Βόλος-Παναθηναϊκός 0-0: Πρόκριση που ήταν δίκαιη και έγινε πράξη!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 4:55: 12/23/2021

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου οι «πράσινοι»! Μπορεί το «τριφύλλι» να είχε υπέρ του σκορ από τον πρώτο αγώνα της Λεωφόρου (2-1), ωστόσο σχεδόν σε κανένα σημείο του επαναληπτικού δεν επαναπαύτηκε στο προβάδισμά του και τελικά, δικαιώθηκε.

Το ματς

Ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο ο Παναθηναϊκός, με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να πλησιάζει δύο φορές στα πρώτα πέντε λεπτά το γκολ. Αρχικά ο Βιγιαφάνιες έπιασε στο 3' μία πολύ καλή κεφαλιά, με τον Κότνικ να επεμβαίνει όμως σωτήρια. Ένα λεπτό μετά, ο τερματοφύλακας του Βόλου απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Μαουρίσιο αυτή τη φορά.

Οι «πράσινοι» ήταν κυριαρχικοί και ο λόγος που δεν πέτυχαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η αστοχία και εν μέρει η ατυχία. Το «τριφύλλι» είχε νέα καλή στιγμή, ως αποτέλεσμα της υπεροχής τους, με τον Χατζηγιοβάνη να φτάνει μία ανάσα από το γκολ. Ο εξτρέμ του Παναθηναϊκού έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια στο 19ο λεπτό, ωστόσο το πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο γκολ στο 27', ωστόσο το γκολ του Βέλεθ ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, έπειτα και από χρήση του VAR.

Μπορεί το «τριφύλλι» να είχε υπέρ του σκορ από τον πρώτο αγώνα της Λεωφόρου (2-1), ωστόσο σχεδόν σε κανένα σημείο του επαναληπτικού δεν επαναπαύτηκε στο προβάδισμά του. Ο Βόλος έμοιαζε εγκλωβισμένος και ο Παναθηναϊκός στο 70' είχε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μαουρίσιο. Ο Αϊτόρ έκανε για την ακρίβεια τη σέντρα, ο Χατζηγιοβάνης έστρωσε την μπάλα, αλλά ο Βραζιλιάνος από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

Οι ευκαιρίες για τους «πράσινους» δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 84ο λεπτό το «τριφύλλι» είχε και δοκάρι! Ο Μαουρίσιο και πάλι βγήκε πρόσωπο με το τέρμα, σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κότνικ. Σαν να μην έφταναν όλα στους Βολιώτες, η θεσσαλική ομάδα είχε μείνει και με 10 παίκτες από το 80' με την αποβολή του Γκρίλο. Τελικώς, το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει απολύτως δίκαια την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας!

Οι ενδεκάδες

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Μπαριέντος (72’ Νίνης), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης (54’ Ορός), Σοάρες (79’ Ροσέρο), Μπαρτόλο, Φερνάντες, Ρεγκατίν, Φαν Βέερτ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Πέρεθ, Μαουρίσιο (87’ Λούντκβιστ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (87’ Βιτάλ), Μακέντα (87’ Ιωαννίδης), Χατζηγιοβάνης (76’ Παλάσιος).