Παναθηναϊκός-Βόλος 5-1: «Πεντάρα», μπαλάρα και έτοιμος για Φάληρο!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 2:51:0 9/26/2021,

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τους Βολιώτες στη Λεωφόρο και έδειξε τις διαθέσεις του ενόψει Ολυμπιακού! Απίθανα πράματα από τον MVP Καρλίτος, φανταστικός ξανά ο Βιτάλ.

Η εκκίνηση του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί απλά καλή. Ήταν φανταστική. Και πως να μην είναι, άλλωστε, όταν οι «πράσινοι» πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα πέντε λεπτά είχαν σκοράρει όχι μία, αλλά δύο φορές!

Συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό ο Καρλίτος πίεσε τον Κλέιμαν, έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα του Βόλου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του «τριφυλλιού»! Ένα λεπτό αργότερα (4'), ο Χατζηγιοβάνης σέντραρε από τα δεξιά προς την μεγάλη περιοχή των Θεσσαλών, ο Ρομέρο έκανε το «τσαφ» και η μπάλα έφτασε στον Ιωαννίδη, ο οποίος όντας με πλάτη στο τέρμα εκτέλεσε δυνατά για το «πράσινο» 2-0! Στη Λεωφόρο επικράτησε πανδαιμόνιο, καθώς το ξεκίνημα για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν θα μπορούσε να είναι ιδανικότερο.

Ο Βόλος είχε την πρώτη καλή στιγμή του στο 14', όταν ένα δυνατό σουτ του Φεράρι με το αριστερό, ανάγκασε τον Διούδη να πέσει για να απομακρύνει σε κόρνερ, καθώς η μπάλα έσκασε ακριβώς μπροστά από τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

Στο 21ο λεπτό το «τριφύλλι» έφτασε μία ανάσα από το 3-0, όταν ο Χατζηγιοβάνης ξανά σέντραρε αυτή τη φορά στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Ιωαννίδη να μην προλαβαίνει να κάνει το άγγιγμα που χρειαζόταν, προκειμένου να στείλει την μπάλα και πάλι στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Ο Καρλίτος πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού κι αυτό, φρόντισε να το επιβεβαιώσει (και) στο 34ο λεπτό. Ο Ισπανός έβγαλε μία απίστευτη ασίστ με το εξωτερικό φάλτσο στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος με προβολή διαμόρφωσε το 3-0 υπέρ του «τριφυλλιού»! Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Καρλίτος κέρδισε στο 44' και πέναλτι από τον Φεράρι, έπειτα από μία εντυπωσιακή ενέργειά του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματέους Βιτάλ, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 4-0 από το ημίχρονο κιόλας!

Με την έναρξη της επανάληψης ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά στο ματς, έχοντας αρχικά ο ίδιος την κατοχή και την πρωτοβουλία. Μάλιστα κατάφερε και να μειώσει στο σκορ σε 4-1, χάρη σε ωραία κεφαλιά του Γκιουλέν έπειτα από στημένη φάση που εκτέλεσε ο Μπαρτόλο στο 58'.

Ο Παναθηναϊκός μπορούσε να εκδηλώνει πολύ εύκολα επιθέσεις, ειδικά στο ανοιχτό γήπεδο. Σε μία τέτοια φάση προέκυψε το φάουλ που κέρδισε ο Αλεξανδρόπουλος, από το οποίο ήρθε το πέμπτο γκολ για τους «πράσινους». Ο Βιτάλ εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά και έβγαλε ασίστ στον Καρλίτος, με τον Ισπανό να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 5-1!

Το «τριφύλλι» θα μπορούσε να έχει κάνει νωρίτερα το 5-1, όταν ο ρέφερι της συνάντησης καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Γκιουλέν, με το VAR ωστόσο να οδηγεί τον ρέφερι στην αλλαγή της αρχικής του απόφασης. Μέχρι το τελευταίο σφύργιμα της λήξης δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να... σκορπίζει τους Θεσσαλούς και να φτάνει τους 6 βαθμούς, μία εβδομάδα πριν την κάθοδο στο Φάληρο για το «αιώνιο» ντέρμπι με τον Ολυμπιακό!

Οι ενδεκάδες

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ (76' Σάρλια), Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (76' Μαουρίσιο), Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης (63' Παλάσιος), Καρλίτος (71' Λουντκβιστ), Ιωαννίδης (71' Μακέντα).

Βόλος (Γκιγιέρμε Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Τσοκάνης, Ρομέρο (46' Γκιουλέν), Φεράρι, Πουρίτα, Μπαρτόλο, Ρεγκατέν (74' Σοάρες), Γκρίλο, Φερνάντες (74' Τερεζίου), Ροσέρο (46' Μπαριέντος), Φαν Βεερτ (Βοϊτκόφσκι).