Η επική ανατροπή και πρόκριση του Παναθηναϊκού στο Καραϊσκάκη (BINTEO)

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 2:09:0 3/1/2021,

Δεν ξεχνιέται αυτή η μέρα!

Μία επική ανατροπή και πρόκριση στο πάλαι ποτέ «Γεώργιος Καραϊσκάκης» πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός επί του Ολυμπιακού για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, σαν σήμερα την 1η Μαρτίου του 1995.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα με 2-1 στο ΟΑΚΑ στον πρώτο προημιτελικό και όλα τα προγνωστικά ήταν εναντίον τους ενόψει του επαναληπτικού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ωστόσο, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το «τριφύλλι» που πήρε προβάδισμα με τον Γιώργο Καπουράνη στο 26ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Αλεξανδρή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο 59' ο Καλιτζάκης με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 2-1, δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο το έργο των παικτών του Χουάν Ραμόν Ρότσα.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να «πέσουν» αμαχητί και στο 71' ο Γιώργος Δώνης με εξαιρετική ατομική προσπάθεια έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια, ενώ δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου ο Κριστόφ Βαζέχα έδωσε ξανά το προβάδισμα στο «τριφύλλι» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, δίνοντας παράλληλα σκορ πρόκρισης.

Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο «πράσινο» στρατόπεδο, ο διαιτητής Νικάκης υπέδειξε νέο πέναλτι σε ανατροπή του Ίβιτς από τον Καλιτζάκη. Ο Αλεξανδρής ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Γιόζεφ Βάντσικ μάντεψε σωστά τις προθέσεις του επιθετικού του Ολυμπιακού και απέκρουσε, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στους περισσότερους από 2.500 οπαδούς του «τριφυλλιού» που βρέθηκαν στο φαληρικό γήπεδο.

Εν συνεχεία, ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι και την κατάκτηση του τροπαίου, επικρατώντας στον τελικό της ΑΕΚ με 1-0 χάρη σε τέρμα του Βαζέχα.