Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας 79-73: Οι μάγκες με τα πράσινα!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 8:52:0 2/25/2022,

Κατάθεση ψυχής!

Ένας συγκλονιστικός Νεντοβιτς (25 π.) και ένας ακόμα πιο παθιασμένος Παναθηναϊκός, δεν καταλάβαιναν από απουσίες και προβλήματα και με παλικαρίσια προσπάθεια, πήραν μια νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που ελάχιστοι πριν το τζάμπολ περίμεναν. Συγκινητικός Καββαδάς με 17 πόντους και μεγάλο καλάθι στο τέλος!

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά το ματς στο ΟΑΚΑ, επιτρέποντας στον Ερυθρό Αστέρα να εκτελεί χωρίς δυσκολία από κοντά κι από μακριά, αρχικά, με τον Χόλινς. Οι Έβανς και Σαντ-Ρος ήταν εκείνοι που έδωσαν μια πρώτη ανάσα στους «πράσινους» για το 9-11, ωστόσο και πάλι οι Σέρβοι με ένα μικρό σερί ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους 5 (11-16). Ένα τρίποντο του Νέντοβιτς έφερε την απόσταση των δύο ομάδων στους τρεις (15-18), εν τελεί όμως το δεκάλεπτο έκλεισε στο -6 για το «τριφύλλι».

Η δεύτερη περίοδος άρχισε ακόμα χειρότερα, με τον Ερυθρό Αστέρα να ευστοχεί σε τρίποντο για το πρώτο +9 υπέρ τους στη συνάντηση (17-26). Ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν φανερά να αποδώσει στην επίθεση, με τον Πρίφτη να βάζει ταυτόχρονα στο παρκέ Μαντζούκα και Χουγκάζ! Ο τελευταίος μάλιστα είχε και μια πολύ όμορφη ασίστ στον Καββαδά για το 21-26. Ο Έλληνας σέντερ σήμανε την αντεπίθεση των «πράσινων» και με 5 συνεχόμενους πόντους, καθώς και μ' ένα δίποντο του Μέικον στον αιφνιδιασμό, ο Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι το ματς στο καλάθι (25-28)!

Με νέο τρίποντο αυτή τη φορά του Μαντζούκα, το «τριφύλλι» ισοφάρισε μετά από ώρα (30-30). Οι βολές του Χουγκάζ αμέσως μετά, έδωσαν κιόλας το προβάδισμα στην ομάδα του Πρίφτη (32-30)! Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ Νέντοβιτς να ευστοχεί σε τρίποντο από τα 10(!) μέτρα πατώντας το logo του «Εξάστερου» από το κέντρο του γηπέδου, για το 42-42!

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε και πάλι πιο δυναμικά, φτάνοντας γρήγορα σε ένα +6 υπέρ του (44-50). Οι «πράσινοι» είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα, κάτι που επέτρεπε στους Σέρβους να βρίσκουν καλάθια είτε στο ανοιχτό γήπεδο, είτε σε δεύτερες επιθέσεις. Η διαφορά όσο πήγαινε μεγάλωνε, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν αισίως στα όρια της διψήφιας απόστασης (46-55).

Ο Παναθηναϊκός είχε αντίδραση ξανά με τον Νέντοβιτς, με τον Σέρβο να ευστοχεί για άλλη μια φορά έξω από τα 6.75 για το 54-57! Το «τριφύλλι» πέρασε και μπροστά στο σκορ (59-57) χάρη σε δύο βολές του Μέικον, με το δεκάλεπτο ωστόσο να βρίσκει τις ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (59-59).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πια αποφασισμένος, να κάνει τα πάντα για τη νίκη. Με τρίποντο του Σαντ-Ρος η ομάδα πέρασε μπροστά σε κρίσιμο σημείο (71-69) και για την ακρίβεια, 2:30 πριν το φινάλε! Οι μάγκες με τα πράσινα άντεξαν μέχρι το τέλος (79-73), πανηγυρίζοντας μια νίκη γοήτρου με 10 μόλις διαθέσιμους παίκτες και τον Νέντοβιτς, να αποδεικνύει τι τεράστιου μεγέθους παίκτες είναι!

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-42, 59-59, 79-73.