Παναθηναϊκός - Λάρισα 87-77: «Καθάρισε» δύσκολα το Τριφύλλι και έκανε το 1-0

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 6:35:0 5/29/2022,

Σημαντική νίκη για τον Παναθηναϊκό ενάντια στην Λάρισα!

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά στα πρώτα τρία δεκάλεπτα από την Λάρισα, μιας και ουσιαστικά κυριάρχησε μόνο στο δεύτερο, όπου είχε επιμέρους σκορ 29-14 και παρόλα αυτά πήρε τη νίκη με 87-77! Σημαντικοί παράγοντες για να έρθει η νίκη ήταν οι Παπαπέτρου και Νέντοβιτς, οι οποίοι έβαλαν μαζί 38 πόντους, ενώ οι Γουάιτ και Παπαγιάννης προσέφεραν 17 πόντους, αλλά και 21 ριμπάουντ μαζί! Από την Λάρισα ξεχώρισε ο δαιμόνιος Μούντι με 29 πόντους, ενώ έκανε double double ο Κρουμπάλι.

Το ματς

Με τον Μούντι να σκοράρει 11 πόντους στο πρώτο εξάλεπτο (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, το ένα από το κέντρο, το άλλο από τα οκτώ μέτρα), η Λάρισα μπήκε καλά στο ματς (12-13) και αν δεν δεχόταν ένα τρίποντο από τον Κασελάκη στην εκπνοή της περιόδου, θα είχε ένα σπουδαίο προβάδισμα. Το 20-25 ήταν αποτέλεσμα των οκτώ ασίστ των Θεσσαλών και των 3/10 διπόντων των γηπεδούχων, που έμειναν κοντά χάρη και στις 5/6 βολές του αρχηγού τους, Ιωάννη Παπαπέτρου.

Το ματς γύρισε τούμπα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Νέντοβιτς να σκοράρει κατά ριπάς για το 34-27 και το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 17-2 μέσα σε λίγα λεπτά. Ο Παπαπέτρου έγραψε το 47-37 με τρίποντο προς τα τέλη του πρώτου μέρους, οι πράσινοι είχαν φτάσει τους 16 πόντους από τα εννέα λάθη των αντιπάλων τους που πνίγηκαν απέναντι στην καλή άμυνα των γηπεδούχων για το 49-39 του ημιχρόνου.

Ένα σπουδαίο διάστημα των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο μάζεψε τη διαφορά στους τέσσερις (59-55 στο 26'), ο Μούντι έβαλε πέντε σερί για το 61-60 στο 27', όμως μέχρι εκεί πάλεψε η Λάρισα. Ο Παναθηναϊκός έχτισε γρήγορα νέο διψήφιο προβάδισμα (70-60) προς τα τέλη της περιόδου, ο Σίβα έγραψε το 76-67 στο 32' με μακρινό σουτ, όμως η Λάρισα δεν τα παράτησε. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο μείωσε στους έξι (76-70) στο 35', χωρίς πάντως να πιεστούν περισσότερο οι πρωταθλητές, οι οποίοι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, χωρίς να είναι ευχαριστημένοι από τη συνολική τους προσπάθεια σε άμυνα κι επίθεση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 49-39, 70-62, 87-77