Παναθηναϊκός-Λάρισα 94-82: Επαναφορά της τάξης και match ball για τους τελικούς

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :30:00 6/3/2022,

Ήταν... Παναθηναϊκός για περίπου 30 λεπτά, χαλάρωσε στο τέλος και έχασε διαφορά των 27 πόντων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο ΟΑΚΑ για 30 λεπτά, χαλαρώνοντας όμως ανεπίτρεπτα στο τελευταία δεκάλεπτο κι επιτρέποντας στη Λάρισα να ψαλιδίσει διαφορά 27 πόντων, ρίχνοντάς την στους 11! Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Παπαπέτρου (25π., 3ρ. 5 α.), με τον Παπαγιάννη ν' ακολουθεί με double double (16π., 10ρ.).

Το ματς

Έχοντας άπαντες καταλάβει ότι το κάζο της Λάρισας δεν πρέπει να επαναληφθεί, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ΟΑΚΑ για το Game 3 αποφασισμένος να επιβάλλει εξ αρχής το ρυθμό του. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος με 17 πόντους (σ.σ. τελείωσε με 25), όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα. Με τρίποντο του αρχηγού από τα 8 μέτρα, μάλιστα, οι «πράσινοι» πήραν αέρα 9 πόντων (21-12).

Ένα γκολ-φάουλ αμέσως μετά του Παπαγιάννη ήρθε να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά υπέρ των «πράσινων» (24-12), για έναν Παναθηναϊκό που έτρεξε συνολικά ένα επιμέρους σκορ 21-5! Από πλευράς Λάρισας ο Μούντι ήταν αυτή τη φορά εξαιρετικά κλεισμένος, δίχως πάντως ο Αμερικανός να εμποδίζεται να πετύχει ακόμη ένα... αφύσικο τρίποντο σε αυτή τη σειρά των ημιτελικών (σ.σ. εκτός ισορροπίας σουτ 3π. για το 26-15).

Το σλάλομ Κασελάκη ανέβασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό την απόσταση των δύο ομάδων (30-20). Κάτι, το οποίο έκανε λίγο μετά με δύο βολές και ο Μέικον (32-22), με τον Έβανς αρχικά να δίνει συνέχεια στο σερί με εντυπωσιακό κάρφωμα (34-22) και τον Μέικον ξανά στη συνέχεια να... χορεύει την άμυνα της Λάρισας για το +14 (36-22). Στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου ο «καυτός» Παπαπέτρου πήρε το τρίποντο και αστόχησε, με τον Παπαγιάννη να κερδίζει το ριμπάουντ και να ευστοχεί σε νεκρό χρόνο για το 51-33 της ανάπαυλας. Πλήρης η κυριαρχία του «τριφυλλιού» έναντι των Θεσσαλών.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε με την κεκτημένη ταχύτητα που είχε ήδη δημιουργήσει, με τον Οκάρο να χαρίζει μοναδικό highlight με follow κάρφωμα και φάουλ για το 59-36 (σ.σ. έχασε τη συμπληρωματική βολή)! Το εύρος του σκορ επέτρεπε στον κόουτς Βόβορα να ανοίξει κάπως το ροτέισον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στο τρίτο δεκάλεπτο στον Νίκο Χουγκάζ, ο οποίος σκόραρε κιόλας για το 70-45 και λίγο μετά για το 75-53. Αντίστοιχα λεπτά βρήκε και ο Μαντζούκας, που με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 89-71. Ποιοτικά η τρίτη περίοδος δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή, με τις δύο ομάδες να εκτελούν πάρα πολλές βολές.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο μπορεί να αναμενόταν καθαρά διαδικαστικό, ο Παναθηναϊκός ωστόσο παρουσίασε ένα μεγάλο κενό διάστημα, επιτρέποντας ειδικότερα στη Λάρισα να τρέξει επιμέρους σκορ 21-5 υπέρ της (91-80)! Ακόμα κι έτσι, ο «Εξάστερος» στο φινάλε έκανε το 2-1 (για το 94-82) στην ημιτελική σειρά της Basket League και πλέον, η ομάδα πηγαίνει στη Λάρισα για το match ball και το 3-1 που σφραγίζει την πρόκριση στους φετινούς τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77,53, 94-82.