Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Πάτησε τετράδα, αφού... πάτησε τον ΠΑΣ!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:23: 12/19/2021

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιγιαφάνιες, οι «πράσινοι» υπέταξαν στη Λεωφόρο τους Γιαννιώτες!

Το ματς

Με την κατοχή της μπάλας στα πόδια του, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε επιλέξει στρατηγικά να αφήσει την κατοχή στον Παναθηναϊκό, κύλησε σχεδόν όλη η διάρκεια του αγώνα για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Βέβαια, το «τριφύλλι» σε όλο το πρώτο ημίχρονο αρχικά, δεν βρήκε καμία απολύτως δίοδο προς την εστία του Λοντίγκιν.

Παλάσιος και Αϊτόρ στα δύο άκρα ήταν δραστήριοι, όμως όποτε το «τριφύλλι» πλησίαζε ή πατούσε στην περιοχή, υπήρχαν μαζεμένοι και πολλοί παίκτες του ΠΑΣ εκεί για να «κρύψουν» το... δρόμο προς την εστία τους. Σαν να μην έφτανε αυτό, μάλιστα, οι Γιαννιώτες μετά το 25ο λεπτό άρχισαν να κυνηγούν όλο και πιο έντονα τον αιφνιδιασμό στην αντεπίθεση.

Ένα σουτ του Περέα στο 39' ήταν ουσιαστικά μία προειδοποίηση, πως οι φιλοξενούμενοι δεν θα πάνε μόνο για την ισοπαλία. Και λέμε προειδοποίηση, καθότι στο 43ο λεπτό ο ΠΑΣ «άγγιξε» το 0-1! Συγκεκριμένα ο Σάλιακας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι!

Η εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ιδανική για τον Παναθηναϊκό. Στο 54ο λεπτό, συγκεκριμένα, ο Βιγιαφάνιες βρήκε εξαιρετικά στο χώρο από αριστερά τον Χουάνκαρ, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας του ΠΑΣ και εκεί, κάνοντας ουσιαστικά κίνηση σέντερ φορ, ο Μαουρίσιο έπιασε την καρφωτή κεφαλιά για το «πράσινο» 1-0! Ανήμπορος να αντιδράσει ο Λοντίγκιν.

Χουάνκαρ και Μαουρίσιο παραλίγο να κάνουν τη... ζημιά ξανά στους Γιαννιώτες, καθώς από συρτή αυτή τη φορά σέντρα του Ισπανού μπακ στο 65', ο Βραζιλιάνος έπιασε γεμάτα το σουτ στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο όντας υπό πίεση δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά και η μπάλα πήρε παραπάνω ύψος.

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει ο Παναθηναϊκός στο 65ο λεπτό, το πέτυχε ακριβώς 4 λεπτά μετά. Για την ακρίβεια από φάουλ που είχαν κερδίσει οι «πράσινοι» ο Βιγιαφάνιες και πάλι έβγαλε υπέροχη σέντρα, με τον Σάντσες να σηκώνεται στο δεύτερο δοκάρι και με νέα κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν για το 2-0 του «τριφυλλιού», που ουσιαστικά «κλείδωνε» στο 69' το τρίποντο! Έτσι ακριβώς κι έγινε, με τους «πράσινους» να παίρνουν το τρίποντο και να προσπερνούν στη βαθμολογία τον ΠΑΣ (23 β., έναντι 22 των Γιαννιωτών), ανεβαίνοντας στην 4η θέση και το -5 από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Οι ενδεκάδες

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (90' Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (67' Βιτάλ), Παλάσιος (80' Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (67' Μακέντα).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (86' Λώλης), Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (73' Μπρένερ), Περέα (76' Μορέιρα), Μιλιντσεάνου (86' Λιάσος).