Προμηθέας-Παναθηναϊκός 67-76: Μέικον show στην Πάτρα!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :55:00 5/1/2022,

Τελείωσε σχεδόν μόνος του τους Πατρινούς ο Αμερικανός!

Σε ένα μέτριο από μπασκετικού θεάματος παιχνίδι στην Πάτρα, ο Παναθηναϊκός είχε σε απίθανο βράδυ τον Ντάριλ Μέικον, με πρωταγωνιστή τον οποίο έφυγε με το «διπλό» από τον Προμηθέα. Στους 29π. σταμάτησε ο Αμερικανός «μπομπέρ»!

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Μέικον, Ρος, Παπαπέτρου, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε το παιχνίδι στην Πάτρα ο Γιώργος Βόβορας, με τον Έλληνα τεχνικό να σχεδιάζει αρχικά δύο plays για τον Big-Papa και δύο για τον Γουάιτ, αλλά τον Μέικον με προσωπική φάση να δίνει σκορ στο ματς (0-2). Οι δύο ομάδες δεν βρίσκονταν και στο καλύτερό τους βράδυ επιθετικά, με τις άμυνες να έχουν έτσι τον πρώτο λόγο. Ήταν χαρακτηριστικό μάλιστα ότι στο πρώτο δεκάλεπτο, κανείς δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων, απόσταση με την οποία και τελείωσε υπέρ του την περίοδο το «τριφύλλι» (12-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά κι από ένα σημείο και μετά, άρχιζε να χτίζει σιγά-σιγά ένα πιο γερό προβάδισμα. Με κάρφωμα του Παπαπέτρου στο 17', μάλιστα, οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο ματς το +12 (20-32). Κάπου εκεί οι διακόπτες κάπως έπεσαν, με τον Προμηθέα να τρέχει ένα επιμέρους 7-0 για το 29-34 του ημιχρόνου. Η ομάδα του κόουτς Βόβορα μπορεί να πήρε καλό βαθμό αμυντικά, όμως επιθετικά απόντος και του Νέντοβιτς το πρόβλημα ήταν εμφανές.

Το απρόοπτο με τον τραυματισμό Παπαπέτρου (διαβάστε εδώ).

Όπως συνέβη και στην πρώτη φάση στο ξεκίνημα, έτσι και με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους ο Μέικον ήταν που έδωσε σκορ για τον Παναθηναϊκό (29-36), για να απαντήσει αμέσως μετά με δίποντο ο Χαντ (31-36). Ο Ντάριλ Μέικον ήταν ωστόσο άκρως... καυτός και με νέο εύστοχο σουτ από τα 6 μέτρα, ανέβασε ξανά τη διαφορά υπέρ του «τριφυλλιού» στο +7 (31-38).

Ο Προμηθέας δεν είχε διάθεση να παραδοθεί εύκολα, πλησιάζοντας εκ νέου με Φράνκαμπ και Μπαζίνα στους 4 (36-38). Όντας σε απόσταση ενός σουτ, ο Παναθηναϊκός βρήκε ακόμα μία φορά λύση στο πρόσωπο του Μέικον, με τον Αμερικανό να ευστοχεί αυτή τη φορά σε καλάθι και φάουλ (36-41). Το θέαμα στην Πάτρα δεν ήταν και το καλύτερο, με τους «πράσινους» να τελειώνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο οριακό προβάδισμα του ενός τριπόντου (53-56).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άρχισε με τον Παπαγιάννη να καρφώνει στο καλάθι του Προμηθέα (53-58) και τον Άντριτς από πλευράς Πατρινών να απαντά με τρίποντο (56-58). Κάθε φορά όμως που ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν σκορ, ο Μέικον ήταν εκεί για να δώσει λύσεις. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Αμερικανού (56-62) και ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μποχωρίδη έφεραν το «τριφύλλι» σε θέση ακόμα μεγαλύτερης ισχύος (+7, 58-65). Ο Ντάριλ είχε φτάσει πλέον στους 26π. πόντους (σ.σ. τελείωσε με 29π.) και ο Παναθηναϊκός είχε σταθεροποιηθεί πια στα όρια της διψήφιας διαφοράς (62-71). Το τελικό 67-76 στο «Δ. Τόφαλος», έδωσε στον «Εξάστερο» ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-34, 53-56, 67-76.