Δεύτερη συνεχόμενη φορά που «προδίδεται» από την τρίτη κακή περίοδο

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 4:25: 12/17/2021

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση.

Στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός, παρότι παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστικός σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έχασε ουσιαστικά την επαφή του με το σκορ στις αρχές της τρίτης περιόδου. Εκεί, όπου οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 24-13.

Αυτή τη φορά το βράδυ της Πέμπτης (16/10) στο ΟΑΚΑ, το «τριφύλλι», που πήγε μετά τα δύο πρώτα δεκάλεπτα στα αποδυτήρια προηγούμενο με +8 (49-41), τελείωσε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 27-15 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση. Γι' αυτό ο Δημήτρης Πρίφτης και το επιτελείο του καλούνται να δώσουν λύση στο παραπάνω πρόβλημα. Η ομάδα δεν θα μπορεί να διεκδικήσει παιχνίδια, αν με την έναρξη των δευτέρων ημιχρόνων «γκρεμίζει» ό,τι καλό έχτιζε στα προηγούμενα δεκάλεπτα.

Είναι δεδομένο πως όταν παίζεις με ποιοτικότερους αντιπάλους, κάποια στιγμή κι εκείνοι θα αντιδράσουν. Άλλο αυτό, όμως, και άλλο να χάνεται σε δύο συνεχόμενα ματς τόσο πολύ έδαφος σε μία συγκεκριμένη περίοδο. Ανεξαρτήτου μάλιστα έδρας, καθώς με το Μιλάνο ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε εκτός, ενώ με την Μπάρτσα στην Αθήνα.