Παναθηναϊκός-Ιωνικός 4-1: Βγάζει... γούστα και «τρελαίνει» (τον) κόσμο (του)!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:20: 10/16/2021

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από όνειρο, παρέσυρε και τον Ιωνικό στη Λεωφόρο με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο και με τους «πράσινους» να... μαγεύουν μεσοεπιθετικά. 13 γκολ σε 3 ματς στο «Απ. Νικολαΐδης» από την ομαδάρα του Γιοβάνοβιτς!

Το ματς

Σαν να το έχει συνήθεια πια, ο Παναθηναϊκό ξεκίνησε πάλι στη Λεωφόρο με... πατημένο το πόδι στο «γκάζι», σκοράροντας ξανά πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα 10 λεπτά στο ματς. Συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό, ο Ρούμπεν Πέρεθ με φανταστική μακρινή μπαλιά βρήκε τον Καρλίτος, εκείνος κατέβασε «μαγικά» την μπάλα, προσποιήθηκε, πέρασε δύο παίκτες του Ιωνικού και με ιδανικό πλασέ, έβαλε από νωρίς... φωτιά στο «Απ. Νικολαΐδης» (1-0)!

Οι «πράσινοι» είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο χορτάρι, όμως από μία στιγμή αδράνειας ισοφαρίστηκαν γρήγορα. Από λάθος κεφάλια-απομάκρυνση του Αλεξανδρόπουλου για την ακρίβεια η μπάλα έφτασε στον Άοσμαν αριστερά, ο τελευταίος σέντραρε στην περιοχή κι εκεί ο Σάντσες (σ.σ. ο στόπερ του Ιωνικού) πήρε την κεφαλιά και την έστειλε σε ένα σημείο, που ούτε ο Αλεξανδρόπουλος που προσπάθησε ούτε ο Μπρινιόλι, μπορούσαν να αποτρέψουν το 1-1!

Παρά το γκολ που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καταιγιστικός, δημιουργώντας συνεχώς όχι απλά φάσεις, αλλά μεγάλες ευκαιρίες. Στο 16' ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε φοβερά ένα απευθείας φάουλ, αναγκάζοντας τον Χουτεσιώτη σε ακόμα πιο εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 21ο λεπτό το «τριφύλλι» είχε νέα μεγάλη στιγμή, όταν ο Βιτάλ βρήκε διαγώνια στην μικρή περιοχή τον Χατζηγιοβάνη, με τον τελευταίο να πλασάρει εξ επαφής αλλά να βρίσκει την πλαϊνή πλευρά των διχτύων.

Στο 25' ο Αλεξανδρόπουλος προβαίνει σε μια απίθανη προσωπική ενέργεια, το... σλάλομ του καταλήγει σε σέντρα προς τον Βιτάλ, με τον Βραζιλιάνο από το ύψος του πέναλτι να πιάνει ένα γυριστό στον αέρα (βλ. φωτό παρακάτω) που πέρασε ψηλά άουτ. Τελικώς, αυτό που ήταν δίκαιο έγινε πράξη στο 38'. Ο Αλεξανδρόπουλος και πάλι βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Καρλίτος, με τον Ισπανό να εκτελεί ξανά ιδανικά για το «πράσινο» 2-1!

Με την εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός φάνηκε σαν να αφήνει την μπάλα στον Ιωνικό (σ.σ. κάτι ανάλογο είχε κάνει και στην πρεμιέρα με τον Απόλλωνα Σμύρνης), με τους φιλοξενούμενους κυρίως να έχουν στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης την μπάλα στα πόδια τους. Ήταν φανερό ότι το «τριφύλλι» επιδίωκε να... χτυπήσει στην αντεπίθεση τους Νικαιώτες, τελειώνοντας κάπως έτσι ουσιαστικά το ματς.

Τελικά το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό το «έληξε» ποιος άλλος; Ο απίθανος Καρλίτος! Ο 31χρονος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το... δώρο του Βαφέα, ο οποίος αντί να παίξει το fair play καθώς ποδοσφαιριστής των «πράσινων» βρισκόταν στο έδαφος, προτίμησε να γυρίσει την μπάλα στο τέρμα του. Δεν είχε δει ωστόσο πως ο Καρλίτος... παραμόνευε, με τον «σεληνιασμένο» Ισπανό να νικάει στο τετ-α-τετ τον Χουτεσιώτη για το 3-1 του «τριφυλλιού» (53')!

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παλάσιος «χόρεψε» την άμυνα του Ιωνικού από τ' αριστερά και κέρδισε το πέναλτι. Ο Αργεντινός ανέβαλε ο ίδιος την εκτέλεση και από τα έντεκα βήματα πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την πράσινη φανέλα, για το εμφατικό 4-1 (56') του Παναθηναϊκού! Στο 71ο λεπτό οι «πράσινοι» έφτασαν μία ανάσα από το 5-1, όταν ο Χατζηγιοβάνης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά από πλάγια θέση, παρότι περίμενε προ κενής εστίας ουσιαστικά ο Ιωαννίδης.

Σαν να μην έφταναν όλα, ο Ιωνικός έμεινε και με 10 παίκτες στο 79', όταν ο Σαλβαδόρ Σάντσες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα σκληρό τάκλιν πάνω στον Χατζηγιοβάνη έξω από την μεγάλη περιοχή. Το 4-1 έμελλε να είναι το τελικό σκορ του αγώνα. Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από όνειρο, παρέσυρε και τον Ιωνικό στη Λεωφόρο, έχοντας πετύχει σε μόλις 3 ματς στο «Απ. Νικολαΐδης» 13 γκολ!

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάρλια, Πούγγουρα, Σάντσες, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (86' Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (81' Μπουζούκης), Βιτάλ (82' Αϊτόρ), Παλάσιος (70' Βιγιαφάνιες), Καρλίτος (70' Ιωαννίδης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας (70' Γκοτσούλιας), Ματσούκας (69' Μπάσα), Άοσμαν (86' Μύγας), Καμπράλ (69' Μάναλης), Τουράμ.