Παναθηναϊκός-Άρης 2-0: Δεν έσπασε... ρόδι για ποδαρικό, «έσπασε» τον Άρη!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :24:00 1/5/2022,

Ο απόλυτα κυριαρχικός Παναθηναϊκός πάτησε τον Άρη στη Λεωφόρο με φοβερούς και τρομερούς Παλάσιος, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ και νίκησε εύκολα 2-0 κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στο 2022! Εδραιώνεται για τα καλά στην τετράδα και κοιτάζει και ψηλότερα το «τριφύλλι»! Στο -2 από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Το ματς

Με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία από το πρώτο λεπτό, ξεκίνησε ο σημαντικός αγώνας... τετράδας με τον Άρη στη Λεωφόρο. Οι «πράσινοι» διατηρούσαν σταθερά εκείνοι την κατοχή και μάλιστα, φρόντισαν γρήγορα στο ματς να εδραιώσουν την υπέροχη τους αυτή. Συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε το 1-0, όταν μετά από εκπληκτική σέντρα του Χουάνκαρ και φοβερό στρώσιμο με ένα άγγιγμα του Αϊτόρ, ο Αργεντινός νίκησε με δεύτερη προσπάθεια τον Κουέστα για το προβάδισμα του «τριφυλλιού» (βλ. φωτό παρακάτω)!

Μέχρι το 40' δεν υπήρχε καμία ομάδα στο γήπεδο πλην του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να δημιουργούν και νέες καλές στιγμές. Πρώτη στο 27', όταν ο Παλάσιος σέντραρε και ο Μακέντα σούταρε ωραία μονοκόμματα, με την μπάλα ωστόσο να φεύγει λίγο ψηλότερα. Δεύτερη όταν ο Λούντκβιστ στο 36' πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι (σ.σ. από φάουλ του Αϊτόρ), με τον Κουέστα να μπλοκάρει. Τρίτη όταν στο 37' ο Αϊτόρ έκανε επικίνδυνη σέντρα-σουτ, που ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον γκολκίπερ του Άρη στο πίσω δοκάρι και ενώ αμέσως μετά, επιχείρησε να τον κινήσει στο ριμπάουντ ο MVP (μαζί με τον Βιγιαφάνιες) Παλάσιος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κάπως ρυθμούς και μάλιστα, άγγιξαν την ισοφάριση. Στο 40ο λεπτό ο Ιτούρμπε εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, με τον Μπεναλουάν να παίρνει την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά εκείνη να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία τεράστια στιγμή για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Αϊτόρ υποδέχθηκε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, γύρισε ωραία και σούταρε τεχνικά με το αριστερό, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι! Γενικώς, στην επανάληψη ο ρυθμός και από τις δύο ομάδες ήταν πιο υψηλός, καθώς ο μεν Άρης αναζητούσε την ισοφάριση, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία διάθεση να οπισθοχωρήσει μέσα στο γήπεδο, μένοντας στο προβάδισμά του.

Στο 82ο λεπτό οι «πράσινοι» βγήκαν πανέμορφα στην αντεπίθεση, με τον Παλάσιος να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, να «σπάει» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον Αϊτόρ, με τον Ισπανό ωστόσο να είναι ένα βήμα μπροστά και να βλέπει την μπάλα να φεύγει πίσω του. Αυτή η φάση, όμως, ήταν μόνο μία προειδοποίηση. Κι αυτό, καθώς ένα λεπτό μετά ξανά ο Παλάσιος βρήκε με απίθανη μπαλιά στο χώρο τον Αϊτόρ, με τον Ισπανό αυτή τη φορά να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει, περνώντας την μπάλα πάνω από τον Κουέστα (σ.σ. κόντραρε κιόλας η μπάλα) για το τελικό 2-0! Εδραιώνεται για τα καλά στην τετράδα και κοιτάζει και ψηλότερα ο Παναθηναϊκός!

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Παλάσιος, Μακέντα.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπεναλουάν, Λούμορ, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ, Σάσα, Ιτούρμπε, Λόπεθ.

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr