Η πεντάδα που «τράβηξε» στο Περιστέρι και άρεσε στον Πρίφτη!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 8:30: 10/25/2021

Πρόκειται συγκεκριμένα για την πεντάδα που ξεκίνησε και έπαιξε το μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, όπου ο "Εξάστερος" είχε το καλύτερο επιμέρους στον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε στο κλειστό "Α. Παπανδρέου" 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 33 σε όλο το υπόλοιπο ματς! Την δεύτερη περίοδο οι "πράσινοι" μάζεψαν το σκορ και ισοφάρισαν, όμως η μεγάλη διαφορά έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 22-12!

Ποια ήταν η πεντάδα που "τράβηξε" περισσότερο στο παρκέ και άρεσε πολύ στον Δημήτρη Πρίφτη; Αυτή, αποτελούμενη από τους Πέρι και Μέικον στην περιφέρεια, Σαντ-Ρος στο "3", Παπαπέτρου τύποις στο "4" και τον Παπαγιάννη στη θέση "5".

Ουσιαστικά, ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε μια πεντάδα με τέσσερις εν δυνάμει χειριστές και εκτελεστές, σε ένα σχήμα που έπαιξε καλά τις αλλαγές στην άμυνα, αλλά ταυτόχρονα είχε και πολλές επιλογές στην επίθεση. Μπορεί μέχρι τώρα να μην είχαμε δει και "Παπ" και Μέικον και Πέρι και Σαντ-Ρος μαζί, ωστόσο δεν αποκλείεται κάτι ανάλογο να επαναληφθεί την επόμενη φορά σε αγώνα Ευρωλίγκας.