Παναθηναϊκός-Λαύριο 102-83: Περάστε, «σκουπίστε», τελειώσατε!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:12:0 12/7/2021,

Έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός φιλοδώρησε με... 100άρα το αξιόμαχο Λαύριο στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που ο Τζέρεμι Έβανς έκανε «πάρτι» πάνω από τα καλάθια σε άμυνα και επίθεση, για το καλύτερό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα!

Την έβδομη νίκη του σε οκτώ ματς πρωταθλήματος πήρε απέναντι στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 102-83 επί της ομάδας του Χρήστου Σερέλη. Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο έφτασαν σε ένα +13 υπέρ τους με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (29-16)

Στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο προσπάθησε να απαντήσει και μάλιστα με ένα μεγάλο σερί, έφερε το ματς στα ίσια (36-36). Ο «Εξάστερος» αντέδρασε με ένα γρήγορο 9-0, για να πάει η ομάδα εν τέλει στο ημίχρονο με μία διαφορά 5 πόντων (49-44).

Απίστευτο παιχνίδι έκανε ο Τζέρεμι Έβανς, με τον Αμερικανό να δίνει... ρεσιτάλ πάνω από τα δύο καλάθια και να τελειώνει το ματς με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ! Δίχως συζήτηση, μιλάμε για το καλύτερο φετινό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα.

Στα του παιχνιδιού πάλι, ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ωστόσο ένα μικρό διάστημα καθίζησης ήταν αρκετό για να διατηρήσει το Λαύριο σε επαφή με το σκορ (73-66).

Τελικά, στο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ζορίστηκε μόλις για δύο-τρία λεπτά, καθώς στο φινάλε όχι απλώς κέρδισε άνετα, αλλά έριξε και 100άρα στο αξιόμαχο, πάντως, Λαύριο. Μοναδικό μελανό σημείο του ματς, ο τραυματισμός του Νέντοβιτς από τον Νικολαΐδη.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83.