Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 87-86: Η «Βασίλισσα» υποκλίθηκε στον «Αυτοκράτορα»!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 7:52:0 3/31/2022,

Απίθανα πράγματα από τον Παπαγιάννη στο παρκέ!

Με ασύλληπτο Γιώργο Παπαγιάννη (18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ) ο Παναθηναϊκός επικράτησε κατά κράτος της Ρεάλ στο ΟΑΚΑ, ξορκίζοντας έτσι τον «δαίμονα» των Μαδριλένων, καθώς τους κέρδισαν για πρώτη φορά από τις 17 Απριλίου του 2018! Εξαιρετικοί και οι Παπαπέτρου-Νέντοβιτς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, καθοριστικός ο Έβανς επίσης με 13 πόντους.

Το ματς

Κυριαρχία Γιώργου Παπαγιάννη! Αυτή είναι η πρόταση, που συμπυκνώνει όσα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο με την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ. Ο Έλληνας σέντερ έκανε αδιανόητα πράγματα στο παρκέ, φτάνοντας τους 4 πόντους, τα 6 ριμπάουντ και τις 3 τάπες, πριν και συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα! Κάπως έτσι, σε συνδυασμό με την ευστοχία του Νέντοβιτς, οι «πράσινοι» έφτασαν στο σημείο να τελειώνουν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 11 (22-11)!

Στη δεύτερη περίοδο ο Παπαγιάννης κάθε άλλο πάρα σταμάτησε τα απίστευτα πράγματα μέσα στο γήπεδο. Είναι ενδεικτικό ότι στα 15 λεπτά, ο κορυφαίος Έλληνας ψηλός είχε σκαρφαλώσει πια στους 10 πόντους, τα 8 ριμπάουντ και τη 1 ασίστ, μοιράζοντας ταυτόχρονα 5 μπλοκ συνολικά! Με τρίποντο του Μαντζούκα ο Παναθηναϊκός ανέβασε πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (27-16), πριν οι Μαδριλένοι αντιδράσουν και πλησιάσουν στους 6 (31-25).

Κάθε φορά που η Ρεάλ ανέβαζε στροφές, ο Δημήτρης Πρίφτης κατάφερνε μέσα από τα τάιμ άουτ να τους ανακόπτει το ρυθμό. Έτσι ακριβώς έγινε και στο τρίποντο του Έβανς για το 39-30, περίπου ένα λεπτό πριν τελειώσει το ημίχρονο, το οποίο βρήκε εν τέλει το «τριφύλλι» να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο +9 (41-32) από τους Ισπανούς.

Με την εκκίνηση στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έδειξε να ξεκινάει από εκεί που σταμάτησε, με τον Έβανς να πετυχαίνει 3 συνεχόμενους πόντους για το 48-36 και τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 12. Το γκολ-φάουλ Παπαπέτρου στο ανοιχτό γήπεδο από ασίστ του Σαντ-Ρος ανέβασε το σκορ κι άλλο (51-39), με τον Έβανς να ευστοχεί στο δεύτερό του τρίποντο στη βραδιά, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στους 12 (56-44).

Κάπου εκεί η Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Τόμπκινς, ο οποίος έβαλε 5 σερί προσωπικούς πόντους, μείωσε σε 53-44, κάνοντας αμέσως μετά κι ένα επιμέρους 7-0 για το 56-51. Η τρίτη περίοδος δεν ήταν καλή, ωστόσο έκλεισε ιδανικά, με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο από τα 9 μέτρα για το 59-54!

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με νέο εύστοχο δίποντο του εξαιρετικού Ιωάννη Παπαπέτρου (61-54), με τον Μέικον να παίρνει για τα καλά «φωτιά» και να σκοράρει αρχικά για το 73-63 Μέικον και αμέσως μετά για το 76-63 (+13)! Η Ρεάλ δεν τα παράτησε ποτέ και μετρώντας 4/4 συνεχομενα τρίποντα με Γιουλ και Ερτέλ, έφεραν το ματς σε απόσταση 5 πόντων (80-75).

Ο Σαντ-Ρος ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο για το 83-75, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό! Τελικά οι «πράσινοι» όντως επικράτησαν με 87-86 των Μαδριλένων, ξορκίζοντας έτσι τον «δαίμονα» της Ρεάλ, καθώς την κέρδισαν για πρώτη φορά από τις 17 Απριλίου του 2018!

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86.