Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 101-73: Μία ομάδα που... παρίστανε τον Παναθηναϊκό!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 8:48:0 3/17/2022,

Αποτέλεσμα... ντροπή!

Ο Παναθηναϊκός έκανε ντροπιαστική εμφάνιση στο ΣΕΦ, επέτρεψε στον Ολυμπιακό όχι να τον κερδίσει, αλλά να τον ισοπεδώσει, με το αποτέλεσμα αυτό να βυθίζει τους «πράσινους» όχι στη βαθμολογία, αλλά στην εσωστρέφεια και την ερώτηση του... ενός εκατομμυρίου; Μπορεί, άραγε, αυτή η ομάδα να πάρει το πρωτάθλημα και να σώσει έστω κάτι από τη φετινή τραγική χρονιά;

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Μποχωρίδη, Μέικον, Κασελάκη, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε το ντέρμπι στο ΣΕΦ ο Δημήτρης Πρίφτης, που ούτε στα χειρότερά του όνειρα δεν θα μπορούσε να φανταστεί το τι θα επακολουθούσε στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά έφτασαν γρήγορα σε ένα 10-2 υπέρ τους, με τον Φαλ να κυριαρχεί καθολικά σε άμυνα και επίθεση με 9 πόντους μέσα σε τρία λεπτά!

Ο Παναθηναϊκός απάντησε προσωρινά με ένα δίποντο του νεοεισελθόντα Νέντοβιτς (10-4), αλλά μετά αυτό που ακολούθησε δεν είχε προηγούμενο! Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 28-9(!), για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 38 πόντους ενεργητικό! Τρίποντα από παντού κι απ' όλους (Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ), άμυνα μηδέν από τους «πράσινους», με την ομάδα του Πρίφτη να μην παίρνει ΟΥΤΕ ΕΝΑ αμυντικό ριμπάουντ σε όλη την πρώτη περίοδο! Μιλάμε για εικόνα ντροπιαστική και πρωτόγνωρη για επαγγελματική ομάδα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε συνολικά κάπως καλύτερος, τελειώνοντας με επιμέρους σκορ 20-20 την περίοδο. Ωστόσο, αυτό δεν έφτανε επ' ουδενί μετά την άθλια εμφάνιση της πρώτης περιόδου. Μετά από 10 άστοχες προσπάθειες έξω από τα 6.75 ο Ντέντοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 44-18, με τον Σέρβο να κρατά μαζί με τον Παπαγιάννη όσο μπορούσαν επιθετικά την ομάδα. Με γκολ-φάουλ του Μέικον η διαφορά (σ.σ. που είχε φτάσει ακόμα και στους 32 πόντους) έπεσε στους 29, για να πάει τελικά η απόσταση των δύο ομάδων στο ημίχρονο στους 25 (58-33).

Με την εκκίνηση στο δεύτερο μέρος o Παναθηναϊκός βρήκε πρώτος καλάθι με φόλοου του Μποχωρίδη (58-35) και για 4 λεπτά, έτρεξε ένα σερί 11-0 για να ρίξει τη διαφορά μετά από ώρα στους 14! Το «τριφύλλι» βρήκε σκορ από μακριά με Νέντοβιτς και Κασελάκη, παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα στο δικό του μισό.

Ωστόσο μετά το 5ο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός επανήλθε και με ένα επιμέρους 15-0 ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 25 (73-48). Για ακόμη μία φορά ο Φαλ ήταν ο κύριος λόγος που δημιουργούσαν οι «ερυθρόλευκοι» ρήγματα στη ρακέτα των «πράσινων», με την περίοδο να τελειώνει με buzzer beater lay up του Μέικον για το 78-51.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά τυπικό, καθώς ήδη στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός είχε εκτοξεύσει ξανά τη διαφορά στους 30 (83-53) με τρίποντο του Σλούκα. Ο Μέικον έπαιρνε τραβηγμένες επιλογές στην επίθεση, δίχως να βρίσκει τρόπο να φτάσει στο καλάθι των Πειραιωτών. Το τελικό 101-73 στο ΣΕΦ, ήρθε να καταδείξει την απόσταση που χωρίζει αυτή τη στιγμή αυτόν τον Παναθηναϊκό από τον «αιώνιο» αντίπαλό του, ιδίως ενόψει της συνάντησης των δύο στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα και το πλεονέκτημα έδρας σε περίπου ένα μήνα. Η εικόνα της ομάδας ειδικά στην πρώτη περίοδο, ήταν κάτι παραπάνω από ντροπιαστική κι αυτό, πρέπει να απασχολήσει έντονα τους πάντες!

Τα δεκάλεπτα: 38-13, 58-33, 78-51, 101-73.