Έσωσε τον βαθμό με Σαρδέλη στην Άρτα

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :46:00 3/5/2022,

Ισόπαλο εκτός έδρας αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό Β'

Σε έναν πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο και υπό διαρκή βροχή, Παναθηναϊκός Β και Καραϊσκάκης στο ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στην Άρτα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2, μετά από ένα αρκετά ωραίο ματς.

Οι Πράσινοι πήραν την κατοχή της μπάλας από νωρίς, έπαιξαν από τα άκρα αλλά δυσκολεύθηκαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του αντιπάλου, που αγωνίστηκε με πεντάδα στα μετόπισθεν. Είχαν μάλιστα την πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο 7’, με τον Αλμπάνη να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, να φτάνει στο ύψος του πέναλτι, αλλά να σουτάρει άστοχα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κλείνουν τους χώρους αποτελεσματικά και κατέγραψαν την πρώτη τους προσπάθεια στο 20ο λεπτό, με το σουτ του Κρστμάρεβιτς μέσα στην περιοχή να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Ενώ μια αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό Β, δέκα λεπτά μετά, με τους Μαρτίνη και Αλμπάνη από αριστερά, κατέληξε «μόνο» σε ένα κόρνερ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για το 0-1 χάθηκε στο 42’, μετά την ωραία πάσα του Θεοχάρη για τον Τσιριγώτη στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος πέρασε και τον Λάζαρεφς αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, από πλάγια και δεξιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καραϊσκάκης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το… καλημέρα, όταν ο Μπεκατώρος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Κρστμάρεβιτς με κεφαλιά στην μικρή περιοχή, έκανε το 1-0 στο 47ο λεπτό.

Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου στο 52’ σταμάτησε στο τείχος, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λάζαρεφς μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Βαγιαννίδη.

Το Τριφύλλι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει πέντε λεπτά αργότερα, καθώς από ωραία σέντρα του Σερπέζη από την δεξιά πλευρά, ο Αλμπάνης έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Λάζαρεφς βρήκε την μπάλα η οποία χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι για να καταλήξει κόρνερ.

Η ομάδα της Άρτας βγήκε στην αντεπίθεση από αριστερά, ο Κορέλας κέρδισε πέναλτι από τον Χριστογεώργο στο 66’, με την εκτέλεση του Μίλιτς ωστόσο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός Β συνέχισε να ψάχνει το γκολ και, παρότι ο αγωνιστικός χώρος δεν βοηθούσε, το πέτυχε μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Με τον Ηλιάδη να γεμίζει για τον Τσιριγώτη, εκείνον να «σπάει» την μπάλα αριστερά για τον Σαρδέλη, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1, στο 77ο λεπτό.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Καραϊσκάκης έφτασε πολύ κοντά στο 2-1, στο 80’, αλλά ο Χριστογεώργος απέκρουσε εντυπωσιακά στο τετ α τετ με τον Ντοναλντόνι. Παράλληλα, δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Λάζαρεφς να επέμβει μετά το εντυπωσιακό σόλο του Μαρτίνη, μπλοκάροντας το δυνατό σουτ του.

Ίδια ήταν η κατάληξη και στο συρτό σουτ του Θεοχάρη, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Λάζαρεφς να διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του οποίου ο Σαρδέλης ανάγκασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε νέα επέμβαση, σε δύο χρόνους.

Καραϊσκάκης Άρτας: Λάζαρεφς, Πριόνας, Γιαννιώτης, Κρστμάρεβιτς, Φαν Ίπερεν, Μπεκατώρος, Νταλακούρας (90’ Μερτύτης), Βαφειάδης, Ντοναλντόνι, Μίλιτς (69’ Χελοβάνι), Πέδρο (64’ Κορέλας).

Παναθηναϊκός Β': Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι, Αντωνίου, Μαρτίνης, Θεοχάρης, Σερπέζης (65’ Ηλιάδης), Κρυπαράκος (58’ Σαρδέλης), Αθανασακόπουλος, Αλμπάνης (65’ Μαραθωνότης), Τσιριγώτης.