Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός 1-0: Σταθερά «ασθενής» στα εκτός!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 7:30:0 2/19/2022,

Ούτε τώρα νίκη μακριά από τη Λεωφόρο.

Στο καλύτερό του πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε γκολ, σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό στην επανάληψη και μοιραία, ακόμα μια ήττα μακριά από τη Λεωφόρο έγινε γεγονός. Μεγάλη ένταση στο τέλος μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Άφησαν βαθμούς ΟΦΗ και Αστέρας, γι' αυτό δεν έμπλεξαν κι άλλο τα πλέι-οφ.

Το ματς

Με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να επαναφέρει στην ενδεκάδα τον Καρλίτος αντί του Ιωαννίδη και να ξεκινάει στο αριστερό άκρο της επίθεσης τον Βιτάλ, ο Παναθηναϊκός ήθελε να ελέγξει από την αρχή το ρυθμό στο Αγρίνιο και ει δυνατόν, να προηγηθεί κιόλας νωρίς στο ματς. Ο Παναιτωλικός, ωστόσο, ήταν καλά οργανωμένος πίσω και δεν άφηνε πολλά κενά στην άμυνά του, παρότι οι «πράσινοι» πίεζαν ψηλά και είχαν εκείνοι κατά βάση την κατοχή.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έμοιαζαν να ρίχνουν μεγάλο βάρος στην αριστερή πλευρά, με τον Χουάνκαρ να προωθείται πολύ συχνά από εκεί. Ο λόγος που στο «τριφύλλι» είχαν «κυκλώσει» στα δεξιά της άμυνας του Παναιτωλικού, ήταν ότι τη θέση κάλυπτε κατά συνθήκη ο Μαλής, καθώς η φυσική του είναι αυτή του στόπερ. Βλέποντας ότι η ομάδα του Αγρινίου ανταποκρίνεται καλά στο εν λόγω πλάνο, ο Ιβάν έδωσε ειδικές οδηγίες στον Αϊτόρ για το πως θα έβγαινε στο ένας εναντίον ενός με τον Νταγκό ή τον Χουχούμη (σ.σ. κυρίως με τον δεύτερο).

Πρώτη ουσιαστικά τελική του Παναθηναϊκού ήταν ένα σουτ του Αϊτόρ στο 22', που λόγω μίας κόντρας δυσκόλεψε τον Ανέστη στην επέμβαση. Δύο λεπτά μετά, στο 24ο λεπτό, ο Καρλίτος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Ανέστη να είναι και πάλι σε καλή θέση και να διώχνει ενστικτωδώς! Στο 36' ο Σάρλια έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο έπειτα από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε με αιτιολογία ότι ο Βέλεθ δεν είχε προλάβει να κρατήσει την μπάλα εντός γραμμής, πριν πασάρει με το κεφάλι προς τον Κροάτη κεντρικό αμυντικό.

Με την εκκίνηση στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά παθητικά στο γήπεδο, ενώ κανονικά θα έπρεπε να κυνηγά το γκολ που θα του έδινε γερό προβάδισμα νίκης. Ήταν από τα παιχνίδια, άλλωστε, που όποιος έμπαινε μπροστά στο σκορ δύσκολα θα έχανε εν τέλει το τρίποντο. Αυτή την τύχη, όμως, την είχε ο Παναιτωλικός.

Στο 47ο λεπτό ο Μεντόζα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 για τους Αγρινιώτες, βάζοντας έτσι από πολύ νωρίς για τα καλά δύσκολα στον Παναθηναϊκό! Στο 59' ο Παναιτωλικός άγγιξε το 2-0, ωστόσο ο Διούδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Βέργου!

Ο Παναθηναϊκός είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στο 69ο λεπτό ο Ιωαννίδης κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρλίτος, με τον Ισπανό όμως να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ανέστη, που με τρομερή επέμβαση απομάκρυνε για να κρατήσει το μηδέν! Οι "πράσινοι" πίεσαν πολύ το τελευταίο τέταρτο, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι να πάρει, καν, το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι ενδεκάδες:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λάρσον, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Μάρτενσον, Μεντόσα, Μόρσεϊ, Ντάγκο, Βέργος.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς, Βιτάλ, Αϊτόρ, Καρλίτος.