Παναθηναϊκός-Άρης 103-83: Με τέτοιο Νέντοβιτς άντε να τον σταματήσεις!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 7:40:0 1/30/2022,

Ο Παναθηναϊκός πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, αλλά με τέτοιο Νέντοβιτς πώς να χάσει; Ο Σέρβος παικταράς σταμάτησε στους 28 πόντους (2/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα) απέναντι στον Άρη και με τον ίδιο MVP, οι «πράσινοι» συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί (10-1) στο πρωτάθλημα. Ξανά θετικός ο Γιόβιτς, εξαιρετικοί οι Έβανς-Οκάρο! Πάτησε ξανά παρκέ ο Παπαγιάννης, αλλά χρειάζεται χρόνο.

Το ματς

Με το πόδι πατημένο στο «γκάζι» ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Άρη ο Παναθηναϊκός, με τον Μποχωρίδη να έχει 2/3 γωνιαία τρίποντα για το πρώτο 6-2. Την ευστοχία του Έλληνα γκαρντ διαδέχθηκε ένα... ρεσιτάλ τριπόντων από Νέντοβιτς και Οκάρο (18-10), με τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει σχεδόν 20 πόντους στα 5 πρώτα κιόλας λεπτά! Η πρώτη περίοδος έληξε ιδανικά, με τον Παπαγιάννη να σπρώχνει με φόλοου την μπάλα στο καλάθι των «κίτρινων».

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Κέλι να πετυχαίνει γκολ φάουλ (29-14) για τον Άρη, ωστόσο γενικά ο Παναθηναϊκός περιόρισε πολύ τον Αμερικανό ψηλό στο πρώτο μέρος. Ενδεικτικά, ο Κέλι σε εκείνο το σημείο μετρούσε 1/10 εύστοχα σουτ εντός πεδιάς (σ.σ. στο δεύτερο ανέβασε αισθητά την απόδοσή του). Με νέο τρίποντο του Νέντοβιτς η διαφορά έφτασε στην υψηλότερη, μέχρι εκείνη τη στιγμή, τιμή της (35-14, +21). Ο Άρης έβγαλε τότε αντίδραση και με ένα σερί 11-0, έριξε την απόσταση των δύο ομάδων στους 10 (25-25).

Το... ηλεκτροσόκ που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός ήρθε δια χειρός (ποιου άλλου;) του Νέντοβιτς. Ο απίθανος Σέρβος έκανε ό,τι ήθελε, εκτελώντας από κοντά και μακριά, διαμορφώνοντας με φοβερό καλάθι και φάουλ το 41-25. Ο «Νέντο» τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους και απόλυτη επιθετική κυριαρχία!

Τρίτη περίοδος και ο «Νέντο», ξεκίνησε από εκεί, που σταμάτησε στο πρώτο μέρος. Τρίποντο και φάουλ από τον Σέρβο παικταρά και +22 (57-35) για τον Παναθηναϊκό! Ο Πρίφτης έδινε όλο και περισσότερο χρόνο στον Γιόβιτς κατά την επανάληψη, με γνώμονα πάντα τη μη υπερφόρτωση του (έτερου) Σέρβου γκαρντ. Μάλιστα ο νέος οργανωτής του «τριφυλλιού» είχε μία εξαιρετική ασίστ στον Οκάρο για το 65-44 στο ματς (σ.σ. στο πρώτο ημίχρονο ο Γιόβιτς είχε ακόμα μία φανταστική ασίστ για γκολ-φάουλ του Μαντζούκα).

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε για να διαχειριστεί μία υπέρ του διαφορά της τάξης των 13 πόντων, απόρροια της χαλάρωσης προηγουμένως των «πράσινων». Μία χαλάρωση, που μεταξύ άλλων επέτρεψε στον Χάνλαν να τελειώσει το ματς με 25 πόντους. Η αντεπίθεση διαρκείας του Άρη συνεχιζόταν, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να ρίχνουν τη διαφορά ακόμα και σε μονοψήφια επίπεδα (80-71, -9).

Τρεις βολές του MVP Νέντοβιτς ανέβασαν πάλι τη διαφορά στο +12 (83-71), ωστόσο ξανά ο Άρης βρήκε νέο καλάθι και φάουλ στο ανοιχτό γήπεδο (83-74). Στα 7:24 πριν από τη λήξη, οι Θεσσαλονικείς είχαν πλησιάσει πια στους 7 (83-76)! Ο Παναθηναϊκός έτρεξε τότε ένα 7-0 για το 93-79 (σ.σ. σε λίγα λεπτά αυτό το επιμέρους σκορ είχε γίνει 15-2 για το 101-81), κυκλοφορώντας πολύ και καλά την μπάλα, βρίσκοντας ως αποτέλεσμα ελεύθερα σουτ κατά σειρά με τους Έβανς, Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος. Παρότι λοιπόν έκανε τα εύκολα δύσκολα προς τη λήξη, ο «Εξάστερος» επικράτησε με το τελικό 103-83 επί του Άρη, δίνοντας έτσι συνέχεια στο νικηφόρο του σερί στην Basket League (10-1 συνολικά, 6-0 εντός).

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 54-33, 78-65, 103-83.