ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, αλλά αυτή κατάφερε να χάσει!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:33:0 12/5/2021,

Ιδανικός αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός, έκανε την ΑΕΚ να φαίνεται πιο μικρή στο ίδιο της το γήπεδο, ωστόσο χάνοντας μεταξύ άλλων την ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ με τον Αϊτόρ, κατάφερε να ηττηθεί από ένα γκολ του Σιμάνσκι στο ξεκίνημα!

Το ματς

Ένα ντέρμπι, που άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Μόλις στο 2ο λεπτό η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Σιμάνσκι, όταν ο Πολωνός εκτέλεσε ανενόχλητος στην «καρδιά» της «πράσινης» άμυνας με γυριστή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μοχαμάντι (1-0)! Ακόμη ένα παιχνίδι που το «τριφύλλι» δέχεται γκολ στην πρώτη φάση του αντιπάλου, ακόμα μία αμυντική ολιγωρία απαράδεκτη για αυτό το επίπεδο.

Από το δεκάλεπτο και μετά ο Παναθηναϊκός όχι απλώς ισορρόπησε, αλλά ανέκτησε και την πρωτοβουλία. Πήρε την κατοχή, αλλά απτές φάσεις δεν έβρισκε. Στο 28' ο Αϊτόρ «έκοψε» για τον Παλάσιος στο ύψος του πέναλτι, όμως ο Αργεντινός από καλή θέση δεν μπόρεσε να πιάσει γεμάτα το σουτ. Η επόμενη ουσιαστικά καλή στιγμή για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς ήρθε στο 45ο λεπτό, όταν ο Αϊτόρ έκανε την ατομική προσπάθεια και σούταρε από μακριά, για να επέμβει με τις γροθιές ο Στάνκοβιτς από καλή θέση.

Η ΑΕΚ είχε συμβιβαστεί με ένα παθητικό ρόλο στο ντέρμπι, ωστόσο στον ανοιχτό χώρο ήταν πάντα επικίνδυνη. Σε μία τέτοια φάση στο 38' ο Αραούχο έκανε ένα τσίμπημα στην μπάλα από την μικρή περιοχή, αλλά ο Μπρινιόλι όντας σε καλή θέση αποσόβησε τον κίνδυνο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έφτασε μία ανάσα από το 2-0. Ο Αραούχο εκτέλεσε εξ επαφής αφού νίκησε κατά κράτος τον Κώτσιρα, για να αποκρούσει φανταστικά ο Μπρινιόλι και να διώξει σε κόρνερ! Αμέσως μετά, ο Παναθηναϊκός χάνει τη ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ! Ο Παλάσιος έγινε αποδέκτης μίας σέντρας μέσα στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα πέρασε τη γραμμή αλλά όχι ολόκληρη! Ο Αϊτόρ στην επαναφορά με πεσμένο τον Στάνκοβιτς κατάφερε να στείλει τη μπάλα με το γόνατο στο δοκάρι, για να... τρελάνει κανονικά τους πάντες με τη χαμένη ευκαιρία της χρονιάς!

Ο Παλάσιος έχει νέα τεράστια στιγμή στο 57', όταν από πάσα του Αϊτόρ πασάρει αριστερά από τη μεγάλη περιοχή, ωστόσο από πολύ καλή θέση και ανοιχτό το τέρμα μπροστά του στέλνει την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας της Ένωσης.

Σε μία προσπάθεια να διεκδικήσει με ό,τι είχε τη νίκη, ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο γήπεδο τους Καρλίτος και Χατζηγιοβάνη, αντί των Παλάσιος και Μαουρίσιο, αλλάζοντας παράλληλα το σύστημα σε 4-4-2 και με δίδυμο στην κορυφή τους Μακέντα-Καρλίτος. Παρά την κατοχή και την κυριαρχία ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ποτέ να βρει έστω το γκολ της ισοφάρισης, με το τελικό 1-0 υπέρ της ΑΕΚ να είναι άδικο μεν, αλλά απολύτως υπαρκτό αποτέλεσμα δε! Σημειώνεται, ότι για την Ένωση ακυρώθηκαν ορθώς σαν οφσάιντ δύο γκολ του Τσούμπερ.

Οι ενδεκάδες

AEK (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβις, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (65' Σάκχοφ), Μάνταλος (84' Λε Ταλέκ), Λιβάι Γκαρσία (65' Τσούμπερ), Αμραμπάτ, Αραούχο (90+3' Χατζισαφί).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (73' Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες (84' Αλεξανδρόπουλος) Αϊτόρ (61' Βιτάλ), Παλάσιος (73' Καρλίτος), Μακέντα.

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr