Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-61: Έχασε πριν καν μπει στο ΣΕΦ να παίξει

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 8:07:0 6/11/2022,

Με 4 πόντους ενεργητικό στην πρώτη περίοδο όχι τελικό, αλλά ούτε απλό ματς δεν κερδίζεις.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πνευματικά και αγωνιστικά ανέτοιμος για τον πρώτο τελικό στο ΣΕΦ, έκανε τραγική πρώτη περίοδο σκοράροντας μόλις 4 πόντος, με αποτέλεσμα να κυνηγά τον Ολυμπιακό και να μη φτάνει σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια. Μοναδικοί που στάθηκαν στο ύψος τους οι Παπαπέτρου και Οκάρο, πολύ αρνητικός ο Παπαγιάννης που εκτέθηκε από τον Φαλ.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Σίβα, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Κασελάκη (έκπληξη) και Παπαγιάννη ξεκίνησε τον πρώτο τελικό στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός, μετά την 20λεπτη διακοπή λόγω της ρίψης δακρυγόνων πριν το τζάμπολ. Οι "πράσινοι" ήταν παντελώς άστοχοι, χωρίς να σκοράρουν καν στα πρώτα 4 λεπτά, επιτρέποντας έτσι στον Ολυμπιακό να τρέξει ένα επιμέρους 9-0.

Το τάιμ αουτ που πήρε σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Γιώργος Βόβορας δεν αφύπνισε την ομάδα, με τους Πειραιώτες και πάλι να πετυχαίνουν καλάθι με τον Φαλ για το 11-0. Ο Κασελάκης ήταν αυτός που έδωσε επιτέλους σκορ στον Παναθηναϊκό (11-2), ωστόσο το "τριφύλλι" δεν μπορούσε με τίποτα να αποκτήσει τον παραμικρό έστω επιθετικό ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους "πράσινους" να βρίσκονται πίσω με -19(!!!) και να έχουν πετύχει μόλις 4(!!!) πόντους σε όλη την περίοδο (23-4). Ο Παπαπέτρου μπήκε "καυτός" στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας και τους 6 πόντους του Παναθηναϊκού για το 25-10, ενώ με τρίποντο του Οκάρο και δίποντο του ίδιου στον αιφνιδιασμό λίγο μετά η διαφορά έπεσε κι άλλο (27-16).

Νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων του Γουάιτ έρίξε την απόσταση των δύο "αιωνίων" στους 10 (29-19), αλλά κάπου εκεί χάθηκε πάλι το έδαφος. Αποτέλεσμα; Να επιστρέψει ο Ολυμπιακός στο +17 υπέρ του (36-19) με βολές του Σλούκας. Το φινάλε της δεύτερης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο -18 (38-20), απόρροια της τραγικής εμφάνισης στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με την εκκίνηση στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έμεινε μάλλον στα... αποδυτήρια, επιτρέποντας στον Φαλ να σκοράρει εις διπλούν και να φτάσει τη διαφορά στην υψηλότερη -μέχρι εκείνη τη στιγμή- τιμή της (+22, 42-20).

Η αστοχία της ομάδας ήταν άνευ προηγούμενου και φυσικά ο Ολυμπιακός δεν θα άφηνε τα ανεπάλληλα "δώρα" να πάνε χαμένα (σ.σ. 45-22 από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ντόρσεϊ). Ο Πέιτον Σίβα απάντησε με δικό του τρίποντο (45-25), αλλά ήταν εμφανές πως οι "πράσινοι" δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν τίποτα στο παρκέ (μοναδικοί διασωθέντες ο Παπαπέτρου με τον Οκάρο). Κάτι, που αποτυπώθηκε και στο σκορ της τρίτης περιόδου (-17, 52-38).

Με το buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου στο τέλος του προηγούμενου δεκαλέπτου και δύο στη σειρά δίποντα από Παπαγιάννη και Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός έριξε μετά από ώρα τη διαφορά στους 13 (55-42). Ο Σαντ-Ρος έκανε στο ανοιχτό γήπεδο το 58-46 για το -12, ξανά όμως η ομάδα "έσβησε" και επέτρεψε σε Σλούκα και Φαλ να σκοράρουν με τρίποντο και γκολ-φάουλ αντίστοιχα για το "ερυθρόλευκο" +17 (63-46). Με τελικό σκορ 74-61, ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 1-0 στη σειρά με τον Παναθηναϊκό, αποδεικνύοντας στην πράξη ότι μόνο με... θαύμα θα χάσει το φετινό πρωτάθλημα. Την Τρίτη (14/6) το Game 2 στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 52-38, 74-61.