Μπάγερν Μονάχου-Παναθηναϊκός 81-78: Στην καλύτερή του εμφάνιση, προδόθηκε από δύο χαμένες βολές!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 9:22: 11/18/2021

Δύο άστοχες βολές του Οκάρο Γουάιτ περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αποδείχθηκαν μοιραίες για τον Παναθηναϊκό, που πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και άξιζε τη νίκη στην Audi Dome Arena.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους ΠέριΜέικονΠαπαπέτρουΟκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε το παιχνίδι και στο Μόναχο ο Δημήτρης Πρίφτης, πιέζοντας αρχικά ψηλά τους χειριστές της Μπάγερν από το δικό της μισό. Οι «πράσινοι» έμοιαζαν στο ξεκίνημα να αγωνίζονται με περισσότερη ηρεμία και υπομονή, κάτι που τους έδινε φάσεις όπως το καλάθι και φάουλ του Παπαπέτρου για το 5-5. Οι Βαυαροί είχαν απάντηση και με «βομβαρδισμό» από το τρίποντο (ειδικά με τον Χίλιαρντ που τελείωσε την πρώτη περίοδο με 3/4) έφτασαν λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου σε ένα πρώτο +6 υπέρ τους (16-10).

Ο Παναθηναϊκός φαινόταν ότι προσπαθούσε να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο και με αυτή τη σταθερά, κι έχοντας πάντα ως πρώτο πράγμα στο μυαλό του στην άμυνα, έριξε τη διαφορά στο -2 (16-14) με κάρφωμα του αρχηγού «Παπ» στον αιφνιδιασμό, καθώς και με τρίποντο του Μποχωρίδη μία φάση μετά (19-17). Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ ισόπαλο στο 22-22, χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του «καυτού» Παπαπέτρου!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν... ονειρικό για τους «πράσινους». Αρχικά, με τρίποντο του Κασελάκη πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (28-29) και έμελλε αυτό το προβάδισμα, όχι απλώς να μην το χάσουν μέχρι το ημίχρονο, αλλά και το διευρύνουν! Ο Παπαπέτρου ήταν σε απίστευτο βράδυ και με νέο δικό του καλάθι ήταν εκείνος που ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8 (32-40)! Όσο και να προσπαθούσε η Μπάγερν ήταν παγιδευμένη από την εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού και ως αποτέλεσμα, το «τριφύλλι» πήγε στην ανάπαυλα με ένα υπέρ του +7 (37-44)!

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ, όπως ακριβώς τελείωσε το ημίχρονο. Ένα νέο τρίποντο του απολαυστικού Παπαπέτρου έφερε και την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς υπέρ των «πράσινων» (39-49)! Στην εξίσωση έμπαινε πια και ο Οκάρο Γουάιτ, που με δύο συνεχόμενα δικά του καλάθια, ο Αμερικανός διατήρησε σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (47-55) για το «τριφύλλι».

Προς το τελείωμα του δεκαλέπτου οι «πράσινοι» κάπως χαλάρωσαν, έκαναν με μεγαλύτερη ευκολία λάθη στην επίθεση και μοιραία, με ένα κρεσέντο του Ομπστ από τα 6.75 η Μπάγερν έφτασε μία ανάσα και για την ακρίβεια στο -1 (59-60).

Ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να τα δώσει όλα για τη νίκη στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Ο Ντάριλ Μέικον με... κρύο αίμα και με το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα έκανε το 61-66 στην Audi Dome Arena, για να έρθει νέο τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση αυτή τη φορά του Νέντοβιτς, για το «πράσινο» +9 (61-70)!

Δύο άστοχες βολές του Οκάρο Γουάιτ περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αποδείχθηκαν τελικά μοιραίες, καθώς στην ακριβώς επόμενη επίθεση με τρίποντο του Λόυσιτς η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα, 29 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (77-76)! Το τελικό 81-78 ήρθε να αφήσει τον Παναθηναϊκό με την απογοήτευση της ήττας, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78.