Ρόδος-Παναθηναϊκός Β' 0-0: Κόλλησε στο... χωράφι της Ρόδου

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 2:50:0 1/30/2022,

Σε ένα γήπεδο ακατάλληλο για ποδόσφαιρο, οι Πράσινοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Σιδερά στο 52’ και έμειναν στο 0-0.

Ο Παναθηναϊκός Β ήρθε ισόπαλος χωρίς σκορ στην Ρόδο, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2.

Ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στους Πράσινους να παίξουν το κάθετο ποδόσφαιρο που θέλουν, δυσκολεύοντας την κάθε προσπάθεια συνδυασμού τους.

O Αθανασακόπουλος έβγαλε τον Μαραθωνίτη στην αντεπίθεση, εκείνος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, προσποιήθηκε και σούταρε, με την μπάλα να περνάει άουτ, στο 4’. Ενώ στο 10ο λεπτό, από εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου από δεξιά, ο Τσιριγώτης προσπάθησε για την κεφαλιά, αλλά ο Θεοδωράκης έδιωξε με γροθιές.

Οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την πρώτη τους τελική στο 15’, με την κεφαλιά του Σταματελόπουλου από εκτέλεση κόρνερ και τον Ξενόπουλο να μπλοκάρει με άνεση. Ακολούθησαν πολλές διακοπές, λόγω φάουλ εκατέρωθεν, με την Ρόδο να παίρνει την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να μπορεί να φανεί απειλητική.

Αντιθέτως, στο 34ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός Β είχε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με το σουτ του Αθανασακόπουλου να κοντράρει σε αντίπαλο και την νέα προσπάθεια του Ηλιάδη, επίσης από το ύψος της μεγάλης περιοχής, να περνάει ελάχιστα άουτ. Ενώ ο Θεοδωράκης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ηλιάδη έξω από την περιοχή, στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η έντονη βροχόπτωση έκανε το γήπεδο ακόμα πιο βαρύ, με το Τριφύλλι ωστόσο να φτάνει κοντά στο 0-1 στο 51’. Όταν ο Μαραθωνίτης με ωραία ενέργεια βγήκε τετ α τετ με τον Θεοδωράκη, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε σε κόρνερ.

Από την εκτέλεση του Αθανασακόπουλου από δεξιά, ο Σιδεράς πήρε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Θεοδωράκη, στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός Β άντεξε στην πίεση που του άσκησε η Ρόδος μέσα από τα διαδοχικά κόρνερ που κέρδισε στο δίλεπτο 67’-69’ και απείλησαν ξανά στο 80ο λεπτό. Με μια ακόμα γρήγορη αντεπίθεση και το γύρισμα του Σαρδέλη από αριστερά, αλλά το τελείωμα του Κρυπαράκου ήταν αδύναμο και ο Θεοδωράκης μπλόκαρε την μπάλα.

Ενώ μετά από γέμισμα του Τουρκοχωρίτη, ξανά ο Κρυπαράκος δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, στο 83’.

Η Ρόδος έμεινε με δέκα παίκτες στο 90’, με τον Σουλάι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Τσιριγώτη, στο όριο της περιοχής. Ο Αθανασακόπουλος το εκτέλεσε απευθείας, δύο λεπτά μετά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ρόδος: Θεοδωράκης, Μαρτσάκης, Σάντο, Καψάλης, Μαρκόφσκι (26’ Καραγεώργης), Μάρκοβιτς (58’ Σουλάι), Μίγγος (58’ Χύσι), Σταματελόπουλος, Τσάβεζ, Αδαμάκης (71’ Βουργουτζής), Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης, Σιδεράς, Αντωνίου, Κούτσιας, Θεοχάρης, Ηλιάδης (76’ Καρβούνης), Μαραθωνίτης (76’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Τσιριγώτης.