Παναθηναϊκός-Άλμπα 82-67: Μέικον για να... φυλάγεσαι!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 8:40: 12/10/2021

Ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Μέικον σε ακόμη ένα βράδυ καριέρας (20 πόντους, 11 ασίστ), έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τη φυγή του Νικ Καλάθη, που κάνει double-double σε πόντους και ασίστ! Ισοπεδωτικός ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος, «στραγγάλισε» αμυντικά την Άλμπα!

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Μέικον, Σαντ-Ρος, Κασελάκη, Έβανς και Παπαγιάννη ξεκίνησε το παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ ο Δημήτρης Πρίφτης, ο οποίος είδε την ομάδα του να κάνει ένα από τα καλύτερα επιθετικά της δεκάλεπτα. Οι «πράσινοι», συγκεκριμένα, είχαν πετύχει στα πρώτα μόλις δέκα λεπτά 30 πόντους, αλλά χωρίς να παρουσιάζουν ιδιαίτερη αποτελεσματικότητα στην άμυνα, δέχθηκαν στο ίδιο διάστημα 25 από τους Γερμανούς.

Το μεγαλύτερο προβάδισμα για το «τριφύλλι» ήταν ένα +8 (30-22) λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, ωστόσο από εκεί κι έπειτα και με αποκορύφωμα τα πρώτα 6-7 λεπτά της δεύτερης πια περιόδου, η Άλμπα αντιδρούσε δυναμικά με μεγάλο της «όπλο» τρίποντο. Όποτε έβρισκαν τον ελάχιστο διαθέσιμο χώρο οι παίκτες της Άλμπα σούταραν όχι απλώς από τα 6.75, αλλά ακόμη και από τα 7 μέτρα εξίσου με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ένα σημείο να βρίσκεται πίσω με 9 πόντους (34-43), όταν κάπου εκεί η ομάδα του Πρίφτη αποφάσισε να παίξει άμυνα. Ο Παπαγιάννης «σκέπασε» τα καλάθια, ο Μέικον δημιουργούσε υποδειγματικά, ο Κασελάκης ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα-επίθεση και κάπως έτσι, ο «Εξάστερος» με ένα σερί 9-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τη λήξη του ημιχρόνου (43-43).

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Παναθηναϊκός πέρασε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ (47-43), χάρη σε δύο βολές του Σαντ-Ρος αρχικά και ένα σουτ μέσης απόστασης του Μέικον κατόπιν. Οι «πράσινοι» είχαν βρει πια ρυθμό και με ένα φοβερό alley-oop κάρφωμα του Παπαγιάννη από (μία ακόμα) ασίστ του Μέικον, έφτασε στο +6 (51-45)! Ο Σαντ-Ρος ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού σε άμυνα κι επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, όντας κυριολεκτικά πανταχού παρών.

Το πρόβλημα για το «τριφύλλι» στην τρίτη περίοδο άρχισε όταν ο Μέικον έκατσε στον πάγκο με το τρίτο του φάουλ, κάτι που έδωσε στην Άλμπα τη δυνατότητα να πλησιάσει κάπως στο σκορ. Εν τέλει και πάλι με την άμυνα ως βασικό της στοιχείο η ομάδα του Πρίφτη κατάφερε να διατηρήσει ένα υπέρ της προβάδισμα και να πάει, έτσι, στην τελευταία φάση του αγώνα με ένα +5 υπέρ της (57-52).

Ένα γρήγορο 5-0 της Άλμπα έφερε άμεσα την ισοπαλία στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (57-57). Εκεί και πάλι όμως ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Μέικον βγήκε μπροστά και με φοβερά πράγματα στην επίθεση, με αποκορύφωμα ένα καλάθι και φάουλ στο 7:18, έδωσε ξανά στον Παναθηναϊκό ένα προβάδισμα 7 πόντων (64-57)! Το γκολ-φάουλ του Μέικον, διαδέχθηκε αμέσως μετά ακόμη ένα του επίσης καταπληκτικού Σαντ-Ρος, για να φτάσει πια το «τριφύλλι» σε διψήφια διαφορά (67-57), περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη!

Ο Μέικον έχοντας βαλθεί να τρελάνει το γήπεδο και να βάλει... φωτιά στις εξέδρες, πέτυχε μετά από όλα τα παραπάνω και ένα εντυπωσιακό τρίποντο στον αιφνιδιασμό για το «πράσινο» +13 (72-59)! Το τελικό σκορ «κάθισε» στο 82-67, με ένα από τα highlights του αγώνα να είναι το κάρφωμα του 15χρονου Αβδάλα, για το πρώτο καλάθι της καριέρας του στην Euroleague! 22 πόντους και 11 ασίστ για τον Μέικον, που γίνεται ο πρώτος παίκτης του Παναθηναϊκού μετά τους Νικ Καλάθη και Δημήτρη Διαμαντίδη που μοιράζει 11 ασίστ σε ένα ματς. 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ο κυριαρχικός Παπαγιάννης! Βραδιά καριέρας με 17 πόντους ο Κασελάκης.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67.