Λάρισα-Παναθηναϊκός 74-62: Πετάξτε τις φανέλες!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :42:00 6/5/2022,

Ντροπή. Τίποτα άλλο, παρά ντροπή. Τον έχουν στημένο οι διαιτητές και τους κάνει το χατήρι!

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα, για ένα τραγικό Παναθηναϊκό που έχασε ξανά στη Λάρισα και πήγε τη σειρά σε Game 5 στο ΟΑΚΑ. Μία ομάδα ανήμπορη να σηκώσει το βάρος της φανέλας, βλέπει ένα ολόκληρο σύστημα (ΕΟΚ, ΚΕΔ) να θέλει να τη στήσει και εκείνη, να τους κάνει τελικό το... χατίρι.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Σίβα, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε το Game 4 στη Λάρισα ο Γιώργος Βόβορας, που είδε τον Πέιτον Σίβα να δίνει σκορ στον Παναθηναϊκό (2-0) στην πρώτη επίθεση του τέταρτου ημιτελικού και τον Μπέρζινς για τη Λάρισα να απαντά αμέσως μετά (2-2).

Οι γηπεδούχοι έβγαζαν μεγάλη ενέργεια και κατάφερναν να ελέγχουν το επιθετικό ριμπάουντ, παίρνοντας μια διαφορά 3 πόντων (7-4) στα 6:50. Οι "πράσινοι" ήταν εντυπωσιακά άστοχοι στην επίθεση, με τον Μούντι να το εκμεταλλεύεται, να μπαίνει στην εξίσωση και με το παρθενικό του τρίποντο να κάνει το 10-4 στον ημιτελικό!

Η Λάρισα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, φτάνοντας σε ένα επιμέρους 12-0 υπέρ της (14-4), με τον Κασελάκη να το σταματά με προσωπικό του καλάθι έπειτα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ (14-6). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό κάκιστο και πίσω στο σκορ με 8 (19-11).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε ιδανικά με γωνιαίο τρίποντο του Σαντ Ρος (19-14), με το "τριφύλλι" να έχει αλλάξει προς το καλύτερο την εικόνα του χάρη στην παρουσία των Κασελάκη και Μέικον στο παρκέ. Ο Αμερικανός γκαρντ, μάλιστα, είχε δυο γκολ-φάουλ (22-18) στα πρώτα 13 λεπτά! Μετά από συνεχόμενα άστοχες επιθέσεις ο Οκάρο έφερε τους "πράσινους" σε απόσταση διπόντου (25-23), με τη Λάρισα να αντιδρά ξανά και να φτάνει στο +6 (29-23) έπειτα από κοντινό καλάθι του Μάριτς.

Κάπου εδώ να επισημάνουμε τις άθλιες συνθήκες που επικρατούσαν στο γήπεδο. Το σύστημα κλιματισμού είχε χαλάσει, με αποτέλεσμα οι παίκτες να μην μπορούν καν να κρατήσουν καλά την μπάλα στα χέρια τους από τον ιδρώτα. Αποτέλεσμα, ήταν και οι δυο ομάδες να χάνουν τη μία βολή μετά την άλλη!

Στα του αγώνα και πάλι τώρα ο Παπαπέτρου μείωσε στο τελευταίο λεπτό πριν την ανάπαυλα σε 29-27, με τον αρχηγό να βάζει τον Παναθηναϊκό και μπροστά στο σκορ με τρίποντο για το 29-30 του ημιχρόνου!

Με την εκκίνηση στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε ουσιαστικά, με τον Παπαγιάννη να σκοράρει για το 29-32 και τον... καυτό Παπαπέτρου να πετυχαίνει νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων για το πρώτο "πράσινο" +6 (29-35). Η Λάρισα αντέδρασε και με τρίποντο του Ζάρα μείωσε εκ νέου στους 3 (32-35).

Στα 5:38 πια της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει σε 37-37, το οποίο έμελλε λίγο μετά να μετατραπεί σε 40-40 από καλάθια αντίστοιχα για κάθε πλευρά των Μέικον και Ζάρα. Ο Μέικον είχε εξελιχθεί στον δεύτερο πόλο στην επίθεση του Παναθηναϊκού μετά τον Παπαπέτρου, με τους δυο τους να είναι ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο "Εξάστερος" στο παρκέ. Με το φινάλε του δεκαλέπτου το "τριφύλλι" είχε... καταφέρει να βρίσκεται εκ νέου πίσω στο σκορ έστω και οριακά (52-50), με τον Ζάρα από πλευράς Λάρισας να κάνει πάρτι έξω από τα 6.75 με 4/6 τρίποντα!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πέτυχε με το... καλημέρα μεγάλα καλάθια, με τον Κασελάκη αρχικά να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και να βάζει δικό του τρίποντο για το +5 του "τριφυλλιού" (54-59)! Ο Σέρβος γκαρντ βγήκε μπροστά όταν ακριβώς η ομάδα του τον χρειαζόταν, με τον Βόβορα παρά την προηγούμενη αστοχία του, να του δίνει τις κρίσιμες επιθέσεις στην τέταρτη περίοδο.

Η... κωμική αποβολή του Παπαπέτρου από τους διαιτητές περιόρισε τις επιλογές του Βόβορα στο τελευταίο πεντάλεπτο του Game 4 (σ.σ. είχε μείνει εκτός προηγουμένως με 5 φάουλ και ο αρνητικός Οκάρο). Η Λάρισα είχε πάρει εκείνη μεγάλο προβάδισμα νίκης στα 2:14 πριν τη λήξη, με αβαντάζ 6 πόντων (68-62). Το οποίο έγινε +8 στο 1:10 (70-62). Με το τελικό 74-62 η σειρά πηγαίνει σε πέμπτο τελικό στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ότι μπορεί να χάσει ακόμα και την πρόκριση στους τελικούς!

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62.