ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 3-2: Απώλεια με το... έτσι θέλω και τα πλέι-οφ σε μία «κλωστή!»

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :15:00 2/2/2022,

Ο διαιτητής Καραντώνης αποφάσισε να... χαρίσει το παιχνίδι στον ΟΦΗ, αφήνοντας με 10 παίκτες τον Παναθηναϊκό στα τελευταία 15 λεπτά, από ανύπαρκτη κόκκινη του Βιγιαφάνιες. Πολλές ακόμα οι αποφάσεις του διαιτητή που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα!

Το ματς

Ξεκίνημα κάπως διαφορετικό από αυτό που θα ήθελε έκανε ο Παναθηναϊκός στο Γεντί Κουλέ, δυσκολευόμενος αρχικά να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα, λόγω της πίεσης των Κρητικών. Μάλιστα ο ΟΦΗ είχε και την πρώτη κλασική ευκαιρία στο ματς, μόλις, στο 3ο λεπτό. Ο Λάμπρου συγκεκριμένα έκανε με το αριστερό την κάθετη στον Τοράλ, εκείνος βγήκε σε καθαρό τετ-α-τετ απέναντι στον Μπρινιόλι, ο Ιταλός όμως αντέδρασε υποδειγματικά και απέκρουσε σωτήρια για την εστία του «τριφυλλιού»!

Με το πέρασμα της ώρας, οι «πράσινοι» πίεζαν εκείνοι πια όλο εντονότερα και ψηλά την άμυνα του ΟΦΗ, με αποτέλεσμα να κλέβουν αρκετές μπάλες κοντά στην περιοχή των γηπεδούχων. Χωρίς, πάντως, στα πρώτα 15' η ομάδα να βρίσκει κάποια ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Βάτερμαν. Ωστόσο, πλέον, το «τριφύλλι» είχε εμφανώς καλύτερη κυκλοφορία σε σχέση με την εκκίνησή του.

Στο 18' ο Παναθηναϊκός βρήκε αυτό που έψαχνε. Ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Καρλίτος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι αλλά δεν έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Μεγιάδο στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έσπρωξε τελικά στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1!

Για ακόμα μία φορά όμως φέτος, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κρατήσει παρά μερικά λεπτά το προβάδισμα. Ο Λάμπρου εκτέλεσε ένα φάουλ στο 25', ο Σελίμοβιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της «πράσινης» άμυνας να διώξει αποτελεσματικά και με ένα εύκολο τελείωμα, ο στόπερ του ΟΦΗ έφερε το ματς στα ίσια (1-1)! Το γκολ ελέγχθηκε στο VAR για το αν ο Ντουρμισάι που ήταν σε θέση οφσάιντ, επηρέαζε τη φάση και ειδικότερα το οπτικό πεδίο του Μπρινιόλι. Ο ορισμός της αμφισβητουμένης φάσης, ακόμα μία, που δόθηκε εις βάρος του «τριφυλλιού».

Παρά το σάστισμα από την ισοφάριση, ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση πριν το ημίχρονο. Στο 42' ο Χουάνκαρ έδρασε πανέξυπνα, κλέβοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή, πάσαρε παράλληλα για τον Παλάσιος, με τον Αργεντινό προ κενής εστίας να διαμορφώνει με προβολή το 1-2! Το απίστευτο στη φάση; Το γεγονός ότι ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, σε μία φάση που ο Παλάσιος βρισκόταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ πολλά μέτρα πίσω από την μπάλα (δείτε φωτό παρακάτω).

Δεύτερο μέρος και με το... καλημέρα στο 48', ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλη στιγμή για το 1-3. Ο Βιγιαφάνιες κατεβάζει εξαιρετικά (στα όρια της μεγάλης περιοχής) την μπάλα με το στήθος, χωρίς να σκάσει κάτω πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο, ο Βάτερμαν ωστόσο κάνει απίθανη επέμβαση και διώχνει σε κόρνερ!

Οι «πράσινοι» είχαν το πάνω χέρι στο χορτάρι και ως αποτέλεσμα αυτού, στο 65' μπήκαν ωραία στην περιοχή με Παλάσιος και Βιγιαφάνιες, με τον τελευταίο να κάνει το παράλληλο γύρισμα, αλλά τον Σελίμοβιτς να αποσοβεί τον κίνδυνο για τον ΟΦΗ. Στο 70' ο Παναθηναϊκός βγήκε σε νέα αντεπίθεση, με τον Βιτάλ να πλασάρει και τον Βάτερμαν να του λέει «όχι»! Στο κόρνερ που προέκυψε, ο Βιγιαφάνιες σημάδεψε τον Βέλεθ και η κεφαλιά του Ισπανού σταμάτησε στο δοκάρι! Μπαράζ χαμένων ευκαιριών για τον «τριφύλλι».

Στο 74' ο διαιτητής Καραντώνης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Βιγιαφάνιες, σε μία φάση που και το αν είναι φάουλ κρίνεται (τουλάχιστον) συζητήσιμο! Με το αριθμητικό μειονέκτημα ο Παναθηναϊκός αναγκαστικά υποχώρησε και εν τέλει, το πλήρωσε. Ακριβά. Στο 85ο λεπτό ο Ουές έβγαλε από τα δεξιά τη σέντρα, ο Λουίς Φελίπε έπιασε εξαιρετική γυριστή κεφαλιά και νίκησε τον Μπρινιόλι (ο οποίος μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα) για το 2-2.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ΟΦΗ πήρε και στις καθυστερήσεις τη νίκη με 3-2, με «χρυσό» σκόρερ τον Τσιλιανίδη! Ο διαιτητής Καραντώνης αποφάσισε να... χαρίσει λοιπόν το παιχνίδι στον ΟΦΗ, αφήνοντας με 10 παίκτες τον Παναθηναϊκό στα τελευταία 15 λεπτά, από ανύπαρκτη κόκκινη του Βιγιαφάνιες. Πολλές ακόμα οι αποφάσεις του διαιτητή που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα! (διαβάστε περισσότερα εδώ)

Οι ενδεκάδες:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης (69' Ουές), Σελίμοβιτς, Βούρος, Μπαλογιάννης, Τοράλ, Μεγιάδο (59' Τσιλιανίδης), Γκαγιέχος. Νέιρα, Λάμπρου (69' Ντε Γκουζμάν), Ντουρμισάι (59' Λουίς Φελίπε).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (60' Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Βιτάλ (89' Λούντκβιστ), Παλάσιος (69' Αϊτόρ), Καρλίτος (69' Ιωαννίδης).

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr