Λαύριο-Παναθηναϊκός 82-91: Έκανε τη δουλειά στην επιστροφή Βόβορα

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 4:00:0 4/17/2022,

Ντεμπούτο με το... δεξί στην επιστροφή του ο Βόβορας.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε ουσιαστικά μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στο Λαύριο, φούλαρε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον "καυτό" Μέικον να κάνει... πάρτι έξω από τα 6.75, παίρνοντας εν τελεί μια εύκολη νίκη μέσα στο Λαύριο στην επιστροφή του Γιώργου Βόβορα στον πάγκο.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Μποχωρίδη, Μέικον, Παπαπέτρου, Οκάρο και Έβανς ξεκίνησε το παιχνίδι στο Λαύριο ο Γιώργος Βόβορας, στην επίσημη επιστροφή του Έλληνα τεχνικού στον "πράσινο" πάγκο. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους πάντως να φτάνουν εκείνοι στην υψηλότερη διαφορά της περιόδου με +5 (20-13 έπειτα από τρίποντο και γκολ-φάουλ αμέσως μετά του Μουράτου).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν ξεκάθαρα στην άμυνα, ειδικά στο "5", εκεί όπου η απουσία του Παπαγιάννη ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Με τους Έβανς (κυρίως) και Οκάρο να μην ανταποκρίνονται και τον Βόβορα, ως απάντηση, να περνά στο παρκέ τον Καββαδά. Με τα παραπάνω άσχημα δεδομένα, ο "Εξάστερος" έκλεισε το δεκάλεπτο στο -8 (25-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε με μεγάλη δυναμική και έφτασε την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+11), με τον Παναθηναϊκό να αντεπιτίθεται και να ρίχνει την απόσταση στους 5 (30-25).

Οι "πράσινοι" έφτασαν το ματς στο δίποντο (32-30), με το παιχνίδι κάπου εκεί να ισορροπεί εκ νέου. Κάτι, που αποτυπώθηκε και στο σκορ (45-45), με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Ιδανική ήταν η εκκίνηση για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον... καυτό Μέικον να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το "πράσινο" +6 (45-51). Μάλιστα σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Αμερικανός μετρούσε 4/5 εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75!

Ο "Εξάστερος" είχε πια επιβάλλει το ρυθμό του στο παρκέ και με λέι-απ του Παπαπέτρου μετά από κλέψιμο του Ρος, απομακρύνθηκε από το Λαύριο με +11 (47-58). Καπού εκεί ήταν όμως που ο Παναθηναϊκός αποσυντονίστηκε για λίγο, επιτρέποντας σε χρόνο dt στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο παιχνίδι (48-50)! Εν τελεί με το φινάλε της τρίτης περιόδου το "τριφύλλι" πρόλαβε να φτάσει ξανά σε ένα +11 υπέρ του (60-71), από buzzer beater τρίποντο και φάουλ του Μέικον!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήθελε απλά μια διαχείριση από πλευράς Παναθηναϊκού, προκειμένου να εξασφαλιστεί το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Παπαπέτρου έβρισκε σταθερά τρόπους να φτάσει στο καλάθι (67-78), με το μαχητικό Λαύριο ταυτόχρονα να είναι αρκετά άστοχο από μακριά. Κάπως έτσι, οι "πράσινοι" επικράτησαν με το τελικό 82-91, στο ντεμπούτο του Γιώργου Βόβορα μετά την επιστροφή του στην ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91.