ματς

Αρκετά παθητικά και νευρικά ξεκίνησε το παιχνίδι στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός, δυσκολευόμενος να κρατήσει μπάλα και να ορίσει εκείνος το ρυθμό. Μάλιστα ο Ατρόμητος ήταν αυτός που έκανε τις πρώτες τελικές στο ματς, με την κεφαλιά του Κουλούρη στο 4' και το σουτ του Χαρίση στο 14' να μην ανησυχούν τον Διούδη.

Για τους «πράσινους» η παρθενική τελική στην αναμέτρηση ήρθε στο 28' από ένα σουτ του Αϊτόρ, του πιο δραστήριου παίκτη για το «τριφύλλι» στο ημίχρονο. Οι Περιστεριώτες είχαν καταφέρει να «κλειδώσουν» πολύ καλά τον Παναθηναϊκό στον άξονα, επιτρέποντάς του ουσιαστικά μόνο το παιχνίδι από τα άκρα. Ακόμα κι έτσι, όμως, πολλές φορές οι χαφ δεν άνοιγαν καλά το παιχνίδι προς Αϊτόρ-Χουάνκαρ στ' αριστερά και προς Παλάσιος-Σάντσες από τα δεξιά. Κάτι, που εκνεύριζε τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Στο 40ο λεπτό οι «πράσινοι» άγγιξαν το 0-1. Ο Αϊτόρ έβγαλε στο χώρο τον Παλάσιος, ο Αργεντινός κουβάλησε την μπάλα μέχρι την περιοχή και εκτέλεσε με το «μυτάκι» στο τετ-α-τετ, για να διώξει τελευταία στιγμή με τα ακροδάχτυλα ο Γιαννιώτης! Πάντως, αξίζουμε να σημειώσουμε ότι ο Παλάσιος στην εν λόγω φάση είχε δίπλα του τον Γκατσίνοβιτς, στον οποίο θα μπορούσε να «σπάσει» την μπάλα για να εκτελέσει ο Σέρβος από καλύτερη θέση. Η συγκεκριμένη ήταν και η μοναδική πραγματικά μεγάλή ευκαιρία του πρώτου μέρους.

Κατά την εκκίνηση στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν πιο ανεβασμένος, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει αρκετά πίσω τον Ατρόμητο στο δικό του μισό. Η πίεση ψηλά έφερνε μπάλες στα πόδια των Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, ωστόσο κάτι γινόταν λάθος στην τελική πάσα ή γενικώς προσπάθεια.

Στο 55ο λεπτό ο Γκατσίνοβιτς κέρδισε το πέναλτι, καθώς τον «γκρέμισε» μέσα στην μικρή περιοχή ο Γιαννιώτης. Ο Αϊτόρ ένα λεπτό μετά έστησε την μπάλα στα 11 βήματα, αλλά η εκτέλεσή του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας, χάνοντας έτσι ο Ισπανός μοναδική ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στο «τριφύλλι»!

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν πτοήθηκε μετά το χαμένο πέναλτι και δεν έριξε ρυθμούς, δημιουργώντας νέα καλή στιγμή στο 60' με ένα σουτ του Παλάσιος. Ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και κάπως έτσι, οι «πράσινοι» τον «έσπρωχναν» κι άλλο πίσω στο χορτάρι.

Έπρεπε να περάσουν 75 λεπτά, για να φτάσει εν τέλει ο Παναθηναϊκός στο πολυπόθητο γκολ! Ο Γκατσίνοβιτς έβγαλε πανέμορφα στο χώρο τον Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά, εκείνος σέντραρε εξαιρετικό στην «καρδιά» της άμυνας του Ατρόμητου, με τον Παλάσιος να πιάνει φοβερό πλασέ στο δεύτερο δοκάρι για το 0-1!

Δύο λεπτά μετά (σ.σ. στο 77') ο Αργεντινός με φοβερό συρτό σουτ μέσα από την περιοχή (του έστρωσε την μπάλα ο Γκατσίνοβιτς), πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το «πράσινο» 0-2! Φτάνοντας παράλληλα ο Αργεντινός τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα. Από εκεί κι έπειτα τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με το «τριφύλλι» να τελειώνει ιδανικά και με τρίποντο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι ενδεκάδες:

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστελάνο, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Χαρίσης, Σάλομον (62' Άλιμπεκ), Καρτάλης (34' Ντένιτς), Ροτάριου (82' Ναμπί), Μουνίθ, Κουλούρης.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ (85' Πούγγουρας), Σάρλια, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης (65' Μαουρίσιο), Αλεξανδρόπουλος, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ (65' Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (88' Καρλίτος), Ιωαννίδης (85' Βιτάλ).