Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 1-1: Ούτε τώρα νίκη!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:00:0 8/28/2021,

Ακόμη ένα φιλικό, ακόμη ένα ματς που ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κερδίσει.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στη Λεωφόρο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να επιχειρεί να προσεγγίσει ορθολογικά την περιοχή του Αστέρα Τρίπολης.

Η πίεση του Παναθηναϊκού απέφερε καρπούς στο 18ο λεπτό, όταν ο Καρλίτος βρήκε δίχτυα έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Ιωαννίδη.

Γενικώς, ο Παναθηναϊκός είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Στο 34' οι "πράσινοι" είχαν νέα καλή στιγμή, όταν ο Μπουζούκης εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Μαουρίσιο να είναι ολομόναχος μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιφτσή.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Αστέρας ισοφάρισε, από αυτό που αποτελεί την μεγαλύτερη αμυντική "πληγή" στα φιλικά. Τα στημένα. Στο 40' συγκεκριμένα η ομάδα της Τρίπολης έκανε το 1-1, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρέγκις ο Μπενίτο Ασιέρ πήρε την κεφάλια και νίκησε τον Διούδη.

Οι πολλές αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου καθυστέρησαν τις ομάδες να βρουν ρυθμό. Και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρία μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Για την ακρίβεια στο 68' ο Καρλίτος από δεξιά έπαιξε κάθετα στον Σάντσες, ο Αργεντινός μπήκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε τον Άλβαρες και σέντραρε στη μικρή περιοχή, όπου ο Λούντκβιστ πήρε την κεφάλια αλλά δεν την έπιασε γεμάτα.

Έξι λεπτά μετά, στο 74', ο Μακέντα έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον Καμπετσή ο οποίος κινήθηκε κάθετα στην περιοχή και πλάσαρε υπό την πίεση του Ατιένθα, για να αποκρούσει τελικά ο Παπαδόπουλος.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η επανεμφάνιση του Κουρμπέλη στο γήπεδο, έπειτα από οχτώ μήνες αποχής λόγω τραυματισμού.

Ενδεκάδες πρώτο ημίχρονο

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο, Ενγκμπακοτό, Μπουζούκης, Καρλίτος και Ιωαννίδης

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Σανταφέ, Κανελλόπουλος, Κρέσπι, Τιλίκα, Μπενίτο

Αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο

Για τον Παναθηναϊκό: Ξενόπουλος αντί Διούδη, Αλεξανδρόπουλος αντί Μαουρίσιο,  Σάντσες αντί Κώτσιρα, Μακέντα αντί Ιωαννίδη, Λούντκβιστ αντί Μπουζούκη, Πούγγουρας αντί Βέλεθ, Κουρμπέλης αντί Ρούμπεν Πέρεθ

46΄ Για τον Αστέρα Τρίπολης: Παπαδόπουλος αντί Τσιφτσή, Βαλιέντε αντί Αντζουλά, Μπαράλες αντί Μπενίτο, Μουνάφο αντί Ιγκλέσιας, Καπίγια αντί Κανελλόπουλου, Ατιένθα αντί Χριστόπουλου, Καστάνιο αντί Σανταφέ, Ριέρα αντί Τιλίκα και Άλβαρες αντί Τασουλή