Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις 83-96: Άμυνα... (μη)δεν!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :46:00 3/1/2022,

Κακό βράδυ στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να χάνουν τα πάντα ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο.

Παίζοντας ακόμα μία φορά με 6 παίκτες και 10άδα στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός δεν κατέφερε να φτάσει στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Euroleague και παρουσιάζοντας τεράστιες αμυντικές αδυναμίες, γνώρισε την ήττα από την εξαιρετικά εύστοχη Ζαλγκίρις με 96-83. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ξανά ο Νέντοβιτς, «έλαμψε» με 23 πόντους και ο Παπαγιάννης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Μαντζούκα, Έβανς και Καββαδά ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ο Δημήτρης Πρίφτης, ο οποίος είδε την ομάδα του να κάνει το χειρότερο πρώτο δεκάλεπτο της σεζόν. Οι «πράσινοι» επέτρεψαν στους Λιθουανούς να τρέξουν ένα γρήγορο 7-0, που σταμάτησε από ένα γκολ-φάουλ του Καββαδά (7-3). Η Ζαλγκίρις συνέχιζε να εκτελεί με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6.75, με αποτέλεσμα να διατηρούν τη διαφορά σταθερά σε υψηλά επίπεδα (5-12).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 9-15 με απίθανο alley-oop ανάμεσα σε Νέντοβιτς και Παπαγιάννη, όμως κάπου εκεί η ομάδα σταμάτησε να παίζει σε επίθεση και άμυνα. Συγκεκριμένα η Ζαλγκίρις έτρεξε σ' εκείνο το διάστημα ένα επιμέρους σκορ 14-1, για να πάει στο πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά +19 υπέρ της!

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μπουν ξανά στο ματς, ωστόσο αρχικά δεν το πετύχαιναν. Ο Λοβέρν ήταν αυτός πια που έδινε σκορ από το «ζωγραφιστό» στους Λιθουανούς και ανέβαζε μάλιστα τη διαφορά ακόμα και στους 22 (14-36)! Ένα φοβερό κάρφωμα του Έβανς (16-37) έδωσε μια κάποια ώθηση στο «τριφύλλι», που με ένα επιμέρους 10-2 έφερε το ματς στο -15 (24-39). Ρόλο σε αυτή τη μερική αντεπίθεση του «Εξάστερου», έπαιξε η άμυνα ζώνης με προσαρμογές που επέλεξε ο κόουτς Πρίφτη. Το ημίχρονο όμως εν τέλει βρήκε τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω με 18 (34-52) και να έχει μοιραία, έτσι, μεγάλο «δρόμο» να καλύψει στο δεύτερο μέρος.

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο καλάθι για να ρίξει τη διαφορά στους 16 (56-52), ωστόσο ακόμα κι όταν αστοχούσε η Ζαλγκίρις ανανέωνε ΣΥΝΕΧΩΣ τις επιθέσεις της από το επιθετικό ριμπάουντ. Ο Λοβέρν έκανε ό,τι ήθελε κάτω από το «πράσινο» καλάθι, με τους Λιθουανούς να ξεφεύγουν ξανά με 22 (36-58)!

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε ένα... τρελό τρίτο δεκάλεπτο με 16 πόντους, ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα (54-71, 59-74) για να βάλει και πάλι τον Παναθηναϊκός κάπως στο ματς. Όσο έβαζε τρίποντα όμως ο Σέρβος, άλλο τόσο (και με το παραπάνω για την ακρίβεια) το έκανε κι η Ζαλγκίρις με Στρέλνιεκς, Ουλάνοβας, Μιλάκνις. Γι' αυτό και η απόσταση των δύο ομάδων δεν μειωνόταν παρά ελάχιστ (σ.σ. 61-76 με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παπαγιάννης βγήκε μπροστά και με 6 συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους, έφερε τον Παναθηναϊκό στο 72-86. Οι «πράσινοι» είχαν παγιώσει τη διαφορά στους 14 πόντους (74-88), αλλά ήταν πλέον αργά για να μπουν έστω στη διεκδίκηση του ροζ φύλλο αγώνα. Ο Παναθηναϊκός λύγισε εν τέλει μετά από δύο συνεχόμενες νίκες στην Euroleague, γνωρίζοντας για δεύτερη φορά στη σεζόν την ήττα από την Ζαλγκίρις με το τελικό 83-96 στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96.