Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 73-81: Πρωτοφανές blackout στο τέλος και «αυτοκτονία» για την απώλεια του τίτλου!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 4:57:0 2/20/2022,

Οι «πράσινοι» δεν πέτυχαν ούτε ένα καλάθι εντός πεδιάς στην τέταρτη περίοδο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τέταρτη περίοδο δεν πέτυχε ούτε καλάθι εντός πεδιάς, σε μία πρωτοφανή «αυτοκτονία» για την απώλεια του τίτλου. Πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς, που όμως ήταν κακός στο δεύτερο μέρος, συγκλονιστικός ο Παπαγιάννης.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Μποχωρίδη, Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου στα Δύο Αοράκια ο Πρίφτης. Οι «πράσινοι» άρχισαν πολύ δυνατά και με ένα επιμέρους 7-0 από τρίποντο του Γουάιτ και δύο δίποντα των Παπαγιάννη-Μποχωρίδη, ανάγκασαν τον Μπαρτζώκα να πάρει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο σουτ έξω από τα 6.75 από Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ έφερε το ντέρμπι σε απόσταση αναπνοής (7-6).

Με γκολ-φάουλ του Νέντοβιτς το «τριφύλλι» πήρε εκ νέου αέρα τριών πόντων (12-10), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξανά από μεριάς τους αντίδραση, με τον Ντόρσεϊ και πάλι να πετυχαίνει νέο δικό του τρίποντο για το 12-15. Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να βγάλει εντελώς εκτός ρυθμού τον Φαλ, όμως η μεγάλη ευστοχία των Πειραιωτών από μέση και μακρινή απόσταση, ήταν που τους έδινε το +4 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος είχε την υπογραφή ενός ονόματος. Νεμάνια Νέντοβιτς! Ο Σέρβος έβαλε σε 10 λεπτά 13 πόντους, με απίστευτα τρίποντα να προκαλούν φρενίτιδα στον κόσμο του Παναθηναϊκού στις εξέδρες! Την ίδια στιγμή, οι «πράσινοι» είχαν αποκτήσει και δεύτερο πυλώνα στην επίθεση, καθώς ο Μέικον άρχισε να ζεσταίνεται με το τρίποντό του για το 27-27. Το «τριφύλλι» έπαιζε καταπληκτική άμυνα και με το buzzer beater μπάσιμο του «καυτού» Ντάριλ Μέικον, πήγαν στο ημίχρονο με υπέρ τους διαφορά 6 πόντων (45-39)! Σε όλο το πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει ποτέ διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων.

Όπως φανταστικά τελείωσε το ημίχρονο, έτσι άρχισε και στην επανάληψη ο Μέικον, που με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά πια στο +9 για τον Παναθηναϊκό (48-39)! Ο Σλούκας απάντησε για το 50-44, όμως ήταν πλέον φανερό ότι οι «πράσινοι» έλεγχαν σε απόλυτο βαθμό το ρυθμό του τελικού.

Οκάρο Γουάιτ και Τζέρεμι Έβανς έβγαλαν κάποιες εξαιρετικές συνεργασίες (ενδεικτική αυτή με το alley-oop για το 59-47), με το «τριφύλλι» να παίρνει διψήφια διαφορά για πρώτη φορά από ένα γωνιαίο τρίποντο του Σαντ-Ρος (57-47). Σημειωτέον, ότι σε αυτή την τρίτη περίοδο ο Νέντοβιτς έμεινε χωρίς πόντο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, επιχειρώντας να κάνει την αντεπίθεσή του, μειώνοντας σε 1,5 μόλις λεπτό σε απόσταση ενός τριπόντου (67-64), χάρη σε εύστοχο σουτ του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν και μπροστά στο σκορ από βολές του ΜακΚίσικ (67-68), με τον «Εξάστερο» στον αντίποδα να μένει απόντος για 7,5 λεπτά στην τέταρτη περίοδο! Ο Οκάρο με βολές έσπασε αυτό το αρνητικό σερί, για έναν Παναθηναϊκό που σε 10 ολόκληρα λεπτά δεν είχε ούτε ένα εύστοχο σουτ εντός πεδιάς! Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη νίκη και με την απίστευτη ανατροπή στην τελευταία περίοδο, πανηγύρισε την κατάκτηση του 47ου Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81.