Παναθηναϊκός-Ούνιξ Καζάν 72-74: Ηττημένος και... αδιόρθωτος στην επιστροφή του Χεζόνια!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 8:42: 11/11/2021

Νικητής ήταν στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ο Μάριο Χεζόνια, ο οποίος μπορεί να βρέθηκε σε μέτριο βράδυ αλλά απέναντί του είδε έναν Παναθηναϊκό, που δεν έπειθε σε κανένα σημείο. Μοναδικοί διασωθέντες Παπαγιάννης και Μέικον, με τον σέντερ του «τριφυλλιού» να κάνει ρεκόρ καριέρας με 17 ριμπάουντ!

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Μποχωρίδη, Μέικον, Παπαπέτρου, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε το παιχνίδι με την Ούνιξ ο Δημήτρης Πρίφτης, με την έκπληξη να αφορά τη θέση «1» και την παρουσία του Λευτέρη Μποχωρίδη ως starter. Ο ρυθμός κατά την εκκίνηση ήταν πολύ κακός, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σκορ στα πρώτα τρία σχεδόν λεπτά μόνο από βολές.

Το παρθενικό καλάθι εντός παιδιάς το πέτυχε ο Γιώργος Παπαγιάννης, για να φέρει ο Παπαπέτρου λίγο μετά με τρίποντο στα 5:05 το πρώτο +8 για τους «πράσινους»! Οι Ρώσοι αντέδρασαν και μετά το τάιμ άουτ του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πέτυχαν δύο σερί τρίποντα, ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι (9-7). Γενικώς, στο πρώτο δεκάλεπτο παίχτηκε χαμηλού επιπέδου μπάσκετ και από τις δύο πλευρές.

Στη δεύτερη περίοδο η επιθετική λειτουργία των δύο ομάδων βελτιώθηκε κάπως, με καμία να μην μπορεί ωστόσο να ξεφύγει έστω και λίγο στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που είχε μεν ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο κάθε φορά η Ούνιξ έβρισκε τον τρόπο να πλησιάζει σε απόσταση βολής (26-25 στα 4:44). Δύο απανωτά τρίποντα του Μέικον ήρθαν να αποσπάσουν λίγο περισσότερο τον Παναθηναϊκό και να τον φέρουν σε ένα +5 (32-27), δύο περίπου λεπτά πριν το ημίχρονο. Εν τέλει, το «τριφύλλι» πήγε στην ανάπαυλα μόλις στο +1 (36-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κατάσταση γινόταν σταδιακά όλο και χειρότερη για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του κόουτς Πρίφτη δεν μπορούσε να βρει εύκολα πόντους στην επίθεση, ενώ και αμυντικά άρχιζε να παρουσιάζει μεγαλύτερα ελλείμματα. Μάλιστα η Ούνιξ έφτασε στα μισά περίπου της περιόδου να έχει ένα υπέρ της +5 (43-38). Ο Μέικον ήταν ξανά ΑΠΟΛΑΥΣΗ για λογαριασμό του «τριφυλλιού», ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Παπαγιάννης, που είχε φτάσει στο double double πριν καν μπούμε στην τέταρτη περίοδο (σ.σ. τελείωσε με 14 πόντους και 17 ριμπάουντ)!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, με τον Πέρι να ευστοχεί σε τρίποντο για το 57-54! Κι αφού λίγο πριν, στην τελευταία φάση της τρίτης περιόδου, ο Παπαπέτρου είχε πετύχει buzzer beater επίσης τρίποντο! Και πάλι, όμως, η Ούνιξ χτυπώντας είτε στο ποστ, είτε στο ανοιχτό γήπεδο, έβρισκε τρόπους να είναι σε επαφή με το σκορ. Με σουτ τριών πόντων του Χεζόνια περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος, οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (63-65), για να απαντήσει εκ νέου με το ίδιο «νόμισμα» ο Πέρι (66-65)!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν κυριολεκτικά χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα (70-70). Καλάθι ο ένας, το ίδιο και ο άλλος. Λάθος ο ένας, ακολουθούσε και ο άλλος. Τελικώς, αυτή που... χαμογέλασε ήταν η Ούνιξ Καζάν, χάρη σε ένα μεγάλο σουτ του του Λορέντζο Μπράουν 19,7 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, έτσι ώστε να διαμορφωθεί το τελικό 74-72! Κάτι δεν πάει καθόλου καλά στον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-35, 54-54, 72-74.