Παναθηναϊκός Β'-Ηρόδοτος: Έμεινε όρθιος και με 10 στην Κρήτη

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 2:43:0 1/15/2022,

Ο Παναθηναϊκός Β' παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα για παραπάνω από ένα ημίχρονο, κατάφερε να φύγει από την Κρήτη με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0).

Παναθηναϊκός Β και Ηρόδοτος έμειναν στο 0-0, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2, με την αποβολή του Μαραθωνίτη από το πρώτο ημίχρονο να διαμορφώνει ουσιαστικά τις ισορροπίες.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το ξεκίνημα, απείλησαν στο 2’, με τον Χριστογεώργο να διώχνει με γροθιές το σκαστό σουτ του Χατζησάββα έξω από την μικρή περιοχή και κέρδισαν κάποια κόρνερ, χωρίς αντίκρισμα.

Ενδιάμεσα, στο 7ο λεπτό, ο Ρόμπι έβγαλε την κάθετη για τον Τσιριγώτη αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το τέρμα του Λουτριώτη.

Οι Πράσινοι ισορρόπησαν μετά το δεκάλεπτο και το 14’ από εκτέλεση φάουλ του Αγιούμπ από δεξιά, ο Σιδεράς πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ήταν αδύναμη και ο Λουτριώτης μπλόκαρε τη μπάλα.

Ένα δυνατό σουτ του Βρεττού στο 19ο λεπτό από θέση έξω αριστερά ανάγκασε τον Χριστογεώργο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Ο Τσιριγώτης έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα αντιπάλου, αλλά ο διαιτητής Ανδριανός τον παρατήρησε με κίτρινη κάρτα, στο 27’.

Ενώ μια πλαγιοκόπηση του Κατίδη από αριστερά, ένα λεπτό μετά, κατέληξε σε σουτ που πέρασε παράλληλα με την εστία του Παναθηναϊκού Β.

Το Τριφύλλι έμεινε με δέκα παίκτες στο 40’, μετά την αποβολή του Μαραθωνίτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για φάουλ πάνω στον Σουρλιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ξανά ο Ηρόδοτος εκείνος που απείλησε πρώτος, με το σουτ του Κατίδη από θέση μέσα αριστερά στο 47ο λεπτό να περνάει ωστόσο ψηλά άουτ.

Με τον Παναθηναϊκό Β να «απαντάει», με την προσπάθεια του Τσιριγώτη τέσσερα λεπτά μετά και το σουτ του να περνάει ελάχιστα άουτ.

Οι Κρητικοί πήραν την κατοχή λόγω του αριθμητικού τους πλεονεκτήματος και έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 57’, από την συνεργασία των Κατίδη-Χατζησάββα και το άστοχο τελείωμα του δεύτερου.

Ο Γιάννης Βονόρτας διαφοροποίησε τον σχηματισμό της ομάδας  του στη συνέχεια, για καλύψει τον λιγότερο παίκτη, ενώ ο Γκίνη σούταρε πάνω στον Χριστογεώργο, αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, στο 67ο λεπτό.

Ενώ ανάλογο αποτέλεσμα είχε και η κεφαλιά του Κόρτσαμ, από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεζ, στο 74’.

Για να ακολουθήσει μια ακόμα φάση όπου ο Παναθηναϊκός Β διαμαρτυρήθηκε, με τον Μπιλάλ να πατάει περιοχή, να μαρκάρεται από αντίπαλο, αλλά τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι, έξι λεπτά μετά.

Παράλληλα, στο 87’, ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση και αριστερά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ενώ στο 90’ σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Θεοχάρης βγήκε απέναντι στον Λουτριώτη, τον πλάσαρε αλλά ο Γκόμεζ έδιωξε πάνω από τη γραμμή, με τους Πράσινους να φωνάζουν ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή.

Με τους Κρήτικους να χάνουν δύο ευκαιρίες στα καθυστερήσεις, καθώς Κόρτσαμ και Χαλκαιδάκης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χριστογεώργο.

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κόρτσαμ, Αρναούτογλου, Ρουσσάκης, Αποστολίδης (46’ Γκόμεζ), Καντέ, Καργιωτάκης (60’ Γκίνη), Κατίδης (60’ Μπαρμπόσα), Βρεττός, Χατζησάββας, Χαλκιαδάκης.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Αντωνίου (76’ Τουρκοχωρίτης), Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης (58’ Κούτσιας), Θεοχάρης, Αγιούμπ (74’ Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης, Τσιριγώτης, Σαρδέλης (58’ Ηλιάδης).