Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 81-79: Έδωσε «μάχη» και έχασε από τα... χέρια του!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 8:10: 10/12/2021

Ένας πολύ καλός Παναθηναϊκός στη Βιτόρια έφτασε μία ανάσα από το «διπλό», έχοντας έναν απίθανο Μέικον στο φινάλε, ωστόσο στην τελαυταία κατοχή αστόχησε με τον (εξαιρετικό συνολικά) Παπαπέτρου, χάνοντας την ευκαιρία για μία μεγάλη νίκη! Έξι συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ έχασε στα τελευταία λεπτά η ομάδα!

Το ματς

Μόνο ως αρνητικό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στη Βιτόρια, με την Μπασκόνια να ξεκινά με ένα γρήγορο 6-0 στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα, αναγκάζοντας έτσι τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ στα πρώτα δύο κιόλας λεπτά! Ο Έλληνας τεχνικός κατάφερε να αφυπνίσει τους παίκτες του, με τον Μέικον να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους και να φέρνει τη διαφορά στον πόντο (6-5).

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε καλή άμυνα, ωστόσο είχε μία τεράστια «πληγή». Το επιθετικό ριμπάουντ. Οι Βάσκοι ανανέωναν συνεχώς αποτυχημένες επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να βρίσκουν στόχο. Κάπως έτσι διατηρούσαν μία διαφορά της τάξης των πέντε πόντων (15-10). Η είσοδος του Κέντρικ Πέρι σε εκείνο το σημείο του αγώνα έδωσε άλλη... πνοή στους «πράσινους». Ο Αμερικανός πέτυχε ένα φοβερό λέι-απ, ένα τρίποντο και ένα δίποντο, για να πάρει ο Παναθηναϊκός το παρθενικό του προβάδισμα με το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (15-17)!

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν... χέρι-χέρι στο σκορ. Κάθε φορά που ο ένας έβαζε την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι, ο άλλος είχε απάντηση. Κάπως έτσι το παιχνίδι βρίσκονταν στον πόντο (27-26), στα μέσα περίπου της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, αναγκάζοντας την Μπασκόνια τις περισσότερες φορές να εκτελεί στο τέλος του χρόνου των επιθέσεών της. Επίσης, το «τριφύλλι» είχε καταφέρει να ισορροπήσει και το κομμάτι των ριμπάουντ. Με τρίποντο του Σάντ-Ρος στα 3:32 (29-31) το «τριφύλλι» πήρε ξανά κεφάλι, ωστόσο οι Βάσκοι έτρεξαν ως απάντηση ένα σερί 11-4 για να πάνε στο ημίχρονο με ένα +5 υπέρ τους, που μόνο αντιπροσωπευτικό της εικόνας του Παναθηναϊκού δεν ήταν.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο «πυροβολώντας» κατά ριπάς από το τρίποντο. Είτε είχαν άμυνα, είτε όχι, οι Ισπανοί μετρούσαν απίστευτα ποσοστά έξω από τα 6.75, παίρνοντας για πρώτη φορά μάλιστα διψήφια διαφορά στο ματς (49-38) και τρέχοντας επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 9-3! Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο βολές του Παπαπέτρου και φόλου κάρφωμα του Παπαγιάννη (49-42).

Ο «Παπ» αποφάσισε να κάνει για τα καλά τη διαφορά και με ένα ρεσιτάλ του αρχηγού αποτελούμενο από τρίποντα και προσωπικές φάσεις, έφεραν τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στο καλάθι (51-49)! Τα... όργια του Παπαπέτρου δεν είχαν τέλος και με νέο του τρίποντο, ο Έλληνας φόργουορντ ισοφάρισε σε 55-55 δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου! Μάλιστα αμέσως μετά με φόλοου του Γουάιτ ήρθε και το «πράσινο» προβάδισμα (59-57)! Όπως συνέβη και στην εκπνοή του ημιχρόνου, έτσι και τώρα η Μπασκόνια αντεπιτέθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και με buzzer beater τρίποντο του Μαρίνκβιτς, η ομάδα του Ιβάνοβιτς ανέκτησε εκείνη αυτή τη φορά το προβάδισμα (61-59).

Με την εκκίνηση της τέταρτης περιόδου ο Σαντ-Ρος μπήκε δυναμικά στην εξίσωση του αγώνα και με 6 συνεχόμενους πόντους του Κουβανού (σ.σ. γκολ-φάουλ και τρίποντο), ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα δύο πόντων (65-67). Η Μπασκόνια αντέδρασε με ένα γρήγορο 5-0, για να... απαντήσει ξανά ο «Παπ» (70-69)! Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Μέικον με απίθανο τρίποντο μείωσε σε 77-76 και με νέο σουτ τριών πόντων, δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, έκανε το 79-79! Ο «Εξάστερος» είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια του, οι Βάσκοι όμως έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα και οδήγησαν τον Παπαπέτρου σε άστοχο σουτ τριών πόντων, για να πανηγυρίσουν έτσι την πρώτη τους νίκη στη φετινή Euroleague!

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79.

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr