Η ΕΠΙΚΗ ανατροπή και η μεγάλη νίκη με 3-2 απέναντι στη Ρόμα στο ΟΑΚΑ! (pics+vid)

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 10:24: 2/18/2022,

Σαν σήμερα ένα από τα μεγάλα ευρωπαϊκά βράδια του Παναθηναϊκού!

Σαν σήμερα το 2010, ο μοναδικός και πραγματικός Πρέσβης του ελληνικού ποδοσφαίρου, ο Παναθηναϊκός, χάριζε ακόμα ένα μεγάλο ευρωπαϊκό βράδυ στον κόσμο του. Συγκεκριμένα η ομάδα τότε του Νίκου Νιόπλια υποδεχόταν στο Ολυμπιακό Στάδιο την Ρόμα του Κλαούντιο Ρανιέρι, για τον πρώτο αγώνα της φάση των «32» του UEFA Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής του Μίρκο Βούτσινιτς, ωστόσο στο 67' από κόρνερ του Γιώργου Καραγκούνη ο Σιμάο έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στον Σαλπιγγίδη ο οποίος μόλις λίγα λεπτά αφού είχε μπει στο γήπεδο ως αλλαγή, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το «πράσινο» 1-1!

Στο 81ο λεπτό οι «τζιαλορόσι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πιζάρο. Τρία λεπτά μετά, όμως, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε ξανά με τον επίσης νεοεισελθόντα Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο και ένα εντυπωσιακό γυριστό που έπιασε, για να «καρφώσει» την μπάλα στα δίχτυα του Ντόνι για το 2-2! Το τελικό 3-2 έγραψε στο 89′ ο μοναδικός Τζιμπρίλ Σισέ, με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Σαλπιγγίδη από τα δεξιά!