Παναθηναϊκός-Λοκομοτίβα 2-2: Μία ομάδα που «φωνάζει» για μεταγραφές… χθες!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις :51:00 8/6/2021,

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος (2-2) με τους Κροάτες και έδειξε ξανά το ποσό ανάγκη έχει να ενισχυθεί με ποιοτικές μεταγραφές. Ειδάλλως, τον περιμένει... μαρτυρική χρόνια.

Αρκετά καλά μπήκε στο Ελ Πάσο ο Παναθηναϊκός, δημιουργώντας μάλιστα δύο μεγάλες ευκαιρίες πριν καν τη συμπλήρωση 20 λεπτών. Αρχικά στο 15’ ο Καρλίτος βγήκε σε τετ α τετ, αλλά το τελειωμά του δεν ήταν ιδανικό και έφυγε άουτ. Εν συνέχεια στο 17ο λεπτό, ξανά ο Καρλίτος σούταρε, απέκρουσε ο Σαντίνι, η μπάλα έφτασε στον Χατζηγιοβάνη, σούταρε κι αυτός χωρίς να βρει δίχτυα, με τη φάση να καταλήγει εν τελεί σε κόρνερ.

Παρ’ όλα αυτά, η Λοκομοτίβα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο ματς. Για την ακρίβεια στο 18’, η κροατική ομάδα έκλεψε στο κέντρο από τον Ρούμπεν Πέρεθ, ο Κατσαβέντα σούταρε εντυπωσιακά έξω από την περιοχή, ο Διούδης βρήκε ελάχιστα την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έτσι κεφάλι στο σκορ (1-0).

Ο σκόρερ της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, πάντως, περίπου 20 λεπτά μετά «γκρέμισε» τον Βελέθ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι στο. Ο Χατζηγιοβάνης ανέβαλε στο 40ο λεπτό την ευθύνη και με μια ωραία συρτή εκτέλεση στην αριστερή γωνία, ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό (1-1)!

Οι «πράσινοι» μάλιστα δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς ένα λεπτό αργότερα (41') ο Χουάνκαρ βρήκε με μια πολύ όμορφη μεγάλη μπαλιά τον Χατζηγιοβάνη (σ.σ. ελέγχεται για οφσάιντ), ο τελευταίος πέρασε τον τερματοφύλακα της Λοκομοτίβα και προ κενής εστίας διπλασίασε τα τέρματα τα δικά και του Παναθηναϊκού (2-1)!

Γενικώς, το «τριφύλλι» έκλεισε σε υψηλούς ρυθμούς το πρώτο ημίχρονο, βρίσκοντας τρόπο να απειλήσει την εστία των Κροατών με αρκετούς τρόπους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν χειρότερος, όπως ακριβώς συνέβη δηλαδή και στο προηγούμενο φιλικό με την Φένλο στην Ολλανδία. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε μεν την κατοχή, αλλά για να προσεγγίσει την περιοχή της Λοκομοτίβα αναγκαζόταν να επιχειρεί μεγάλες μπαλιές από την άμυνα προς την επίθεση.

Στο 69ο λεπτό ο Μπουζούκης είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-1, όταν από ωραία ανάπτυξη του Παναθηναϊκού, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πάτησε περιοχή, πλάσαρε με το αριστερό, με τον Χεντίγια ωστόσο να αποκρούει.

Επίσης, στα αρνητικά του δευτέρου μέρους τα πολλά αβίαστα λάθη που έκαναν οι «πράσινοι». Μάλιστα ένα από αυτά και συγκεκριμένα του Σβόλιμιρ Σάρλια στο 87', έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ιταλό επιθετικό της Λοκομοτίβα, Γκαμπριέλ Αρτίστικο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με δεξί πλασέ τον Χριστογεώργο για την ισοφάριση (2-2). Όχι και το ιδανικότερο ντεμπούτο για τον Κροάτη στόπερ...

Το 2-2 αποδείχθηκε το τελικό σκορ του φιλικού, με το «τριφύλλι» να αποδεικνύει με τρόπο καταφανέστατο για ακόμη μια φορά, το ποσό μεγάλη ανάγκη έχει να ενισχυθεί με μεταγραφές ποιότητας και ουσίας... χθες!