Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-81: ΗΤΑΝ και ΘΑ ΕΙΝΑΙ το «Εξοχικό»!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:18: 11/22/2021

Ο Παναθηναϊκός, στη συνήθεια που του έλλειψε τρία χρόνια λόγω Α2, διέλυσε τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ με ολοκληρωτικό μπάσκετ και 33 πόντους μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο! ΑΠΙΘΑΝΟΣ Νέντοβιτς, ΗΓΕΤΙΚΟΣ Παπαπέτρου!

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Πέρι, Μέικον, Παπαπέτρου, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε το «αιώνιο» ντέρμπι στο ΣΕΦ ο Δημήτρης Πρίφτης, ο οποίος είδε την ομάδα του να μπαίνει μουδιασμένα στο ματς και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 12-3. Ο Έλληνας τεχνικός αντέδρασε και έπειτα από τάιμ άουτ, το «τριφύλλι» έτρεξε ένα σερί για να φέρει το ματς στο καλάθι (12-10).

Μάλιστα οι «πράσινοι» προσπέρασαν κιόλας, χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς (14-15). Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα ο Σέρβος γκαρντ είχε φτάσει στους 7 πόντους, δίνοντας μομέντουμ επιθετικά στον Παναθηναϊκό.

Μεγαλύτερο πρόβλημα για τους «πράσινους» στο ημίχρονο ήταν το ριμπάουντ, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός πήρε ξανά ένα μικρό προβάδισμα (22-21). Οι «ερυθρόλευκοι» μεγάλωσαν κι άλλο την απόσταση με τον Λαρεντζάκη να μπαίνει στην εξίσωση σε άμυνα κι επίθεση, φτάνοντας σε ένα +6 υπέρ τους.

Κάπου εκεί όμως βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό ο clucth Παπαπέτρου, με τον αρχηγό να πετυχαίνει πέντε πόντους σε ελάχιστα λεπτά για να φέρει και πάλι τους «πράσινους» σε θέση οδηγού (29-31)! Το ημίχρονο τελείωσε με το «τριφύλλι» στο +3, ένα αποτέλεσμα που ανταποκρινόταν στο τι είδαμε στα πρώτα 20 λεπτά του ντέρμπι.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ιδανικό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, καθώς ήρθε ένα καλάθι και φάουλ του Μέικον για το «πράσινο» +6. Ωστόσο αμέσως μετά, έπεσε ο «διακόπτης». Ο Ολυμπιακός με προεξάρχοντες τους Ντόρσεϊ και Παπανικολάου που πέτυχαν δύο στη σειρά τρίποντα, έφτασε σε ένα +5 υπέρ του (48-43). Η διάφορα άνοιξε κι άλλο, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν και διψήφια διαφορά 2:48 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (54-49), χάρη στον εξαιρετικό Φαλ και την ενέργεια την οποία έβγαζαν φυσικά στην άμυνα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε με πατημένο το «γκάζι». Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου, ένα φόλοου του Έβανς και ένα λέι-απ του Νέντοβιτς, έφεραν τους «πράσινους» από το -14 στο -6 (61-55)! Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε ξανά και με τον Φαλ να κάνει απίστευτα πράγματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (65-55). Οι «πράσινοι» αρνούνταν να παραιτηθούν και με νέο τρίποντο του «Παπ» και σόλο του Νέντοβιτς, έριξαν τη διαφορά εκ νέου στο -6 (67-64)

Η ομάδα του Πρίφτη φύλαγε το καλύτερο για το τέλος. Με ΤΕΡΑΣΤΙΟ Νέντοβιτς (απίθανο το τρίποντο που πετυχαίνει μπροστά στον Φαλ από τα 10 μέτρα), ΦΟΒΕΡΟΥΣ Κασελάκη και Σαντ-Ρος που πέτυχαν δύο πολύ μεγάλα τρίποντα, ο Παναθηναϊκός με κόντρα μάλιστα διαιτησία πήρε ένα προβάδισμα, που εν τέλει έμελλε να μην το χάσει ποτέ για το τελικό 76-81!

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81.