Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Παναθηναϊκό Β΄

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 2:53: 11/14/2021

Τα γκολ του Κοσίδη και του Γιούση έκριναν το ματς που στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Σένκεφελντ.

Ο Παναθηναϊκός Β΄γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ Β΄ με 2-0 χάρη σε γκολ του Κοσίδη στο δεύτερο ημίχρονο και του Γιούση στις καθυστερήσεις. Οι πράσινοι με αυτόν τον τρόπο γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα, ενώ η Ένωση έκανε το 2/2!

Όπως είναι λογικό το ματς στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Μπαρτ Σένκεφελντ, ο οποίος αποχώρησε λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 35΄ στο ματς.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς και ήταν κάτι παραπάνω από φανερό πως έψαχνε να προσαρμοστεί στις συνθήκες της αναμέτρησης, στο γήπεδο της Λεωφόρου. Κάτι που συνέβη και από την πλευρά της ΑΕΚ, μιας και ούτε η Ένωση δεν ξεκίνησε με απειλητικές διαθέσεις τον αγώνα.

Η πρώτη φάση έγινε στο 3΄ για την ΑΕΚ, μιας και ο Θεοχάρης υπέπεσε σε λάθος στο 3ο λεπτό, ο Γιούσης την πήρε, αλλά το σουτ του ανακόπηκε από τον Μπαρτ Σένκεφελντ και έτσι η ευκαιρία χάθηκε για τους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ πίεζε αρκετά τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να αναπτυχθούν σωστά. Η πρώτη σημαντική στιγμή για το τριφύλλι ήρθε στο 14ο λεπτό. Ο Βαγιαννίδης πήρε την μπάλα από δεξιά, πέρασε δύο αντιπάλους του, έκανε το γύρισμα, αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έκανε την πρώτη της τελική στον αγώνα. Ο Ραντόνια έκανε το σουτ, με τον Ξενόπουλο να βρίσκεται στο σωστό σημείο και να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 24ο λεπτό ο Βαγιαννίδης πήρε την μπάλα απο δεξιά, έκανε και πάλι ωραίο γύρισμα, αλλά κανείς δεν μπήκε στην πορεία της για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 30ο λεπτό όλοι πάγωσαν στη Λεωφόρο. Ο Μπαρτ Σένκεφελντ προσγειώθηκε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο, γύρισε το πόδι και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η πρώτη διάγνωση έδειξε διάστρεμμα, αλλά ευτυχώς δεν ήταν το πόδι που είχε εγχειριστεί. Στη θέση του μπήκε ο Ευαγόρας.

Στο 36ο λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου. Ο Σαμπανάτζοβιτς γύρισε στον Κοσίδη, αυτός σούταρε, η μπάλα κόντραρε, και ο Κορνέζος από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και ο Ξενόπουλος μπλόκαρε.

Η ωραίοτερη φάση έγινε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους όταν ο Γέβτιτς έκανε ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ξενόπουλο να πραγματοποιεί μια πολύ καλή επέμβαση.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 53΄ όταν ο Χατζηεμμανουήλ γέμισε, ο Κοσίδης πήρε την κεφαλιά, ο Ραντόνια πήγε να κρεμάσει στη συνέχεια τον Ξενόπουλο, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Λίγο αργότερα το τριφύλλι έφυγε στην αντεπίθεση με την μπάλα να φτάνει στον Τσιριγώτη, αλλά το σουτ του να μην είναι καθόλου καλό.

Στο 66΄ ο Σαμπανάτζοβιτς κατάφερε να περάσει στον Γέβτιτς, ο οποίος δοκίμασε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Κοσίδη. Ο Μπακάκης έφυγε από δεξιά, έκανε το γύρισμα με τον επιθετικό της Ένωσης να μην χάνει την ευκαιρία.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έχασε μια τεράστια ευκαιρία για το 1-1, αλλά ο Ματσαδές από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Μάλιστα, στην τελευταία φάση του ματς μια ωραία ενέργεια του Μπακάκη, είχε ως αποτέλεσμα ο Γιούσης να κάνει το 0-2!

Oι ενδεκάδες

Παναθηναϊκός Β': Ξενόπουλος, Βαγιανίδης, Σένκεφελντ(36᾽ Αντωνίου), Ενγκμπακοτό(83᾽ Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Θεοχάρης(83᾽ Ρόμπι), Σέχου, Καρβούνης, Μαρτίνης, Τσιριγώτης(83᾽ Ματσαδές), Ηλιάδης(65᾽ Κούτσιας).

ΑΕΚ Β’: Χατζηεμμανουήλ, Μπούσης(76᾽ Αρβανίτης), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Μπακάκης, Μπάμπης(68’ Μουστακόπουλος), Σαμπανάτζοβιτς, Γέβτιτς(76᾽ Γιούντα Γκαρσία), Γιούσης, Ραντόνια(87’ Σταμούλης), Κοσίδης(87᾽ Ιατρούδης).

Ο τραυματισμός του Σένκεφελντ

Στην πρώτη εμφάνιση μετά από 6 μήνες ο Μπαρτ Σένκεφελντ έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 34ο λεπτό.

Ο Ολλανδός όπως προσγειώθηκε μετά από μια φάση στο παιχνίδι με την ΑΕΚ Β΄, γύρισε το πόδι του και μάλιστα έμεινε για αρκετή ώρα κάτω.

Στη συνέχεια σηκώθηκε, αλλά στην προσπάθεια του να κάνει ένα σπριντ πόνεσε έντονα και πάλι, με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή.

Η πρώτη διάγνωση έδειξε διάστρεμμα στο δεξί πόδι. Θυμίζουμε ότι ο Ολλανδός είχε κάνει επέμβαση στο άλλο πόδι και αυτό είναι το θετικό της υπόθεσης.