Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο 75-76: Κατάθεση ψυχής κόντρα σε Αρμάνι και... γκρίζους «λύκους»!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :53:00 3/4/2022,

Τα έδωσαν όλα στο παρκέ, αλλά δεν μπορούσαν να κερδίσουν και τους διαιτητές.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε, προσπάθησε όσο δεν πήγαινε, αλλά δεν μπορεί να τα βάλει και με τέτοιες διαιτησίες! Οι τρεις ρέφερι με τις άθλιες αποφάσεις τους ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο, δεν άφησαν τον «Εξάστερο» να παλέψει στα ίσια για τη μεγάλη ανατροπή!

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Μέικον, Νέντοβιτς, Κασελάκη, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε το ματς στο ΟΑΚΑ ο Δημήτρης Πρίφτης, επιλέγοντας ουσιαστικά τον Μέικον αντί του Σαντ-Ρος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια με Ερυθρό Αστέρα και Ζαλγκίρις. Ο Παναθηναϊκός έκανε ιδανική εκκίνηση τρέχοντας ένα επιμέρους 7-0, με τον «Big Papa» να κάνει δύο εντυπωσιακά alley oop καρφώματα από ασίστ των Νέντοβιτς (2-0) και Μέικον (7-0) και τον Οκάρο να προσθέτει άλλους τρεις πόντους με γκολ-φάουλ (5-0)!

Η Αρμάνι απάντησε με ένα δικό της σερί 4-0 από τον Ντέβον Χολ, ωστόσο με το πρώτο του τρίποντο ο Νεμάνια Νέντοβιτς ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 6 (10-4). Ενδεικτικό της καλής άμυνας που έπαιζαν οι «πράσινοι», ήταν ότι στα 4:04 οι Ιταλοί είχαν σκοράρει 7 από τους 9 πόντους τους μόνο με βολές! Με νέο τρίποντο αυτή τη φορά του Λεωνίδα Κασελάκη το «τριφύλλι» ξέφυγε στα όρια της διψήφιας διαφοράς (17-9), κάπου εκεί ωστόσο το Μιλάνο αντέδρασε και έφτασε να πάει στο πρώτο δεκάλεπτο στο -5.

Στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι μπήκε καλύτερα στο παρκέ, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μάλκομ Ντιλέινι να φέρνουν το σκορ στο 21-19. Οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμούς στην άμυνα και μέσα από την ένταση που έβγαλαν εκεί, κέρδισαν μπάλες και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, σαν αυτόν ανάμεσα σε Μέικον και Ρος που κατέληξε σε κάρφωμα του δεύτερου για το 26-21!

Ο Οκάρο ευστόχησε για δεύτερη φορά έξω από τα 6.75 για το 33-28, ωστόσο και πάλι η Αρμάνι είχε απάντηση με το... ίδιο νόμισμα στην άλλη πλευρά του παρκέ, με τον Ρίτσι να σκοράρει επίσης για τρεις (33-31). Με λέι απ του ίδιου παίκτη μάλιστα το Μιλάνο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (35-33), για να πάει εν τέλει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας στο +4 (36-30) από τον Παναθηναϊκό.

Με την έναρξη της επανάληψης η Αρμάνι επιχείρησε να μπει και να τελειώσει το ματς, φτάνοντας γρήγορα σε ένα +6 υπέρ της (38-44). Ο Παναθηναϊκός φαινόταν μπλοκαρισμένος στην επίθεση, βρίσκοντας πόντους σε πρώτη φάση από βολές του Ρος (40-44). Με καλάθι και φάουλ του Παπαγιάννη η «πράσινοι» πλησίασαν την Αρμάνι σε απόσταση διπόντου (47-49), ωστόσο ο Τρόι Ντάνιελς είχε «ζεσταθεί» για τα καλά και με δεύτερο συνεχόμενο προσωπικό του τρίποντο ανέβασε το σκορ στο 45-52.

Στα 2:29 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου η Αρμάνι είχε ξεφύγει πια με διψήφια διαφορά (+11, 49-60), με το «τριφύλλι» να δείχνει ότι δύσκολα θα έμπαινε ξανά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα. Κάτι, που αποτυπώθηκε και στο σκορ με το οποίο τελείωσε κιόλας το δεκάλεπτο (51-53).

Με ένα καλάθι του Καββαδά και δύο εύστοχες βολές του Κασελάκη, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα γρήγορο 4-0 με την εκκίνηση στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να φέρει τους «πράσινους» στο -8 (55-63). Με δίποντο του Χάινς οι Ιταλοί ανέβηκαν εκ νέου στο +12, αλλά οι «πράσινοι» δεν κατέθεσαν τα «όπλα». Εδώ να αναφέρουμε την ΤΡΑΓΙΚΗ διαιτησία που ειδικά στο φινάλε, οργίασε! Δεν υπάρχει άνθρωπος που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ και δεν... τραβούσε τα μαλλιά, με όσα σφύριζαν οι άθλιοι αυτοί τύποι!

Με 4 σερί πόντους ο Μέικον έκανε το 68-72, βάζοντας «φωτιά» στο ΟΑΚΑ! Το κλέψιμο του Νέντοβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα έφερε στα ίσια το ματς (75-75), όμως το κρισιμότερο ριμπάουντ που χάθηκε στην καταληκτική επίθεση της Αρμάνι 2 δεύτερα πριν το φινάλε, έφερε τον Χάινς στο σημείο των βολών. Από εκεί ο Αμερικανός σέντερ με 1/2 διαμόρφωσε το τελικό 75-76!

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 36-40, 51-63, 75-76.