Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-3: Δεν μαθαίνει από τα λάθη του!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:30:0 11/7/2021,

Ο Παναθηναϊκός πέταξε για δεύτερη συνεχόμενη φορά ένα ολόκληρο ημίχρονο στη Λεωφόρο, προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη, το έκανε με τον Μαουρίσιο, αλλά ένα πέναλτι στο 85' υπέρ του ΠΑΟΚ ήρθε να υπογράψει ουσιαστικά την πρώτη φετινή ήττα στο «Απ. Νικολαΐδης»!

Το ματς

Με την ώθηση του κόσμου του ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να μπει δυνατά στη Λεωφόρο, έχοντας μάλιστα και το πρώτο σουτ του ματς στο 6' με τον Παλάσιος. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που θα έπαιρνε «κεφάλι» στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό ο Βιτάλ έχασε την μπάλα στο κέντρο, ο Ζίβκοβιτς την πήρε και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε στο ύψος της μικρής περιοχής κι εκεί ο Άκπομ με ωραίο αριστερό πλασέ έκανε το 0-1!

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ κακοί στο πρώτο μέρος, θυμίζοντας την αντίστοιχη εικόνα με τον ΟΦΗ. Δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν, ούτε κατά συνέπεια να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που ήλεγχε το ματς από κάθε άποψη. Οι «ασπρόμαυροι» μάλιστα απείλησαν ξανά στο 27', όταν ο Μπίσεσβαρ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε δις αλλά ισάριθμες φορές έδιωξε ο Βέλεθ, σε μία φάση που οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι (σ.σ. υπήρξε έλεγχος στο VAR).

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για το «τριφύλλι» στο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά στο 32ο λεπτό, όταν ο Χουάνκαρ σέντραρε από αριστερά, ο Παλάσιος ήταν αμαρκάριστος με όλο το τέρμα μπροστά του κοντά στην μικρή περιοχή, ωστόσο η κεφαλιά του Αργεντινού δεν ήταν καλή και πέρασε κατά πολύ άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε να μην προβεί σε κάποια αλλαγή, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα που ξεκίνησε να βγάλει αντίδραση. Πρώτη «πράσινη» τελική στο δεύτερο μέρος ήταν ένα απευθείας φάουλ του Καρλίτος στο 47', το οποίο πέρασε όμως πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη. Στο 54ο λεπτό ήρθε η σειρά του ΠΑΟΚ να απαντήσει με νέα δικιά του μεγάλη στιγμή, όταν ο Μουργκ σούταρε από μακριά, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε και έφτασε στην πολυπόθητη ισοφάριση στο 59ο λεπτό! Έπειτα από φάση διαρκείας ο Καρλίτος έστρωσε στον Μαουρίσιο έξω από την περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να πιάνει ένα φανταστικό μονοκόμματο σουτ και να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνιά του (ανύμπορου να αντιδράσει) Πασχαλάκη για το 1-1! Σημειωτέον, ο Μαουρίσιο είχε μπει στο ματς σαν αλλαγή ένα μόλις λεπτό πριν!

Μετά την ισοφάριση του «τριφυλλιού» ο ρυθμός του αγώνα κάπως «πάγωσε», με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να διατηρεί μια κάποια πρωτοβουλία. Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε κλεισμένος και τα πολλά αβίαστα λάθη, δεν τον βοηθούσαν να κρατήσει μπάλα. Στο 73' ο Μαουρίσιο έχασε απίστευτη ευκαιρία για να κάνει το 2-1, όταν η κεφαλιά του από την μικρή περιοχή πέρασε για λίγο εκτός! Ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση και με δύο μεγάλες φάσεις «άγγιξε» το 1-2 αρχικά με τον Άκπομ και εν συνεχεία με τον Ζίβκοβιτς! Ωστόσο και τις δύο φορές ύψωσε... τείχος ο Μπρινιόλι!

Σε μία αμφισβητουμένη φάση στο τελευταίο δεκάλεπτο Ισπανός ρέφερι της συνάντησης έδωσε πέναλτι στον ΠΑΟΚ, μετά από εξέταση VAR. Ο Κούρτιτς στο 85' έστεισε την μπάλα στα 11 βήματα και με εύστοχη εκτέλεση, έκανε το 1-2! Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούρτιτς με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-3, για τη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι! Χάνει κι άλλο έδαφος ο Παναθηναϊκός και το χειρότερο, προβληματίζει με την εικόνα του!

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (58' Μαουρίσιο), Βιτάλ (58' Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος, Καρλίτος (78' Μακέντα), Ιωαννίδης (66' Βιγιαφάνιες).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (33' Ροντρίγκο), Εσίτι (86' Σβαμπ), Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Μουργκ (70' Ελ Καντουρί), Άκπομ (87' Σβιντέρσκι).