ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 1-0: Ανώμαλη προσγείωση!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:26:0 9/18/2021,

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία σχέση με την εικόνα της πρεμιέρας και έφυγε από τα Γιάννενα ηττημένος (1-0) και... ανώμαλα προσγειωμένος!

Με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το παιχνίδι στα Γιάννενα, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Περέα έκανε εκπληκτική ατομική προσπάθεια από τα δεξιά (εκθέτοντας τον Σάρλια), πάσαρε στον Γκαρντάβσκι, ο οποίος με ένα άπιαστο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Διούδη για το 1-0!

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του τελική στο 7', όταν το γυριστό του Καρλίτος έπειτα από εκτέλεση φάουλ πέρασε αουτ. Γενικώς, στο πρώτο 20λεπτο δεν υπήρχε κάτι πέρα από το γκολ για τον ΠΑΣ, όμως ο Γιοβάνοβιτς πλήρωσε μια επιλογή του. Το να ξεκινήσει πάλι τον Σάρλια, μετά την μέτρια πρεμιέρα του.

Ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός στα πρώτα 20 λεπτά είχε ευθύνη στο γκολ για το μαρκάρισμα του Περέα, ενώ παράλληλα είχε δεχθεί και κίτρινη κάρτα, γεγονός που δυσκόλευε (ακόμα περισσότερο) τον τρόπο που αμυνόταν.

Ο Βιτάλ ήταν καλά κλεισμένος από αριστερά, ωστόσο ξανά ήταν ο παίκτης που "ξεκλείδωνε" την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού. Από δίκη του ενέργεια στο 30' οι "πράσινοι" κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, με τη σέντρα ωστόσο του Κώτσιρα να καταλήγει σε κόρνερ.

Στο 42' το "τριφύλλι" σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του για να ισοφαρίσει. Ο Χουάνκαρ σέντραρε συρτά, ο Αϊτόρ πλάσαρε με τη μια από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως η προσπάθειά του πέρασε λίγο έξω!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να πιέσει και να βρει, γρήγορα, το γκολ της ισοφάρισης. Είχε μάλιστα συντριπτικά την κατοχή, καθώς το ποσοστό του ήταν σταθερά πάνω από το 70%. Απτό αποτέλεσμα, πάντως, στο γήπεδο δεν υπήρχε.

Στο 59' ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε αρχικά πέναλτι από χέρι του Αϊτόρ, με τον ρέφερι Παπαδόπουλο να τσεκάρει ο ίδιος τη φάση σε on field review. Τελικά, πήρε ορθώς πίσω την απόφασή του, καθώς η μπάλα είχε βρει μεν στο χέρι του Ισπανού, αλλά ήταν το χέρι στήριξής του καθώς έπεφτε σε τάκλιν.

Παρά την κατοχή όπως προείπαμε ο Παναθηναϊκός φαινόταν αποσυντονισμένος και έμοιαζε να μην μπορεί να ξεφύγει, από τη δύσκολη "εξίσωση" που του είχαν βάλει νωρίς στο ματς οι Γιαννιώτες.

Οι "πράσινοι δεν είχαν να επιδείξουν κάτι ιδιαίτερο μέχρι το φινάλε (πλην μίας άνευρης κεφαλιάς που έπιασε ο Μακέντα από σέντρα του Χατζηγιοβάνη στο 90') και το τελικό 1-0 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα προσγείωσε ανώμαλα τον Παναθηναϊκό, μετά την "4άρα" της πρώτης αγωνιστικής με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Η... πτήση της ομάδας, άλλωστε, ήταν χαμηλή.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ, Περέα, Κόντε (42' Μορέιρα - 86' Μιλίντσεάνου).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (70' Βιγιαφάνιες), Αϊτόρ (70' Παλάσιος), Λούντκβιστ (56' Ιωαννίδης), Βιτάλ (79' Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (79' Μακέντα).