Παναθηναϊκός-Λαμία 2-0: «Καυτός» Ιωαννίδης και τρίποντο... τετράδας!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 3:24:0 2/13/2022,

Λίγες ημέρες μετά την απόρριψη της πρότασης για τον Ιωαννίδη, ο Έλληνας επιθετικός ήταν ο MVP του Παναθηναϊκού στην επικράτηση επί της Λαμίας!

Ο Παναθηναϊκός επανήλθε στις νίκες στο πρωτάθλημα, με τον Ιωαννίδη να σκοράρει από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, για τη δίκαιη επικράτηση των «πράσινων». Δεν απειλήθηκε καθόλου το «τριφύλλι», ασίστ στην επιστροφή του στη Λεωφόρο για τον Κουρμπέλη! Στους 33 βαθμούς και την τέταρτη θέση ξανά η ομάδα!

Το ματς

Τρία λεπτά χρειάστηκε μετά τη σέντρα ο Παναθηναϊκός, προκειμένου να ανοίξει το σκορ και να βάλει θεμέλια νίκης απέναντι στη Λαμία. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε ιδανικά το κόρνερ από δεξιά, με τον Ιωαννίδη να σηκώνεται και με εντυπωσιακή κεφαλιά (βλ. φωτό παρακάτω) να ανοίγει το σκορ για το «τριφύλλι» στη Λεωφόρο! Αϊτόρ και Ιωαννίδης πήγαν να επαναλάβουν τη φάση του 1-0, καθώς από φάουλ αυτή τη φορά από αριστερά του Ισπανού, ο Έλληνας επιθετικός έπιασε πάλι μία γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγο έξω!

Νέα ευκαιρία στο 9', με τον Παλάσιος να κάνει τη σέντρα και τον Γκατσίνοβιτς να πιάνει την σκαστή κεφάλια, αναγκάζοντας σε δύσκολη επέμβαση τον Σαράνοφ. Ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, όταν το μονοκόμματο σουτ του Αϊτόρ έπειτα από ωραίο σήκωμα του Γκατσίνοβιτς, «έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι! Πραγματικά, μιλάμε το καλύτερο πρώτο τέταρτο του Παναθηναϊκού φέτος! Ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο και μηδέν απειλή στα δικά του καρέ.

Μετά το 15' ο ρυθμός του ματς κάπως έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να έχει πάντα βέβαια και τον έλεγχο και την πρωτοβουλία. Η Λαμία από την άλλη είχε μηδενική επιθετική παρουσία, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να κυκλοφορήσουν την μπάλα, ακόμα και να περάσουν το κέντρο.

Με την εκκίνηση της επανάληψης η Λαμία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη, με τον Διούδη να μπλοκάρει σταθερά την ωραία κεφαλιά του Αραμπούλι. Ο Παναθηναϊκός ατύχησε με τον Αϊτόρ στο 50ο λεπτό, καθώς ο 25χρονος εξτρέμ αποχώρησε τραυματίας, με τον Βιτάλ να παίρνει τη θέση του χορτάρι. Οι «πράσινοι» απάντησαν και με ένα δυνατό σουτ του Γκατσίνοβιτς με το αριστερό, ανάγκασαν τον Σαράνοφ σε ενστικτώδη επέμβαση για κόρνερ!

Στο 68ο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή ο Δημήτρης Κουρμπέλης, ο οποίος γνώρισε καθολική αποθέωση απ' όλους όσους βρίσκονταν στη Λεωφόρο! Στα του ματς και πάλι, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε νέα καλή στιγμή, όταν ο Βιτάλ κατέβασε μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε.

Στο 82' το «τριφύλλι»... κλείδωσε τη νίκη με τον MVP Ιωαννίδη. Ο Έλληνας φορ πήρε την μπάλα από τον Κουρμπέλη έχοντας πλάτη στην εστία, γύρισε και εξαπέλυσε ένα «κεραυνό» για το 2-0 στην αναμέτρηση, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό! Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, με ωραίο ποδόσφαιρο που θύμισε την εικόνα της ομάδας τον Ιανουάριο. Στους 33 βαθμούς και την τέταρτη θέση «πάτησε» ξανά η ομάδα!

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (84’ Χατζηγιοβάνης), Γκατσίνοβιτς (68’ Κουρμπέλης), Αϊτόρ (57’ Βιτάλ), Ιωαννίδης (84’ Καρλίτος).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Νούνιες (78’ Νινούα), Τζανδάρης, Μπανγκουρά (46’ Μανουσάκης), Ταϊρόν (19’ Αραμπούλι), Ελευθεριάδης (46’ Μανούσος), Καραμάνος (66’ Βέλλιος).

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr