Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 72-78: Γκρέμισε σε πέντε λεπτά ό,τι έχτιζε ένα ολόκληρο ημίχρονο

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 7:57:0 6/14/2022,

Το πάλεψαν όσο τίποτα, αλλά τόσο μπορούσαν...

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα από τα καλύτερα ημίχρονά του στον δεύτερο τελικό του ΟΑΚΑ, βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 14 έναντι του Ολυμπιακού στην ανάπαυλα, όμως 5 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο αρκούσαν για δεχθεί επιμέρους σκορ 23-2 εις βάρος του και να γκρεμίσει, ουσιαστικά, όσα με κόπο έχτιζε. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Παπαπέτρου με συμπαραστάτες Παπαγιάννη και Οκάρο, σε φοβερό βράδυ για τους Πειραιώτες οι Βεζένκοφ, Σλούκας, Ντόρσεϊ.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Σίβα, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε τον δεύτερο τελικό στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, που μπήκε με τεράστια ώθηση από τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ και μετά το τρίποντο του Γουόκαπ (0-3), μείωσε άμεσα με τον Παπαπέτρου (2-3). Ο Ντόρσεϊ ευστόχησε σε νέο σουτ τριών πόντων για τον Ολυμπιακό, όντας εμφανές ότι οι «πράσινοι» δεν έπρεπε να επιτρέψουν στον αντίπαλο να βρει ρυθμό από τα 6.75.

Το σκορ φαινόταν να πηγαίνει σε χαμηλά επίπεδα στο ξεκίνημα, καθώς στα μισά σχεδόν της πρώτη περιόδου (σ.σ. στο 5:24) οι δύο «αιώνιοι» ήταν ισόπαλοι (6-6). Ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με δύο εύστοχες βολές του Παπαγιάννη (8-6), ξανά όμως με τρίποντο ο Παπανικολάου είχε απάντηση (8-9). Εν τέλει, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά με +1 (21-20), χάρη σε ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο του Νέντοβιτς από το κέντρο!

Ο Έβανς με παλικαρίσιο καλάθι κάτω από τη στεφάνη έδωσε σκορ στη δεύτερη περίοδο (23-20), για έναν Παναθηναϊκό που έμελλε να κάνει ένα φανταστικό δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ υπέρ του 25-12! Ο Οκάρο με τρίποντο μεγάλωσε την απόσταση των δύο ομάδων στους 7 (29-22), ενώ με γκολ-φάουλ λίγο μετά ο θετικότατος Έβανς έκανε το 31-25.

Η διαφορά έγινε και διψήφια από εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο του «καυτού» Παπαπέτρου (+11, 38-27), ενώ στην εξίσωση είχε μπει πια και ο Μέικον, που με δικό του τρίποντο και φάουλ στον αιφνιδιασμό έκανε το 44-32 μέσα σε πανδαιμόνιο! Το +14 με το οποίο πήγε στην ανάπαυλα ο Παναθηναϊκός (46-32) είχε, ξανά, την υπογραφή του αρχηγού!

Με την εκκίνηση στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός σκόραρε για τρεις με τον Βεζένκοφ (46-35), με τον Παπαγιάννη όμως να απαντά αμέσως μετά για τον Παναθηναϊκό (48-35). Οι «ερυθρόλευκοι» όπως και στο ξεκίνημα ήταν τρομερά εύστοχοι έξω από τα 6.75, με τον Ντόρσεϊ συγκεκριμένα να πετυχαίνει δύο στη σειρά τρίποντα και να μειώνει μετά από ώρα στους 5 (48-43).

Οι «πράσινοι» είχαν μπλοκάρει εντελώς επιθετικά, με αποτέλεσμα να δεχτούν ένα επιμέρους 15-2 για το -1 (48-47). Μάλιστα με ακόμη ένα εύστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ, ο Ολυμπιακός πέρασε και μπροστά στο σκορ 5:30 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου (48-50), στην πλήρη ανατροπή σκηνικού στο ΟΑΚΑ! Με το λέι απ του Βεζένκοφ για το 48-55 (+7), ο Ολυμπιακός πια είχε φτάσει το σερί του στο αδιανόητο 23-2! Το μπλακ άουτ δεν ήρθε στην αρχή όπως στο ΣΕΦ, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο του τελικού αυτή τη φορά.

Η έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό με έλλειμμα 5 πόντων έναντι του Ολυμπιακού (56-61). Η διαφορά μπορεί να μην ήταν μεγάλη, αλλά για να μειωνόταν αντί να αυξανόταν, το «τριφύλλι» ήταν απαραίτητο να κάνει κατάθεση ψυχής στο παρκέ. Οι Πειραιώτες με κορυφαίο τον Βεζένκοφ «πυροβολούσαν» ασταμάτητα από τα 6.75, μη επιτρέποντας έτσι στον Παναθηναϊκό να πλησιάσει όσο κι αν προσπαθούσε. Μοιραία, λοιπόν, η διαφορά εκτοξεύθηκε ξανά στους 10 (61-71). Η απόσταση δεν καλύφθηκε ποτέ, με τον Ολυμπιακό έτσι να επικρατεί στον δεύτερο τελικό με σκορ 72-78 και να ετοιμάζεται για «σκούπα» και πρωτάθλημα στο ΣΕΦ την Παρασκευή (17/6).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.