Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-98: «Κηλίδα» στην ιστορία του!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 8:42:0 1/12/2022,

Ο τραγικός Παναθηναϊκός είχε προλάβει να χάσει τα πάντα, πριν καν τελειώσει το ημίχρονο με την ΤΣΣΚΑ. Μία ομάδα που δεν πάλευε, δεν προσπαθούσε και δεν μαχόταν στο ΟΑΚΑ, δέχθηκε στο «σπίτι» της μία από τις πιο βαριές ευρωπαϊκές ήττες στην ιστορία της, συνολικά σε ένα βράδυ ντροπής!

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Πέρι, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Οκάρο και Έβανς ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ο Δημήτρης Πρίφτης, ο οποίος είδε τους παίκτες του να κοιτάζουν στα... μάτια την ΤΣΣΚΑ στα πρώτα 6-7 λεπτά. Οι δύο ομάδες διαδέχονταν η μία την άλλη στο σκορ, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να πετυχαίνει ένα καλάθι και φάουλ για το 7-7 στην εκκίνηση. Λίγο μετά, μάλιστα, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν κιόλας χάρη σε ένα λέι απ του Σαντ-Ρος. Εκεί, όμως, ήταν που έπεσε ο «διακόπτης». Κι όταν λέμε έπεσε, μιλάμε για καθολικό μπλακ άουτ!

Η ΤΣΣΚΑ έτρεξε για 8 λεπτά (από το 7ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι περίπου τα μέσα της δεύτερης περιόδου) ένα σερί 23-0(!), για να φτάσει τη διαφορά σε επίπεδα άνω των 20 πόντων. Οι Μοσχοβίτες έκαναν κανονικό... πάρτι από το τρίποντο, σουτάροντας ειδικότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο με ποσοστά άνω του 80% για ένα διάστημα.

Το αρνητικό σερί του 23-0 σταμάτησε προσωρινά και πάλι ο Σαντ-Ρος με δίποντο, αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν έλεγε να πάρει το πόδι από το «γκάζι». Αποτέλεσμα; Να πάει ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο έχοντας δεχθεί 60 ολόκληρους πόντους και με τη διαφορά εναντίον του στο -27! Μιλάμε ίσως για το χειρότερο ημίχρονο στην ιστορία του συλλόγου. Για να καταλάβει κανείς τι συνέβη σε αυτά τα 20 λεπτά, ο Χάκετ που μες στη χρονιά δεν είχε βάλει ποτέ σε έναν αγώνα πάνω από 2 τρίποντα, είχε ευστοχήσει στο ΟΑΚΑ σε 4/5!

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μαζέψει κάπως ό,τι μαζεύεται, βρίσκοντας κάποια καλάθια με Παπαπέτρου και Παπαγιάννη. Γενικά ο αρχηγός μαζί με τον Σαντ-Ρος και τον Πέρι, ήταν οι μοναδικοί που έδιναν έστω κάτι επιθετικά. Και πάλι, όμως, κάθε προσπάθεια ήταν ανώφελη από τη στιγμή που έμεναν τόσα πολλά κενά στην άμυνα.

Οι «πράσινοι» έδιναν σχεδόν εκνευριστικά ελεύθερα τρίποντα στην ΤΣΣΚΑ, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει 4,5 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, μέχρι και τους 30 πόντους (41-71)! Ένα μικρό σερί στο φινάλε του δεκαλέπτου είχε εκφραστή τον Πέρι, ο οποίος με δύο τρίποντα και ένα buzzer beater περιόδου, έριξε τη διαφορά μετά από ώρα στους 22 (55-77).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαδικαστικό, καθώς ο τραγικός αγωνιστικά Παναθηναϊκός είχε προλάβει να χάσει τα πάντα, πριν καν τελειώσει το ημίχρονο. Ανεξαρτήτως της απραξίας λόγω covid, ή του χαμηλού επιπέδου του φετινού ρόστερ, μόνο ως απαράδεκτο μπορεί να χαρακτηριστεί το να δέχεται η ομάδα 60 πόντους σε 20 λεπτά στο ΟΑΚΑ και σχεδόν 100 με την κόρνα της λήξης. Το αποψινό βράδυ στο Μαρούσι με το τελικό 74-98, συνιστά «κηλίδα» στην ιστορία του συλλόγου!

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98.