Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 80-67: Διέλυσε τους Γερμανούς με πολλούς διακριθέντες

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 8:38:0 3/22/2022,

Νίκη ψυχολογίας για τον Παναθηναϊκό έναντι της Μπάγερν Μονάχου που καιγόταν για τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια τεράστια νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 80-67, χάρη στις τρομερές εμφανίσεις των Σαντ Ρος, Μέικον και Γουάιτ στο μεγαλύτερο μέρος, με τον Νέντοβιτς να καθαρίζει το ματς στο τέλος και τον Παπαγιάννη να δίνει ρεσιτάλ με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 τάπες!

Oι Μέικον, Γουάιτ, Ρος και Νέντοβιτς έβαλαν 18, 16, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Ρος να μαζεύει και 9 ριμπάουντ.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με 2 καλάθια του Σαντ Ρος και του Νέντοβιτς, για να δει τον Γιάραμαζ, που έκανε και τη μεγαλύτερη ζημιά για την Μπάγερν Μονάχου να βάζει τους πρώτους πόντους των Γερμανών.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα μίνι ξέσπασμα επιθετικά του Οκάρο Γουάιτ, ο οποίος έβαλε μέσα σε 2΄ 8 συνεχόμενους πόντους για το Τριφύλλι, εκ των οποίων οι 6 από τρίποντα και 2 από κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό. Στα... παράξενα της αναμέτρησης από πλευράς στατιστικής δεν ήταν άλλο από τις 5 ασίστ του Λεωνίδα Κασελάκης στην πρώτη περίοδο, την ώρα που το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα ήταν οι 3!

Κάπως έτσι το Τριφύλλι έστειλε και την διαφορά στους 9, με τον Μέικον να μπαίνει με αρκετή όρεξη και να ξεκινάει με 2 γρήγορα τρίποντα. Μαζί με τον Γουάιτ οι 2 Αμερικανοί έβαλαν τους 16 από τους 26 πόντους της ομάδας σε μια εξαιρετική πρώτη περίοδο, με τον Γιάραμαζ να είναι η μόνη πηγή απειλής για τον Τρινκιέρι.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί είχαν ως στόχο να ροκανίσουν τη διαφορά και έκαναν ένα μίνι 4-0 με τους Χίλιαρντ και Τόμας, ωστόσο ο Έβανς έδωσε άμεση απάντηση, ενώ πήρε μετά από αρκετό καιρό χρόνο συμμετοχής στο πρώτο μέρος τόσο στη θέση 5 όσο και στη θέση 4.

Στην πιο όμορφη φάση του αγώνα ο Μαντζούκας έτρεξε σαν τρέιλερ μετά από όμορφη ασίστ του Μέικον και έστειλε ξανά τη διαφορά στους 10, με τον νεαρό άσο να κάνει το 30-20 στο 7.38΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου, αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό να καλέσει τάιμ άουτ, το οποίο... απέδωσε. Και λέμε ότι απέδωσε διότι χάρη σε 2 καλάθια του Χίλιαρντ οι Γερμανοί έτρεξαν ένα γρήγορο 7-0 σερί.

Αυτό τελείωσε από τρίποντο του Μέικον, ο οποίος έκανε το 33-26, ωστόσο οι Χίλιαρντ και Ραντόσεβιτς πλήγωσαν τους πράισνους για το 33-31. Μεγάλο πρόβλημα ήταν σε εκείνο το σημείο τα συνεχόμενα άστοχα σουτ του Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ ο Μέικον κέρδισε με πανέξυπνο τρόπο 3 βολές για να κάνει το 36-31.

Το σκορ στο πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-35, χάρη σε 2 βολές των Λούσιτς και Σαντ Ρος. Στα θετικά των πράσινων ότι ο Λούσιτς βρήκε πόντους μόνο από βολές, ενώ Μέικον, Ουάιτ και Ρος έβαλαν τους 31 από τους 42 πόντους της ομάδας, ενώ από πλευράς οι Χίλιαρντ και Γιάραμαζ έβαλαν 17 μαζί.

To δεύτερο μέρος

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά άστοχη και για τις δύο ομάδες, μιας και ολοκληρώθηκε με το επιμέρους 13-17 υπέρ των Γερμανών, οι οποίοι ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο στο -3. Για ακόμη μια περίοδο πήρε κυρίως πόντους από τους Ρος, Γουάιτ και Μέικον το τριφύλλι με τους Παπαγιάννη και Νέντοβιτς να μην μπορούν να ξεκολλήσουν και να έχουν μέχρι εκείνο το σημείο 4 και 5 πόντους μαζί.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με 1 βολή του Μέικον και ένα τρίποντο του Μαντζούκα, για να απαντήσει με τη σειρά του ο Ντεσόν Τόμας, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ του Τριφυλλιού ήταν η νο1 απειλή της γερμανικής άμυνας, την ώρα που ο Παπαγιάννης είχε 11 ριμπάουντ ενώ απέμεναν 8.00΄ για το τέλος του ματς με το Τριφύλλι να προηγείται με 61-55 σε εκείνο το σημείο. To 63-55 έγινε από τον αρκετά εύστοχο από τις βολές απόψε, Χάουαρντ Σαν Ρος, ενώ το θετικό ήταν η παρουσία σε αυτό το σημείο του Μαντζούκα, ο οποίος είχε αναλάβει το προσωπικό μαρκάρισμα του Λούσιτς. Μεγάλη πληγή ήταν ο Ραντόσεβιτς, ο οποίος από το πουθενά έβαλε 2 απίθανα τρίποντα, για να αστοχήσει στη συνέχεια ο Μαντζούκας, αλλά ο Σαντ Ρος έκανε νέο κλέψιμο και κάρφωσε για το 65-58.

Παρόλα αυτά η Μπάγερν έβγαλε αντίδραση και έκανε το 65-64 χάρη σε τρίποντο του Χίλιαρντ, ενώ 5΄ πριν το τέλος του αγώνα ο Νέντοβιτς κέρδισε βολές και έκανε το 2/2 σκοράροντας για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο. Ο Σαντ Ρος έκανε ένα νέο κλέψιμο και ο Σέρβος γκαρντ πήγε ξανά στις βολές στέλνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αρκετές καλές άμυνες και ο Γουάιτ με νέο δικό του κλέψιμο κέρδισε βολές για να κάνει το 71-64 και ενώ είχε προηγηθεί νέο άστοχο τρίποντο του Νέντοβιτς. Η ενέργεια του Τριφυλλιού στην άμυνα ήταν πραγματικά απίστευτη και οι Ρος και Παπαγιάννης κάνανε δύο τάπες στην ίδια φάση, ωστόσο ο Μέικον αστόχησε στην επίθεση με τον Γουάιτ στη συνέχεια να κάνει το 4ο ομαδικό, με το σκορ στο 71-64 και ενώ απέμεναν 3.00΄.

Κάποια στιγμή θα μιλούσε ξανά ο Νέντοβιτς, ο οποίος έβαλε τρίποντο και έστειλε την διαφορά στους 10, αναγκάζοντας τον Τρινκιέρι να πάρει τάιμ άουτ. Ο Νέντοβιτς συνέχισε το σερί του και έτσι έφτασε 1.00΄ πριν το τέλος να έχει 10 πόντους στην τελευταία περίοδο και ουσιαστικά σε λιγότερο από 4 λεπτά. Μάλιστα, ο Σέρβος έβγαλε και τρομερή ασίστ στον Παπαγιάννη για να κάνει το 78-65. Ο ισοπεδωτικός και στις 2 πλευρές Παπαγιάννης έφτασε τα 14 ριμπάουντ, ενώ το ματς τελείωσε με εύστοχο δίποντο του Τόμας για το 80-67.