Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν 70-84: Τον... έδεσε (Ο)κόμπο!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:45: 10/29/2021

Ο Παναθηναϊκός προσγειώθηκε... ανώμαλα μετά τη μεγάλη νίκη επί της Εφές, γνωρίζοντας αυτή τη φορά την ήττα από την ανώτερη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με σκορ 70-84. Ασύλληπτο παιχνίδι με 35 πόντους από τον Οκόμπο, εξαιρετικός και ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 12.

Το ματς

Με αρχική πεντάδα τους Πέρι, Μέικον, Σαντ-Ρος, Έβανς και Παπαγιάννη ξεκίνησε το παιχνίδι με την Βιλερμπάν ο Δημήτρης Πρίφτης, κάνοντας ακριβώς τις ίδιες αρχικές επιλογές όπως και στο ματς με την Αναντολού Εφές. Οι Γάλλοι είχαν «κυκλώσει» το όνομα του Ντάριλ Μέικον, μετά τα όσα απίστευτα έκανε ο Αμερικανός δυο βράδια πριν στο ίδιο γήπεδο, γι' αυτό έβαλαν πάνω του στην άμυνα τον Λάιτι (σ.σ. σε ένα πετυχημένο «πείραμα), έναν γκαρντ-φόργουορντ δηλαδή.

Αρκετή ζημιά έκανε στις πρώτες επιθέσεις ο Τζόουνς από πλευράς Γάλλων, με τον γκαρντ των φιλοξενούμενων να μετρά 5 συνεχόμενους πόντους για το 4-7. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός έβρισκε κάποιες λύσεις στο «ζωγραφιστό» με τον Έβανς αρχικά και τον Παπαγιάννη κατόπιν (8-9). Η Βιλερμπάν έβαλε στην «εξίσωση» σαν απάντηση τον Οκόμπο, ο οποίος θυμίζουμε είχε «σκοτώσει» δύο 24ωρα πριν και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με 5 νέους δικούς του συνεχόμενους πόντους αυτή τη φορά, οι Γάλλοι πήγαν σε ένα +6 υπέρ τους (8-14).

Το πρώτο σουτ από μακριά οι «πράσινοι» το βρήκαν λίγο πριν τη συμπλήρωση 7 λεπτών, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου συγκεκριμένα να μειώνει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (15-16). Και πάλι όμως οι αντίπαλοι είχαν εκ νέου απάντηση, τούτη τη φορά με τον εξαιρετικό Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος κυριαρχούσε κυριολεκτικά στο ριμπάουντ και άρα στα τελειώματα πάνω από τη στεφάνη. Για την ακρίβεια, ο Έλληνας διεθνής είχε 6 πόντους αποκλειστικά από το επιθετικό ριμπάουντ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με το... μαχαίρι στα «δόντια» και μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, είχε τρέξει ένα σερί 6-0 με κύριο εκφραστή τον Έβανς, για να ισοφαρίσει το ματς στο 26-26! Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ είχε μέχρι εκείνο το σημείο 8 πόντους (σ.σ. τελείωσε με 12π.), κάνοντας το καλύτερό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα έως σήμερα. Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού δεν σταμάτησε εκεί και με το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς του Μέικον, ήρθε και το παρθενικό προβάδισμα (30-27) έξι λεπτά πριν την ανάπαυλα! Το +3 έφτασε και μέχρι το +7, όμως ξανά με μπροστάρη τον Αντετοκούνμπο η Βιλερμπάν έριξε τη διαφορά στον πόντο (34-33), 2:55 πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου. Εν τέλει, το ημίχρονο βρήκε τον «Εξάστερο» να χάνει κιόλας και να βρίσκεται στο -5 (38-43)!

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πάρα πολύ νευρικός και πήγαινε είτε σε... τραβηγμένες επιθέσεις, είτε σε λάθος επιλογές δημιουργίας. Αυτό τον έφερε σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση γρήγορα, καθώς η Βιλερμπάν έφτασε στο 6:48 στο +9 (38-47), χτυπώντας κατά βάση στο ανοιχτό γήπεδο! Κάπου εκεί η ομάδα αφυπνίστηκε κάπως, απαντώντας με alley-oop κάρφωμα του Παπαγιάννη (40-47), έπειτα από ωραία ασίστ του Νέντοβιτς. Μάλιστα ο Σέρβος με δικό του τρίποντο δύο φάσεις μετά μείωσε κι άλλο (43-49), όμως ακόμα στον Παναθηναϊκό έλειπε κάτι ώστε να μπει για τα καλά πάλι στο ματς. Κι αυτό το κάτι, ήταν η άμυνά του. Αυτή θα του έδινε και μόνο αυτή το παιχνίδι!

Ο Νέντοβιτς είχε πάρει ψυχολογία μετά το εύστοχο σουτ τριών πόντων και ήταν, πια, παράγοντας στην επίθεση για τους «πράσινους». Με τον Σέρβο μπροστάρη ο Παναθηναϊκό μείωσε στους 4, 3:38 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, για να κλείσει εν τέλει την περίοδο ο Παναθηναϊκός στο -4 (54-58), χάρη σε μεγάλα τρίποντα «Νέντο» και «Παπ»!

Η τελευταία «πράξη» του ματς άρχισε με τον Μέικον να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, σε μια προσωπική καθαρά φάση, για το 57-58! Η Βιλερμπάν απάντησε φτάνοντας σ' ένα δικό της +7 (58-65), ωστόσο νέο μεγάλο σουτ τριών πόντων του Παπαπέτροιυ ήρθε να βάλει «φωτιά» στο ΟΑΚΑ (61-65)! Η Βιλερμπάν είχε φυλάξει το... καλύτερο για το τέλος και με ένα απίστευτο κρεσέντο προσωπικών φάσεων του Οκόμπο (σ.σ. τελείωσε το ματς με 33π.), πήρε τελικά και άνετα τη νίκη με σκορ 70-84! Ανώμαλη «προσγείωση» για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84.