Παναθηναϊκός-Φένλο 2-2: Το πρώτο θετικό τεστ είναι γεγονός!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 2:32:0 7/31/2021,

Άρεσε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Φένλο. Το ισόπαλο σκορ στην κανονική διάρκεια έφερε τα πέναλτι και εκεί, την επικράτηση για το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Με 15 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το φιλικό του Παναθηναϊκού κόντρα στην Φένλο, με τους "πράσινους" να μπαίνουν δυναμικά στην αναμέτρηση. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Αϊτόρ πάτησε μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση. Ακριβώς στο αμέσως επόμενο λεπτό ξανά ο Ισπανός έκοψε για τον Καρλίτος, με το σουτ του τελευταίου να ανακόπτεται.

Παρά τις δύο απανωτές ευκαιρίες του "τριφυλλιού", η Φένλο ήταν εκείνη που προηγήθηκε. Οι Ολλανδοί έκαναν το γύρισμα από τα δεξιά, ο Διούδης έδιωξε ασθενώς, με τον Μπράκεν να το εκμεταλλευέται και να σκοράρει στο 10ο λεπτό.

Παρά το ότι ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο σκορ έβγαζε επιθετικότητα. Γι' αυτό δημιούργησε νέα μεγάλη φάση στο 28', όταν ο Καρλίτος έκανε τη σέντρα, με τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Τελικά η πίεση του "τριφυλλιού" απέδωσε, καθώς η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε με τον Αϊτόρ. Συγκεκριμένα ο Καρλίτος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αϊτόρ με τον ώμο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 (38').

Μάλιστα οι "πράσινοι" ανέκτησαν κιόλας το προβάδισμα ακριβώς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ιωαννίδης έκανε ωραία προσπάθεια, με τον Ενγκμπακοτό να μην αστοχεί από κοντά με πλασέ για το 2-1 (45').

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με οκτώ αλλαγές και μόνο τους Διούδη, Βέλεθ και Σιδερά να συνεχίζουν. Η πρώτη ευκαιρία δεν άργησε να έρθει για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, με τον Χατζηγιοβάνη συγκεκριμένα στο 49' να επιχειρεί να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της Φένλο.

Γενικώς, το γεγονός ότι ο Ιβάν προχώρησε σε πολλές αλλαγές στην ανάπαυλα στέρησε το ρυθμό από τον Παναθηναϊκό, με το "τριφύλλι" πάντως να έχει ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, πολύ καλή παρουσία. Την καλύτερη, απ' όσα φιλικά έχει δώσει η ομάδα στην Ολλανδία.

Στα του αγώνα και πάλι, η Φένλο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, όταν έπειτα από φάουλ που κέρδισαν οι Ολλανδοί στο 72' ο Φαν Ρούιγκεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από φάση διαρκείας.

Επειδή το ματς έληξε ισόπαλο υπήρξε η διαδικασία των πέναλτι, διότι έπρεπε κάποια ομάδα να πάρει το βραβείο-τρόπαιο. Στις εκτελέσεις για τους "πράσινους ευστόχησαν όλοι (Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Αγιούμπ, Σάντσες, Χατζηθεοδωρίδης), με τον Ξενόπουλο να αποκρούει ένα πέναλτι και το "τριφύλλι" να παίρνει έτσι τη νίκη.