Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-95: Έχασε το ματς, κέρδισε τον Μαντζούκα!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 5:48:0 3/29/2022,

Όλα τα λεφτά ο μικρός!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σε όλο το ματς, γύρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο στη διεκδίκηση με μεγάλα σουτ του Νέντοβιτς, ωστόσο η Μακάμπι πάτησε «γκάζι» στο φινάλε και πήρε το «διπλό» στο ΟΑΚΑ. Φανταστικό παιχνίδι από τον Μαντζούκα με 11 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα από το ημίχρονο, καλοί και οι δύο «Παπ», με 10άδα ξανά παρατάχθηκε η ομάδα στον πάγκο.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Έβανς, Παπαγιάννη ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ο Δημήτρης Πρίφτης, που είδε τους παίκτες του να κάνουν δυναμική εκκίνηση στο ματς. Συγκεκριμένα με δύο τρίποντα των Νέντοβιτς-Έβανς και ένα δίποντο του Παπαπέτρου οι «πράσινοι» έφτασαν αρκετά γρήγορα το σκορ στο 8-2, αναγκάζοντας την Μακάμπι να πάει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ.

Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με ένα δικό τους 12-0 σερί αυτή τη φορά, πήραν για παρθενική φορά προβάδισμα (8-14) στον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός κάπου εκεί αφυπνίστηκε και με τρίποντο του πολύ καλού Παπαπέτρου και κάρφωμα (έπειτα από κλέψιμο) του Σαντ-Ρος, το «τριφύλλι» έφτασε το παιχνίδι στον πόντο (13-14). Αμέσως μετά μάλιστα με 1/2 εύστοχες βολές του αρχηγού ισοφάρισε κιόλας, με το δεκάλεπτο να τον βρίσκει εν τέλει στο +3 (26-23) και τον Μαντζούκα μεταξύ άλλων να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων! Αυτό το +3 θα ήταν +6, αν η Μακάμπι δεν έκανε ένα απίθανο buzzer beater με τρίποντο πίσω από το κέντρο του Ζιβ!

Η δεύτερη περίοδος ανέδειξε έναν πρωταγωνιστή από πλευράς Παναθηναϊκού, που άκουσε στο όνομα Λευτέρης Μαντζούκας! Ο νεαρός φόργουορντ του «τριφυλλιού» ευστόχησε σε 3 συνολικά τρίποντα(!), για να φτάσει από το ημίχρονο κιόλας στους 11 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων». Η ομάδα του Πρίφτη έκανε για περίπου 7 λεπτά ένα τέλειο επιθετικά δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι και στο +7  υπέρ της (43-38). Πληγώθηκε, ωστόσο, από το κακό αμυντικό τρανζίσιον μέσω του οποίου η Μακάμπι βρήκε στο τελευταίο τρίλεπτο συνεχόμενους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Γι' αυτό, άλλωστε, παρά τη γενικότερη καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός πήγε στην ανάπαυλα με το εις βάρος του 46-55.

Για να διεκδικούσε το ροζ φύλλο αγώνα, θα έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός να δυναμώσει πολύ αμυντικά, καθώς στην επίθεση από το ημίχρονο έβρισκε σταθερά τρόπους να φτάσει στο καλάθι των Ισραηλινών. Όπως ακριβώς έκανε και ο Νέντοβιτς, που με το τρίτο του προσωπικό τρίποντο μείωσε με το... καλημέρα στην επανάληψη σε 49-55.

Όποτε κι αν έφτανε πιο κοντά στο σκορ, η Μακάμπι με κάποιο τρόπο έβρισκε τρόπο όχι απλώς να μειώνει τη διαφορά, αλλά να την αυξάνει κιόλας. Απόδειξη, το προβάδισμα 12 πόντων (58-70) με το οποίο ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο. Την ίδια στιγμή, οι «πράσινοι» άρχισαν να χάνουν και αρκετά πράγματα στην επίθεση, αφού ευστόχησαν μόλις σε 4/14 επιθέσεις.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι ξέφυγε κι άλλο, παρότι ο Παναθηναϊκός με γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου είχε ρίξει τη διαφορά στους 8 (61-69). Οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύονταν κάθε λάθος που έδινε η «πράσινη» άμυνα, φτάνοντας μάλιστα ακόμα και στο +15 (61-76). Οι «πράσινοι» δεν τα παράτησαν και έριξαν πάλι τη διαφορά μετά από ώρα στους 7 (71-78), με τον Νέντοβιτς να την κατεβάζει αμέσως στους 5 (74-79)! Εν τέλει τα μεγάλα σουτ του Ντέρικ Γουίλιαμς τελείωσαν το «τριφύλλι», με την Μακάμπι να φεύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ με το τελικό 83-95.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95.