Άρης-Παναθηναϊκός 1-0: Μια από τα ίδια!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 5:48:0 9/22/2021,

Ο Παναθηναϊκός έχασε και από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (1-0), τον έβαλε ξανά στο παιχνίδι της Ευρώπης και με δύο ήττες σε 3 ματς πρωταθλήματος, κατάφερε να... χαλάσει ξανά τον κόσμο του!

Ένα ξεκίνημα με αρκετό άγχος και ακόμα περισσότερα λάθη ήταν αυτό στο "Κλ. Βικελίδης", με τον Άρη όμως να βρίσκει από πολύ νωρίς αυτό που έψαχνε. Το γρήγορο γκολ. Συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό, έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μπερτόγλιο πάσαρε στο ύψος της μικρής περιοχή προς τον Καμαρά και ο τελευταίος, προ κενής κυριολεκτικά εστίας, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το 1-0 των γηπεδούχων!

Γενικώς, ο Άρης σημάδευε πολύ τα άκρα του Παναθηναϊκού και ειδικά από την πλευρά του Χουάνκαρ, έβγαζαν τις περισσότερες φάσεις τους. Από τη μεριά του, ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να ανακτήσει αρχικά την κατοχή, δίχως όμως να βρίσκει πόλους χώρους μέχρι το 20λεπτο. Αυτόματα, άρα, δεν υπήρχε ούτε ο διαθέσιμος χώρος για να εκδηλώσει καλά οργανωμένες επιθέσεις.

Η πρώτη πραγματικά απειλητική στιγμή για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 23', όταν ο Κώτσιρας σέντραρε από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 25' ο φορ του "τριφυλλιού" είχε νέα μεγάλη φάση, όταν από ωραία εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη ο Ιωαννίδης νίκησε στον αέρα τον Φαμπιάνο και πήρε την κεφάλια, για να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ ο Κουέστα!

Οι δύο παραπάνω φάσεις έδωσαν αυτοπεποίθηση στον Παναθηναϊκό, ο οποίος από εκείνο το σημείο και μετά πήρε ο ίδιος τον έλεγχο του αγώνα. Ο Άρης έμοιαζε να αρκείται σε αυτό το 1-0 και ενδεικτικό αυτού, ήταν ότι μέχρι το ημίχρονο δεν είχε καμία άλλη τελική στο χορτάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που, θεωρητικά, θα έπρεπε να μπει πιο φουριόζος. Ωστόσο, ο Άρης κατέγραψε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της επανάληψης, με ένα μακρινό και τεχνικό σουτ του Μαντσίνι στο 50', να καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι των "πράσινων" στο δεύτερο μέρος, όντας οι ίδιοι που δημιουργούσαν αντί του Παναθηναϊκού, που αναζητούσε σε πρώτη φάση τουλάχιστον το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν έκανε τίποτα στην πράξη για να το βρει. Με την είσοδο του Παλάσιος στο ματς έγιναν και εσωτερικές αλλαγές, με τον Αργεντινό να περνάει αριστερά, τον Χατζηγιοβάνη δεξιά και τον Βιτάλ να πηγαίνει πίσω από τον Ιωαννίδη.

Στο 69ο λεπτό ξανά ο Ιωαννίδης (σ.σ. ο κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό) επιχείρησε να βγει σε τετ-α-τετ, τσίμπησε την μπάλα ωστόσο τελευταία στιγμή, ο Κουέστα έπεσε στα πόδια του επιθετικού του "τριφυλλιού" και αποσόβησε τον κίνδυνο! Πάλι ο Ιωαννίδης έφτασε κοντά στο 1-1 έπειτα από ένα κόρνερ του Βιτάλ στο 53', με την κεφάλια του να μπλοκάρεται σε δύο χρόνους από τον γκολκίπερ του Άρη! Παρά τις όποιες προσπάθειες του Παναθηναϊκού τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Παπαπέτρου, με τη νέα ήττα να βυθίζει κι άλλο βαθμολογικά (και όχι μόνο) την ομάδα του Γιοβάνοβιτς!

Οι ενδεκάδες:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Τζέγκο, Σάσα (90+1' Ματίγια), Μπερτόγλιο (46' Ν' Ντιαγέ), Μαντσίνι (82' Ιτούρμπε), Μπρούνο Γκάμα (71' Ματέο Γκαρσία), Καμαρά.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Πούγγουρας (87' Λούντκβιστ), Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (61' Μαουρίσιο), Βιγιαφάνιες (61' Παλάσιος), Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης (72' Καρλίτος), Ιωαννίδης (87' Μακέντα).